مهمترین مسائلی که باید در جلسات مشاوره استارت آپی بازگو شود چیست؟

مهمترین مسائلی که باید در جلسات مشاوره استارت آپی بازگو شود چیست؟
یکی از عوامل تاثیر گذار در موفقیت هر استارتاپی، استفاده از خرد افراد موفق در این زمینه و مشورت گرفتن از ایشان است، اما مهمتر از آن دانستن مطالبی است که باید در یک جلسه مشاوره استارتاپی با مشاورتان مشورت و صحبت نمائید، تا از زمان و هزینه ای که برای مشاوره درنظر گرفتیم بهترین استفاده را ببریم.

در این مقاله به مهمترین مسائلی که استارتاپ ها و کسب و کارهای نوپا با آن روبرو هستند پرداخته ایم، تا شما به عنوان یک استارتاپ، با توجه به موضوع خود برای جلسه مشاوره تان طرح و پلنی از پیش تعیین شده جهت دستیابی به پاسخ سؤالاتتان تعریف نمائید.

با توجه به پیچیدگی و تخصصی بودن مطلب به سراغ کارشناسان این حوزه رفتیم و تلاش کردیم با گفتگو با آنان به صورت دقیق تر به این مساله بپردازیم. به همین منظور با جناب آقای دکتر رضا لطفی مشاور برندینگ و حوزه کسب و کار گفتگویی داشتیم، با توجه به تجربیات بسیار زیاد ایشان در زمینه مشاوره استارت آپی (لینک صفحه دکتر لطفی: اینستاگرام @lotfi.reza) نظر ایشان را درباره این موضوع خواستار شدیم. ایشان مهمترین مسائل حوزه کسب و کارهای کوچک به صورت عام و استارتاپ ها به صورت خاص را طبقه بندی نمودند که در ادامه مطالعه می نمائید:

 

  1. چالش های محیطی و مسائل خارجی:

این مسائل متاثر از قوانین دولتی است، به ویژه در حوزه تامین اجتماعی، مالیات و دارایی و مجوز هایی که برای شروع فعالیت هایشان از سازمان ها مربوطه باید اخذ شود.

  1. چالش های داخلی:

  مسائل و مشکلاتی مانند  بحث مالی و نحوه تامین مالی برای توسعه کسب و کار استارتاپ ها

  1. بحث بازاریابی و فروش

  2. بحث ارزش گذاری:

این مسأله برای آن هایی که دنبال سرمایه گذارهایی هستند که می خواهند روی مالکیت معنویشان سهمی داشته باشند اهمیت دارد.

  1. بحث مدیریت کسب و کار:

در این قسمت به اینکه مدل کسب و کارشان باید به چه شکلی باشد صحبت می شود.

  1. بحث منابع انسانی:

فعالین استارت آپ ها افرادی بااستعداد هستند که مدیریتشان دشوار است و برای رفع این نوع مسائل و مشکلات یک مشاوره خوب می تواند راه گشا باشد؛ بنابراین لازم است از مشاور کمک بگیرند.

در ادامه این مقاله بطور مفصل به بررسی بیشتر موارد مطرح شده در بالا می پردازیم:

مسائل تامین مالی استارت آپ ها

نحوه تامین مالی استارت آپ ها در طی چرخه عمر آن ها تغییر می کند. چرخه استارت آپ شامل شش مرحله تحقیق، امکان سنجی، توسعه، معرفی، رشد و بلوغ می شود. در مراحل تحقیق و امکان سنجی هنوز استارت آپ شکل نگرفته و تنها یک تیم به ایده پردازی مشغول است. در این مراحل ایده پرداز نیازمند کمک دولتی یا کمک مالی از طرف نزدیکان است. پس از ورود به مرحله توسعه، استارت آپ شکل می گیرد. خطر سقوط استارت آپ در این مرحله بسیار جدی است. چگونگی اخذ مالیات از شرکت‌های استارت آپی یا خدمات دهنده باید مشخص شود، همان‌طور که در دیگر کشورها رابطه خدمات دهنده و خدمات گیرنده مشخص است و بخشی از درآمد که متعلق به فعال حوزه فناوری است، مشمول مالیات می‌شود.

بسیاری از کارآفرینان با سرمایه خود وارد مسیر کسب و کار می‌شوند. حتی اگر این مبلغ کم باشد باز هم ارزش این را دارد که منافع آن را در نظر بگیریم. مهم‌ترین این منافع آن است که سود بیشتری به خود فرد تعلق می‌گیرد. حتی می‌توانند از این مقدار سود اولیه در مراحل بعد در دوره‌های مالی و سرمایه‌گذاری آیندشان بهره مند شوند.

جهت آشنایی با انواع سرمایه گذاری و مزایا و معایب هرکدام مقاله چگونگی سرمایه گذاری در استارتاپ ها را مطالعه نمائید.

مسائل سرمایه گذاری استارتاپ ها

پیدا کردن بهترین راه برای سرمایه گذاری در استارتاپ‌ها و کسب و کارهای نوپا یکی از پر چالش‌ترین بحث‌ها می‌باشد. تبدیل کردن یک ایده خوب به محصول یا خدمات خوب نیازمند سرمایه می‌باشد و قطع به یقین در ابتدای مسیر کسب و کار، کارآفرینان سرمایه زیادی در دست ندارند که بتوانند در این مسیر هزینه کنند. از دیگر مشکلات عدم شناخت و آگاهی سرمایه گذاران بخش خصوصی نسبت به فضای کسب و کارهای اینترنتی است که باعث افزایش عدم اطمینان و اعتماد سرمایه گذاران شده است. علاوه بر این تعداد نهادها و اتحادیه‌های سرمایه گذاری که از طرف دولت پشتیبانی شوند بسیار کم بوده و معمولا هیچ پشتیبانی مناسبی از این بابت صورت نمی گیرد.

 

ناقص بودن زنجیره تامین مالی طرح های نوآور و شرکت های نوپا ، نوپا بودن نهادهای متولی در نظام مالی کشور، نبود بسترهای حقوقی برای سرمایه گذاری خطرپذیر و عدم توجه به جنبه های اقتصادی این زمینه، باعث عدم ورود جدی افراد به حوزه سرمایه گذاری خطرپذیر شده است. سرمایه گذاری خطرپذیر یک نیروی کوچک ولی بسیار قوی در اقتصادهای توسعه یافته به شمار می رود. سرمایه گذاران خطرپذیر اغلب به دنبال بازگشت سرمایه و رشد سریع هستند که این امر ممکن است خلاف آهسته و پیوسته پیش رفتن باشد و معمولا کنترل قابل توجهی بر یک شرکت دارند. لذا اگر استارتاپ ها بخواهند از دیدگاه خود پیروی کنند، ممکن است سرمایه گذاری ریسک پذیر برای آن ها مناسب نباشد.

 در سرمایه گذاری فرشتگان کسب وکار می توانند تجربیات خود را در اختیار کارآفرینان قرار دهند که این گونه افراد عموما در مدیریت شرکت دخالتی ندارند و اغلب آن ها از کارآفرینان سهام و حتی یک کنترل کننده درخواست میکند. شتاب دهنده ها سرمایه گذارانی هستند که با سرمایه گذاری اولیه روی یک شرکت نوپا، درصدی از مالکیت آن را در اختیار گرفته و اگر منابع مالی را تامین کرده باشند، در مقابل سهمی را از کسب و کار تقاضا می‌کنند و در مقابل به گردانندگان پروژه آموزش های لازم و خدماتی در مسیر ارزش آفرینی سریع تر برای کسب موفقیت بهتر را می دهند.

مقالات مرتبط:

میزان تقریبی سرمایه راه‌اندازی استارتاپ صنایع خلاق چقدر است؟

دلیل اهمیت پیش‌بینی مالی قبل از شروع استارتاپ چیست؟

چالش های حقوقی

یکی از بزرگترین چالش‌هایی که کسب‌و‌کارهای نوپا در سراسر جهان و به طور خاص در ایران با آن مواجه هستند، عدم تسلط کافی بر مفاهیم حقوقی و قوانین و مقررات مرتبط با راه‌اندازی کسب و کارهای نوین است، به طوری که حتی گاهی نقطه ضعف اصلی یک استارتاپ در مواجهه آن با معضلات حقوقی نمایان می‌شود و با توجه به آنکه اغلب تیم‌های یک استارتاپ از جوانانی هستند که در حوزه‌های فنی و صنعتی تخصص دارند و دانش حقوقی کافی را به همراه ندارند، برخی استارتاپ‌ها، به ویژه در ایران، اهمیت وجود یک کارشناس یا مشاور حقوقی مسلط به قوانین کشور خود را به درستی درک نکرده و همین موضوع خطرات بزرگی برای کسب و کار نوپای آنان به همراه می‌آورد.

چالش های حقوقی از جمله حقوق مالکیت فکری و مسائل  مربوط به  معافیت های مالیاتی، تورم و پیچیدگی مقررات کسب وکار موجب می شود کارآفرینان به جای تمرکز بر خلاقیت، بیشتر درگیر مشکلات بیمه‌ای و مالیاتی باشند.

مشکلات رایج حقوقی استارتاپ‌ها در تمامی مراحل از جمله راه‌اندازی استارتاپ‌ها، پیشبرد و توسعه آنها و بخصوص در مرحله سرمایه‌گذاری، وجود دارد و هر کدام از این استارتاپ‌ها، به دنبال دست­یابی به اهداف مشخص و متفاوتی هستند. مسائلی مثل ثبت شرکت، ثبت اختراع برای یک محصول جدید، تنظیم قرارداد بین مؤسسان استارتاپ، صدور سهام و … از جمله مسائل حقوقی‌­ای هستند که می­‌تواند برای صاحبان این استارتاپ‌­ها مشکل آفرین باشد.

منابع انسانی به عنوان یک عامل کلیدی در موفقیت بخش های مختلف اقتصادی و انواع کسب وکارها نقش موثر و حیاتی دارند. کمبود مهارت و نیروی انسانی متخصص و نهادهای پشتیبان برای ارائه خدمات فنی و مشاوره در فعالیت های استارت آپی از دیگر چالش هایی است که استارت آپ ها با آن مواجه هستند.

چالش هایی مربوط به بازاریابی و فروش

این چالش ها عموما پیرامون مسائلی چون بازاریابی و مدیریت راهبردی قرار دارند. جهت گیری و تبلیغات نامناسب، عدم شناخت نیاز مشتری، عدم تناسب محصول و بازار، طراحی یک مدل کسب وکار گسترش ناپذیر، تیم سازی نامناسب و ضعف در کار تیمی از دیگر چالش هایی است که استارت آپ ها با آن مواجه هستند.

مشکل جذب مشتری معمولا برای‌کسب‌وکارهای‌ کوچک وجود ندارد اما در‌ کسب‌وکارهای کوچکی که بین افراد شناخته‌شده نیستند،‌ کمی سخت‌تر است، در حالی که کسب‌وکارهای بزرگ و کمپانی‌های معروف مانند اپل، سامسونگ و … همچنان در حال تلاش برای یافتن مشتریان جدید هستند. استخدام نیروی کار ماهر برای کسب‌وکارها‌ی کوچک که معمولا با محدودیت منابع مالی روبه‌رو هستند، امری بسیار چالش‌برانگیز و مهم در بازاریابی است که صاحبان کسب‌وکارهای کوچک برای صرفه‌جویی در هزینه‌های مالی خود تمایل دارند ابتدا با نیروی کاری کمتری شروع به کار کنند بنابراین، باید نیروهای کار توانمند و ماهر استخدام کنند. نداشتن برنامه‌ریزی و استراتژی در برندینگ و نادیده گرفتن لیست ایمیل های مخاطبان کسب‌وکار یکی از اشتباهات رایج می باشد. ایمیل مارکتینگ راهکاری با هزینه بسیار کم و بازدهی بالا است که می‌تواند بازاریابی در مراحل اولیه را آسان کند، اما چالش استارتاپ‌ها معمولاً افزایش تعداد مشترکین است.

چالش های مربوط به مجوز و مالیات استارتاپ ها

استارتاپ ها و شرکت‌هایی که در زمینه کسب‌وکارهای نو فعالیت می‌کنند، به‌عنوان شخصیت‌های حقوقی باید مالیات بر درآمدشان را به سازمان امور مالیاتی بپردازند و از سوی دیگر، سازمان امور مالیاتی هم باید با توجه به نقشی که شرکت‌های استارت آپی، نوپا و نوآور در اقتصاد کشور بازی می‌کنند، ترتیب اخذ مالیات را بدهند، اما بعید به نظر می‌رسد که جایگاه شرکت‌های نوآور و استارت آپی در قوانین سازمان مالیاتی روشن‌شده باشد و تعریف دقیقی از فرایند اخذ مالیات از این شرکت‌ها وجود داشته باشد. چگونگی اخذ مالیات از شرکت‌های استارت آپی یا خدمات دهنده باید مشخص شود، همان‌طور که در دیگر کشورها رابطه خدمات دهنده و خدمات گیرنده مشخص است و بخشی از درآمد که متعلق به فعال حوزه فناوری است، مشمول مالیات می‌شود.

لازم به ذکر است این مباحث را همچنان می توان به صورت گسترده تری مورد بحث قراداد که در آینده به آن خواهیم پرداخت.

 

 

مقالاتی که شاید به مطالعه آن علاقمند باشید:

گردآورنده: مونا فدائی، دکتر رضا لطفی

منابع:

https://iranthinktanks.com/the-challenges-and-opportunities-of-startups-in-the-country/

https://tinet.ir/fa/news/4172/%DA%86%D8%A7%D9%84%D8%B4%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%81%D8%B1%D8%A7-%D8%B1%D9%88%DB%8C-%D8%AC%D8%A7%D9%85%D8%B9%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%A7%D9%BE%DB%8C

https://vindad.com/blog/%D8%AD%D9%82%D9%88%D9%82-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%A7%D9%BE%E2%80%8C%D9%87%D8%A7-%D9%82%D8%B1%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B6%D8%B1%D9%88%D8%B1%DB%8C/

https://college.tapsell.ir/challenges-of-small-business/

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *