میزان تقریبی سرمایه راه‌اندازی استارتاپ صنایع خلاق چقدر است؟

میزان سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی استارتاپ صنایع خلاق چقدر است؟
 

سرمایه راه‌‌اندازی استارتاپ به عوامل متعددی بستگی دارد و نمی‌توان رقمی ثابت برای آن در نظر گرفت. برای مثال، سرمایه راه‌اندازی استارتاپ صنایع خلاق، شامل هزینه‌های مربوط به تامین مواد اولیه نمی‌شود. اما از سوی دیگر، تامین سخت‌افزار مورد نیاز و هزینه‌های مربوط به نیروی کار متخصص صنایع خلاق، چالشی دیگر است.

سرمایه برای استارتاپ مانند بنزین است برای خودرو. بدون سرمایه، نمی‌توان بذر ایده را به بار نشاند. البته منظور ما از سرمایه تنها پول نیست و موارد بسیاری داریم که استارتاپ‌ها توانسته‌اند به جای جذب سرمایه، از همت و زمان خود مایه بگذارند و آن را به ثمر برسانند. اما این روشی نیست که همیشه و همه جا ممکن باشد.

تخمین اشتباه میزان سرمایه مورد نیاز می‌تواند پیامدهایی ناگوار برای شما در پی داشته باشد. ممکن است در فازهای اولیه اجرایی متوجه این اشتباه نشوید و در ادامه با چالش‌های بزرگ‌تری مواجه شوید.

در مبحث سرمایه‌گذاری استارتاپ‌ها، هیچکس بی‌گدار به آب نمی‌زند. برای مذاکره با سرمایه‌گذاران، لازم است به مبلغی منطقی و نزدیک به واقعیت رسیده باشید. اما چگونه؟

روش‌های تخمین سرمایه راه‌اندازی استارتاپ


با این که نمی‌توان برای راه‌اندازی یک استارتاپ به عدد دقیقی رسید، روش‌هایی برای تخمین این مقدار وجود دارد. برای رسیدن به این عدد، لازم است چند کار مهم انجام دهید. 

تعیین مدل کسب‌وکار


 مدل کسب‌وکار شما تاثیر زیادی بر روی هزینه راه‌اندازی استارتاپ دارد. برخی از استارتاپ‌ها بدون تولید نمونه اولیه قادر به جذب سرمایه نخواهند بود. در این بین، روش‌های دیگری برای تامین سرمایه راه‌اندازی استارتاپ وجود دارد. برای مثال، می‌توانید با توجه به منابع انسانی خود به یک استارتاپ دیگر کمک کنید و در ازای آن از آن استارتاپ کمک بگیرید. می‌توانید بخشی از کارهای یک شرکت دیگر را انجام دهید و در ازای آن، فضایی برای کسب‌وکار خود داشته باشید. همه چیز به شما و روابطتان بستگی دارد.

اطلاعات رقبا


رقبای شما احتمالاً از مسیرهایی مشابه شما عبور کرده‌اند و تجربه بیشتری نسبت به شما دارند. اطلاعات آن‌ها می‌تواند حلقه‌های مفقوده در تعیین هزینه راه‌اندازی استارتاپتان را به شما نشان دهد. البته مهم است که رقیب شما شرط جوانمردی را رعایت کند و اطلاعات صحیحی در اختیار شما قرار دهد. پیدا کردن چنین رقیبی هم به عهده شما است.

توجه داشته باشید که رقیب شما الزاماً درست‌ترین تصمیمات را اخذ نکرده است. ممکن است حل یک مشکل در شرکت رقیب به علت ضعف مدیریت خیلی بیشتر از چیزی که شما برای حل آن نیاز دارید، خرج برداشته باشد.

جمع‌بندی هزینه‌ها


پس از مد نظر قرار دادن هزینه‌های مربوط به راه‌اندازی استارتاپ، نوبت به محاسبه هزینه فازهای بعدی می‌رسد. برای مثال، باید بدانید که از کدام مرحله قرار است کارزارهای تبلیغاتی خود را به راه بیاندازید. یا مثلاً، در کدام مرحله مایلید در یک نمایشگاه غرفه داشته باشید.

نتیجه‌گیری


نمی‌توان رقمی ثابت را به عنوان هزینه راه‌اندازی استارتاپ صنایع خلاق یا سایر انواع استارتاپ در نظر گرفت. هزینه راه‌اندازی استارتاپ‌ها بسته به متغیرهای زیادی، متفاوت است. با این حال، روش‌هایی برای تخمین هزینه مربوط به راه‌اندازی استارتاپ وجود دارد. باید تصور درستی از هزینه‌های مربوط به هر فاز از عملیات داشته باشید و با استناد به آن‌ها در جلسات مربوط به سرمایه‌گذاری استارتاپ‌ها حاضر شوید.

مقالاتی که شاید به مطالعه آن علاقمند باشید:

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *