اصول برندینگ استارتاپ‌های صنایع خلاق چیست؟

صول برندینگ صنایع خلاق، برندینگ استارتاپها ، برندینگ صنایع خلاق، صنایع خلاق
 

صنایع خلاق، صنایعی هستند که برپایه علم و فناوری توسعه پیدا می‌کنند و محصول آن‌ها دانش و فرهنگ است. از جمله محصولات این صنعت می‌توان به فیلم‌های سینمایی، پویانمایی، موسیقی، نرم‌افزار و بازی اشاره کرد. با توجه به ماهیت این صنعت، برندینگ و شناخته شدن در آن یکی از مهمترین فاکتورهای موفقیت محسوب می شود، بنابراین دانستن این اصول یکی از گامهای موفقیت است. جهت آشنایی با اصول برندینگ صنایع خلاق و استارتاپ ها با ما همراه باشید.

سهم ایران از بازار جهانی صنایع خلاق متاسفانه چندان زیاد نیست و با توجه به پتانسیل‌های موجود در کشور، در سال‌های اخیر توجه ویژه‌ای به این بازار صورت گرفته است. نتیجه این تلاش‌ها، شکل‌گیری موج عظیمی از کسب‌وکارهای فعال در زمینه صنایع خلاق در کشور بوده است که چه از منظر کمی و چه در مبحث کیفی، رشدی روزافزون دارند.

اصول برندینگ استارتاپ‌ها

برندینگ یک کسب‌وکار یکی از مهم‌ترین مسائلی است که صاحبان آن کسب‌وکار باید نسبت به اجرای صحیح آن اهتمام ورزند. برندینگ به صورت کلی به معنای آگاه ساختن مخاطبان از وجود یک کسب‌وکار و تلاش برای خلق یک شخصیت از آن برند در ذهن مخاطب است. برندینگ فرآیندی دائمی است و عمری درست به اندازه عمر آن برند دارد: از شروع تا پایان فعالیت برند. عده‌ای بر این باورند که برندینگ منحصر به داشتن لوگو، شعار و رنگ سازمانی است. در حالی که این موارد تنها بخشی از هویت بصری برند معنا می‌شوند و برندینگ مسئله‌ای جامع‌تر از این‌ موارد است.
برندینگ عبارت است از هر احساسی که برند شما به مخاطب خود منتقل می‌کند. این احساسات می‌توانند حاصل خواندن یک خبر در ارتباط با برند شما یا تجربه لمس فیزیکی محصولتان باشند.

مقاله مرتبط:

صنایع خلاق و تأثیر آن بر آینده

اصول برندینگ صنایع خلاق

در صنایع خلاق، محصول و خدمت شما معمولاً یک فرآورده غیرقابل لمس است؛ از این رو، برندینگ صنایع خلاق با برندینگ محصولات ملموس، کمی متفاوت است. با این حال، بسیاری از اصول برندینگ صرف نظر از نوع محصول یا خدمت، مشترک‌اند. برای یافتن مسیر درست برندینگ، لازم است به چند سوال پاسخ دهید:

  • هدف استارتاپ شما چیست؟
  • رقبای شما کیستند؟
  • مخاطب شما کیست؟
  • ماموریت برند شما چیست؟
  • برگ برنده شما در برابر رقیبان چیست؟
  • با چه لحنی با مخاطبتان صحبت می‌کنید؟
  • داستان برند شما چیست؟

پاسخ دادن به این سوالات بسیار راحت به نظر می‌رسد؟ شاید؛ اما اگر تصور صحیحی از بازار یا حتی برند خود نداشته باشید، نمی‌توانید به راحتی به این سوالات پاسخ دهید.

مقاله مرتبط:

نقش صنایع خلاق و اقتصاد خلاق در دوران کرونا

اهمیت برندینگ استارتاپ‌ها

برندینگ استارتاپ‌ها مسئله‌ای بسیار کلیدی است و یک اشتباه در آن می‌تواند کسب‌وکار شما را با مشکل مواجه کند. هویت برند شما تعیین‌کننده تمام فعالیت‌های کسب‌وکار شما در ادامه حیات خود است. از این رو، بد نیست که در برندینگ خود، نهایت وسواس را به خرج دهید.

برندینگ، از درون سازمان شروع می‌شود. تک‌تک اعضای استارتاپ شما باید از تعریف برند شما آگاه باشند. این کار باعث ایجاد نوعی بینش در آن‌ها می‌شود که کمک می‌کند در هر شرایطی، در چارچوب برند شما تصمیم بگیرند و عمل کنند.  

صنایع خلاق نیز از این قاعده مستثنا نیستند. برند شما، باید دارای شخصیت خاص خود باشد. الگوبرداری از سایر کسب‌وکارها ایرادی ندارد؛ اما شما گروهی انسان متفاوتید و باید به روش خاص خود دیده شوید. این‌جاست که باید خلاقیت خود را به رخ دیگران بکشید و برند خود را به نحوی متفاوت نشان دهید.

نتیجه‌گیری

از مهم‌ترین اقدامات لازمه برای مدیریت یک کسب‌وکار، برندینگ است. صنایع خلاق با وجود ماهیت متفاوتی که با سایر صنایع دارند، از لحاظ برندینگ تفاوت چندانی با آن‌ها ندارند.

برندینگ استارتاپ‌ها کمک می‌کند که استارتاپ‌ها برای ادامه فعالیت خود یک خط مشی داشته باشند. عوامل متعددی در برندینگ صنایع خلاق موثر است و عدم رعایت هر یک، می‌تواند باعث شکست یک استارتاپ شود. با در نظر گرفتن این موارد، می‌توان برندی موفق داشت که هم از حمایت مصرف‌کننده برخوردار است و هم دست‌اندرکاران آن از همکاری با آن برند احساس خوبی دارند.

مقالاتی که شاید به مطالعه آن علاقمند باشید:

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *