حمایت کسب و کارهای صنایع خلاق

حمایت کسب و کارهای صنایع خلاق

طرح حمایت کسب و کارهای صنایع خلاق

با توجه به شرایط اقتصادی موجود یکی از راهکارهای عبور از آن حمایت از کسب و کارهای صنایع خلاق می باشد. که مهمترین ویژگی این کسب و کارها خلاقیت و ارائه راه حل های مناسب برای مسایل موجود می باشد. در همین راستا، طرح حمایت کسب و کارهای صنایع خلاق به اجرا در آمده است که در ادامه به شرح آن می پردازیم. برای آشنایی بیشتر با حوزه های مختلف صنایع خلاق مقاله صنایع خلاق چیست؟ و شامل چه تقسیم بندیهایی می شود را مطالعه نمائید.

در راستای پرورش ایده های نو و محصولات نوآورانه در حوزه کسب و کارهای خلاق در کشور، ستاد توسعه فناوریهای نرم‌ و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنگاه رسانه‌ای سرمایه‌گذاری آخرین خبر طی تفاهم نامه ای را به منظور ایجاد بستر رسانه ای مناسب جهت معرفی این شرکتها امضا نمودند.


به موجب این تفاهم نامه، شرکتها و محصولات خلاقی که مورد تایید ستاد توسعه فناوریهای نرم‌ و هویت‌ساز باشند، به آخرین خبر معرفی می شوند تا علاوه بر دریافت مشاوره و راهنمایی در جهت برندینگ آنها، از حمایت رسانه ای آخرین خبر بهره مند گردند. این رویکرد با هدف ترویج روحیه ارزش‌آفرینی در جامعه و ارتقای اقتصاد خلاق صورت گرفته است و همچنین افزایش اعتماد عمومی به استفاده از صنایع خلاق را در کشور بدنبال خواهد داشت.


ایجاد زیر ساخت‌های اطلاع رسانی عمومی که جذب منابع مادی و معنوی برای شرکتهای خلاق را دنبال نموده و در قالب جمع سپاری خدماتی و مالی فعالیت خواهند داشت، از موارد دیگر این تفاهم نامه است که به توسعه مخاطبان برنامه زیست بوم شرکتهای خلاق منجر خواهد شد.

شرکت‌های خلاق، خدمات بسیار متنوعی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دریافت می کنند. علاوه بر دریافت تسهیلات در حوزه‌های مختلف، این شرکت‌ها نیز مانند شرکت‌های دانش‌بنیان از انواع کمک هزینه‌ها، مانند کمک هزینه حضور در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی برخوردار می‌شوند. دریافت مشاوره برای توسعه بازار و انواع معافیت‌های مالیاتی و گمرکی، از دیگر خدماتی است که به این شرکت‌ها ارائه می‌شود.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌‌ساز در نشستی ضمن تاکید بر گسترش حمایت از شرکت‌های خلاق و فرهنگی، به توضیح جزئیات برنامه پشتیبانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از زیست بوم صنایع خلاق پرداخت و در این زمینه، اظهار کرد: حسب وظایفی که توسط قانون برای نهادهای مختلف به‌ویژه، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تعریف شده است، در این معاونت یک برنامه محوری برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان وجود دارد. بر این اساس یک بسته حمایتی کامل برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در نظر گرفته شده است.

سید محمدحسین سجادی نیری در ادامه افزود: نکته اصلی این موضوع این است که شرکت‌های دانش‌بنیان تنها محور شکل‌گیری یک اقتصاد دانش‌بنیان و پویا نیستند. شرکت‌ها و مجموعه‌های دیگری نیز وجود دارند که نوآور هستند، هر چند ممکن است این نوآوری لزوماً منجر به خلق فناوری برتر نشود، اما این شرکت‌ها نیز نقشی کلیدی در تکوین و رشد یک اقتصاد دانش‌بنیان ایفا می‌کنند. به همین خاطر لازم دیده شد که یک برنامه مکمل به موازات برنامه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان برای حمایت از صنایع خلاق و فرهنگی، تدوین شود.

 جزئیات برخی تلاش‌های صورت گرفته جهت گسترش چتر حمایتی زیست‌بوم شرکت‌های خلاق و فرهنگی برای شناسایی شرکت‌های خواهان برخورداری از خدمات مختلف ارائه شده و مبادی مختلفی تعریف شده است. شتاب‌دهنده‌ها، جشنواره‌های معتبر (که بیش از سه دوره برگزارشده‌اند) و برخی دیگر از مراکز به‌ عنوان مبادی شناسایی شرکت‌های حائز شرایط شرکت خلاق، شناخته می‌شوند، همچنین ۴ ستاد مستقر در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شامل: ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز، ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان، ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمند سازی و ستاد توسعه علوم و فناری گیاهان دارویی و طب سنتی می‌باشند.

رئیس «برنامه زیست‌بوم شرکت‌های خلاق کشور» در ادامه بیان کرد: یکی از رویکردهای اصلی این برنامه این است که با حمایت از صنایع خلاق و فرهنگی نوعی فرایند «هویت بخشی» انجام گیرد. این هویت بخشی باعث می‌شود که برای مثال زمانی که شرکتی تحت عنوان «شرکت خلاق» شناسایی می‌شود، دسترسی آسان‌تری به برخی خدمات و سرویس‌های ارائه شده از سوی نهادها و دستگاه‌های مختلف داشته باشد.

 

حمایت معاونت علمی از شرکت‌های نوآور و خلاق

مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی و هماهنگی معاونت علمی، بیان کرد: یکی از برنامه‌های دور جدید معاونت علمی در فرهنگ سازی و ترویج زیست بوم فناوری حمایت از شرکت‌های نوآور و خلاق در کشور است که برای این کار جلسات تخصصی با شرکت های فعال در این حوزه‌ها برگزار می‌کنیم.


وی افزود: استفاده از ظرفیت این شرکت ها نه تنها باعث استفاده از راهکارهای خلاقانه در بخش های گوناگون می‌شود بلکه اشتغال زایی وسیع و پایداری نیز در کشور ایجاد خواهد کرد. با مطالعه مقاله جایگاه صنایع خلاق در صنعت و اقتصاد با ظرفیت های مختلف صنایع خلاق آشنا شوید.
قادری‌فر ادامه داد: در قدم اول قصد داریم فعالان برتر این حوزه را به سمت صنایع خلاق سوق دهیم و در قدم بعدی به رفع مشکلات موجود بر سر راه فعالیت آنها بپردازیم و با حمایت و ایفای نقش تسهیل‌گرانه خود فعالیت آنها را در کشور توسعه دهیم. البته در این مسیر به یاری و همراهی عناصر اثرگذار و سیاست گذار این بخش نیز نیاز مبرم داریم.

وی اظهار کرد: شاید معاونت علمی نتواند با منابع مالی محدود حمایت های مالی موثری از شرکت ها داشته باشد ولی قطعا با دعوت از شرکت های سرمایه گذار بزرگ و بنگاه های اقتصادی و همچنین سرمایه گذاران جسورانه می توانیم فعالیت این شرکت ها را توسعه دهیم و موانع آن ها را از پیش روی برداریم.


 مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی و هماهنگی معاونت علمی با بیان اینکه شناسایی فعالین نوآور حوزه های گوناگون موثرترین راه برای حمایت از شرکت های فعال است، گفت: گام بعدی دعوت از متولیان این حوزه و رفع مشکلات موجود بر سر راه توسعه کسب و کار آنها است.


وی در ادامه با بیان اینکه موضوع فرهنگ سازی برای توسعه کسب و کارهای خلاق و نوآورانه یکی از رسالت های معاونت علمی است، به فعالیت ها و برنامه های جامع ستاد توسعه فرهنگ علم و فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی برای اشاعه این فرهنگ در کشور اشاره کرد و از شرکت های حاضر خواست تا با آشنایی بیشتر با برنامه های این ستاد از خدمات آنها بهره مند شوند .
شرکت‌های خلاق، خدمات بسیار متنوعی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دریافت می کنند. علاوه بر دریافت تسهیلات در حوزه‌های مختلف، این شرکت‌ها نیز مانند شرکت‌های دانش‌بنیان از انواع کمک هزینه‌ها، مانند کمک هزینه حضور در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی برخوردار می‌شوند. دریافت مشاوره برای توسعه بازار و انواع معافیت‌های مالیاتی و گمرکی، دیگر خدماتی است که به این شرکت‌ها ارائه می‌شود.

 

مقالاتی که شاید به مطالعه آن علاقمند باشید:

تهیه و تنظیم: مونا فدایی، تکتم زحمتکش مرجانه

منابع:

https://ferdowsiaccelerator.ir/supporting-creative-companies/https://ana.press/fa/news/10/448125https://www.tasnimnews.com/fa/news/1399/04/09/2295929http://sorenacenter.ir/

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *