مهم‌ترین نکات برای انتخاب ایده استارتاپی مناسب چیست؟

مهم‌ترین نکات برای انتخاب ایده استارتاپی مناسب چیست؟
 

برای تمام افرادی که دستی در آتش استارتاپ‌ها دارند پیش آمده که گاهی اوقات به تولید ایده استارتاپی فکر کنند. در این لحظات، مغز این افراد از حداکثر توان خود برای ایده‌پردازی استفاده می‌کند و ایده‌های فراوانی هم تولید می‌کند. البته در این بین مشکل کوچکی هم پیش می‌آید: اکثر این ایده‌ها عملی نیستند.

ما به صورت خودکار یک صافی ذهنی برای ایده‌های خود داریم. بسیاری از ایده‌های حاصل از تلاش برای تولید ایده، توسط همین صافی ذهنی خط می‌خورند. اما برخی هم تا حدی عملی به نظر می‌رسند و در نهایت، ممکن است یک یا چند مورد از آن‌ها را کاملاً عملی تشخیص دهیم.

این فرآیند همیشه به همین راحتی نیست و تصمیم برای اجرایی کردن برخی از ایده‌ها، نیاز به مطالعات امکان‌سنجی دارند.

مسیر درست برای انتخاب ایده استارتاپی مناسب چیست؟


آرون پازر، موسس Mint.com معتقد است که ایده باید برای حل یک مشکل واقعی ایجاد شود. مشکل واقعی یعنی چیزی که شما ممکن است هر روز با آن مواجه شوید و از آن کلافه باشید. بسیاری از این مشکلات، مواردی مشترک میان خیلی از مردم است. ارائه راه حل برای مشکل شما، می‌تواند مشکل این افراد را هم حل کند.

برای مثال، رید هساتینگز که یکی از موسسان نتفلیکس است، در سال 1997 در یک سرویس اجاره فیلم مشغول به کار بوده. او با مشکلات حقیقی این کار دست‌وپنجه نرم کرده است و برای رفع آن‌ها ایده‌های خود را عملی کرده.

مسئله بعدی، علاقه شخص شما به مسئله است. اگر به کاری که می‌کنید علاقه نداشته باشید، انگیزه‌ای برای فعالیت در آن نخواهید داشت. باید به سراغ ایده‌هایی بروید که احساس می‌کنید برای آن ساخته شده‌اید. با این کار، هر موفقیتی در این مسیر شما را چندین برابر خوشحال خواهد کرد. به عبارت دیگر، در این حالت می‌توانید کار را همانند یک سرگرمی ببینید.

مقاله مرتبط:

میزان تقریبی سرمایه راه‌اندازی استارتاپ صنایع خلاق چقدر است؟

اولویت‌ها در انتخاب ایده استارتاپی


مشکلات واقعی نیاز به راه‌ حل‌های واقعی دارند. با این حال، احتیاط بیش از حد نباید شما را از جاه‌طلبی باز دارد. ایده شما باید قابلیت اجرایی شدن در زمان کوتاه را داشته باشد و در کنار آن، سود بالایی برایتان به ارمغان بیاورد. البته که تعداد چنین ایده‌هایی چندان زیاد نیست؛ اما با در نظر گرفتن این اصل به عنوان یک ایده‌آل، می‌توانید ایده‌های خود را اولویت‌بندی کنید.

مقاله مرتبط: 

مهم‌ترین نکات جلسه مشاوره استارتاپی چیست؟

چالش‌های انتخاب ایده استارتاپی


ایده استارتاپی شما یا باید جدید باشد و یا نسخه بهبودیافته‌ای از یک ایده دیگر. یکی دیگر مهم‌ترین مسائل در انتخاب ایده استارتاپی، این است که متمایز باشد. این تمایز به نوعی ارزش افزوده استارتاپ شما است. ایده شما باید یک محدودیت را حذف کند و زندگی انسان را آسان‌تر سازد.

در کنار این موارد، لازم است ابزارهای خود را بررسی کنید. ممکن است ایده شما منحصر به فرد باشد، یک مشکل واقعی را حل کند و به آن علاقه هم داشته باشید. اما اگر این ایده وابسته به ابزارهایی باشد که ممکن نیست در اختیار شما قرار بگیرند، بی‌فایده‌ است.

مقاله مرتبط:

بهترین روش ارائه محصول یک استارتاپ

جمع‌بندی


برای انتخاب ایده استارتاپی مناسب، لازم است پیش از هر چیز به علایق خود توجه کنید. انتخاب ایده استارتاپی باید یک مشکل حقیقی مشترک میان انسان‌ها را حل کند. ایده استارتاپی می‌بایست در ذات خود یا نحوه اجرا با سایرین متفاوت باشد تا افراد را به استفاده از خود ترغیب کند. پس از رعایت این موارد، لازم است روی آن ایده مطالعات امکان‌سنجی را انجام داد و در صورت احراز صلاحیت، به عملی کردن آن فکر کرد.

مقالاتی که شاید به مطالعه آن علاقمند باشید:

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *