رازهای موفقیت استارتاپ‌های موفق صنایع خلاق جهان

رازهای موفقیت استارتاپ‌های موفق صنایع خلاق جهان

موفقیت یک استارتاپ به عوامل مختلفی بستگی دارد. مهدی نایبی، مدیر عامل الوپیک در یادداشتی عنوان می‌کند: «ریسک موفقیت در استارتاپ‌ها، 10 به 90 است». یعنی باید 9 بار شکست بخورید تا در بار دهم بتوانید با استفاده از تجربیاتی که در این مدت به دست آورده‌اید، یک استارتاپ موفق را راه‌اندازی کنید.

هرچند نمی‌توان این عدد را به عنوان عددی دقیق در نظر گرفت و 9 تلاش ناامیدانه را آغاز کرد تا بار دهم به پیروزی رسید، اما ذکر یک مسئله ضروری به نظر می‌رسد. آن هم این که: شکست خوردن جزئی از راه موفق شدن است.

پس موفق شدن یک استارتاپ راز خاصی ندارد؛ تنها باید آموخت و تجربه کسب کرد تا با طبیعت این کار آشنا شد. در کنار آن، رعایت برخی اصول هم ضروری است و ما در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

مقاله مرتبط:

مهمترین مسائلی که باید در جلسات مشاوره استارت آپی بازگو شود چیست؟

رازهای موفقیت استارتاپ‌های صنایع خلاق

موفقیت راز ندارد؛ اما روش دارد. نمی‌توان از کنار برخی اصول به راحتی گذشت و انتظار موفقیت داشت. صنایع خلاق به خاطر ماهیتی که دارند، این روزها بیش از پیش مورد توجه کارآفرینان قرار گرفته‌اند. اگر الگوی فعالیت کارآفرینان موفق صنایع خلاق را بررسی کنیم، چند چیز میان آن‌ها مشترک است.

تیم‌سازی قدرتمند

تصور کنید آشنایی دارید که به تازگی برنامه‌نویسی یاد گرفته و برای استارتاپ خود به یک برنامه‌نویس نیاز دارید. ضمن عرض احترام به تمام نوآموزان رشته‌های مرتبط با صنایع خلاق، نمی‌توان آن‌ها را فعلاً به عنوان یک گزینه عالی در نظر گرفت. لازم است کار از بنیه قوی و اصولی شروع شود. بنا براین، قید دوستان و فامیل‌های آماتور را بزنید و سراغ نیروهای متخصص بروید.

مقاله مرتبط: 

آیا هر کسی می‌تواند یک کارآفرین موفق باشد؟

جذب سرمایه در کنار صرفه‌جویی

در ابتدا باید هزینه‌ها را تا حد امکان پایین نگه داشت. برای مثال، به جای صرف هزینه برای اجاره یا خرید یک فضای کار، می‌توان از فضای کار اشتراکی استفاده کرد. این کار نه‌تنها باعث پایین آمدن هزینه‌ها می‌شود، بلکه فرصتی عالی برای آموزش نیروی کار و استفاده از تجربیات دیگران است.

معمولاً پس از جذب سرمایه در فازهای اولیه هم نمی‌توان با خیالی آسوده برای استارتاپ هزینه کرد. پس باید توجهی ویژه به جذب سرمایه بیشتر و در کنار آن صرفه‌جویی داشت.

آینده‌نگری

برای موفقیت استارتاپ خود لازم است به آن نگاهی فراتر از آن چه که هست داشته باشید. به این معنا که در تصمیم‌گیری‌های خرد و کلان، همیشه باید آینده آن را مد نظر قرار دهید. این تفکری است که باید به سرمایه‌گذاران و کارکنان خود منتقل کنید. در غیر این صورت، نمی‌توانید ایده خود را به آن‌ها بشناسانید.

مقاله مرتبط:

اصول برندینگ استارتاپ‌های صنایع خلاق چیست؟

فن بیان

یکی از بزرگ‌ترین رازهای موفقیت استارتاپ‌های موفق صنایع خلاق فن بیان قوی رهبران آن‌ها است. بهتر است روی این مهارت وقت کافی بگذارید تا بتوانید دیدگاه‌های خود را بهتر معرفی کنید. در صورتی که در این زمینه ماهر نیستید، در کنار تمرین باید یک نفر را که به فضای ذهنی شما آگاه است، مسئول این کار کنید. توجه داشته باشید که موفقیت یک استارتاپ در گروی تعامل پویا میان تمام اعضای آن است. پس از اهمیت این مسئله غافل نشوید.

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *