چابکی به چه معناست؟ | چرا استارتاپ باید چابک باشد؟

چابکی به چه معناست

چابکی یا Agility در کسب و کار چیست؟

ضرورت و اهمیت چابکی در کسب و کار | امروز سخت ترین زمان در طول تاریخ برای کارآفرینی و مدیریت کسب وکارهاست.  همه می دانیم دنیای امروز دنیای تغییرات بسیار سریع، تغییرات غیر خطی، غیر قابل پیش بینی، غیر تکرار شونده و چند بعدی است. تغییر در هر حوزه بر بسیاری حوزه های دیگر نیز اثر می گذارد و این باعث می شود بیش از پیش انسانها نتوانند با الگوهای فکری و رفتاری گذشته در این محیط پر تلاطم زندگی کنند، کار کنند، کارآفرینی کنند و یا کسب و کارشان را مدیریت کنند. موفقیت در فضای کسب و کار امروزی مستلزم داشتن یک صفت بسیار مهم و حیاتی بنام چابکی در کسب و کار یا Agility است.

مقالات مرتبط: لغت نامه و اصطلاحات استارتاپی

تعریف چابکی

ویکیپدیا چابکی را اینطور تعریف می کند :

چابکی Agility یا چالاکی، یکی از قابلیت هایی است که در حیطه آمادگی حرکتی قرار دارد و فرد با توجه به سرعت و فرم بدن، جهت حرکت خود را، به صورت غیرارادی، با حفظ تعادل، سرعت و دقت زیاد، تغییر می دهد. چابکی با عوامل دیگر آمادگی جسمانی در ارتباط است و به قدرت، استقامت، سرعت، تعادل و مهارت بستگی دارد. چابکی، یکی از عوامل مؤثر در اجرای فعالیت های ورزشی است، که گاهی در انجام برخی مهارت های شغلی و روزمره نیز به کار می آید.

با کمی دقت مشاهده می کنید که تمامی اجزای این تعریف را می توان برای مدیریت در کسب و کار هم به کار برد؛ قدرت و فرم بدن می تواند مشابه شرایط سازمان و آشنایی با قوت ها و ضعف هایش در نظرگرفته شود. حرکت به صورت غیر ارادی می تواند با تصمیم گیری شهودی یا شم کسب و کار بر اثر تسلط بر آن در نظر گرفته شود، حفظ تعادل در محیط می تواند از طریق یادگیری از محیط (سازمان یادگیرنده) ، هوش کسب و کار و داشتن استراتژی تأمین شود و در نهایت حرکت که اساس و وجود هر سیستم (مکانیکی، فیزولوژی ، اجتماعی) است.

بنابراین چندین سال است که در ادبیات مدیریت مشخصه کلیدی به نام چالاگی یا چابکی مورد توجه قرار گرفته است. بر مبنای این مشخصه بسیاری از استراتژی ها، فرآیندها، راهکارها، برنامه ها، چارت ها و ساختارهای سازمانی، اصول مدیریت منابع انسانی، اقدامات بازاریابی و … تغییر کرده و با نگاه جدید تهیه ، تدوین و اجرا می شوند.

برنامه ریزی های استراتژیک خشک و غیر کارامد جای خود را به استراتژی سازی می دهند، سازمان ها کوچکتر می شوند، تیم های کار شبکه ای و جزیره ای جای چارت های خشک سازمانی را می گیرند، استفاده از ابزارهای بازاریابی دیجیتالی کمک می کنند به سرعت نتیجه فعالیت های بازاریابی بررسی، ارزیابی و اصلاح شوند، فرآیندهای کسب و کار با استفاده از انواع و اقسام نرم افزار و بستر اینترنت کاهش یافته و سرعت اجرای اقدامات افزایش یافته است. همه اینها مرهون کاربست مفهوم چابکی در کسب و کار است.

اگر در گذشته بزرگی معیار موفقیت کسب و کارها بود ( جنرال موتورز، جنرال الکتریک، کفش ملی، ایران ناسیونال و … ) امروز سرعت و چابکی معیار اصلی موفقیت در کسب و کارهاست ( نگاه کنید به لیست گسترده استارتاپ های موفق )

مقالات مرتبط: اسکیل آپ چیست ؟ چه تفاوتی بین استارتاپ و اسکیل آپ وجود دارد؟

فواید چابکی در کسب و کار

مهمترین مزیت چابکی در کسب و کار توانایی همگام شدن با تغییرات سریع محیط بیرون است. به این ترتیب کسب و کار شما نه تنها قربانی تغییرات نمی شود، بلکه می تواند از فرصت های متعدد ایجاد شده توسط این تغییرات بهترین استفاده را ببرد.

چالاکی باعث می شود بتوانید به سرعت از محیط بیاموزید و دائماً کسب و کار و تمام جنبه های آن مانند برنامه ها، اقدامات، فرآیندها و … را اصلاح کنید. بنابراین چالاکی در زمان مشخص می تواند یکی از مولفه های هوش کسب و کار باشد.

چابکی باعث می شود بتوانید سریع تر روند های بازار را تشخیص دهید، خواست مشتریان را پیدا کنید و بهتر به آنها پاسخ دهید.

چابکی کمک می کند بتوانید محصولات کارآمدتر، دقیق تر، متناسب تر را سریع تر برای مشتریان خود فراهم کنید.

چابکی کمک می کند بتوانید مزیت رقاتبی برای خود خلق کنید و به این ترتیب رضایت مشتریان را بدست بیاورید

چابکی کمک می کند در رقابت از رقیبان خود به راحتی بیشتر پیشی بگیرید.

امرزوه چابکی خودش می تواند یک استراتژی برای کسب و کار و سازمان شما باشد.

بیانیه چابکی | Agility Manifesto

در سال ۲۰۰۱ ، هفده نفر از راهبران فکری و از بزرگترین مدیران شرکت های تولید نرم افزاری، بیانیه ای با عنوان بیانه چابکی منتشر کردند. بیانیه چابکی ۴ ارزش کلیدی و ۱۲ اصل دارد.

در این بیانیه توسعه نرم افزار چابک آمده است:

ما با توسعه نرم افزار و کمک به دیگران در انجام آن، در حال کشف راه های بهتری برای توسعه نرم افزار هستیم.
راه های دست یابی به ارزش از دید ما عبارتند از :

 1. افراد و تعاملات بالاتر از فرآیندها و ابزارها
 2. نرم افزار کارکننده بالاتر از مستندات جامع
 3. مشارکت مشتری در انجام کار بالاتر از قرارداد کار
 4. پاسخگویی به تغییرات بالاتر از پیروی یک طرح

با وجود اینکه موارد سمت چپ نیز ارزشمند هستند ولی ما برای موارد سمت راست ارزش بیشتری قائل هستیم .

 • اصول زیربنایی بیانیه چابکی عبارتند از

  1. مهم ترین اولویت ما رضایت مشتری است که از طریق ارائه سریع و پیوسته نرم افزارهای ارزشمند اتفاق می افتد.
  2. در هر کجا حتی در انتهای زنحیره تولید محصول از تغییرات استقبال کنید تا از این طریق بتوانید مزیت رقابتی برای مشتریان خلق کنید.
  3. نرم افزارهای کارآمد را به صورت پیوسته در بازه های زمانی کوتاه مدت به بازار ارائه دهید.
  4. مدیران کسب و کار و متخصصین تولیدی باید همیشه با یکدیگر بر روی پروژه ها کار کنند.
  5. پروژه ها را در جوار افراد با انگیزه بسازید، به آنها فضای و اختیار بدهید و اعتماد داشته باشید تا بتوانند آزادانه کار کنند.
  6. بهترین مدل یافتن و انتقال ایده های کار صحبت های چهره به چهره است.
  7. نرم افزارهای کاربردی محصول فرآیند پیشرفت تدریجی هستند.
  8. فرآیندهای چابک از توسعه پایدار حمایت می کنند.
  9. توجه همیشگی، برتری تکنیکی و طراحی خوب چابکی را ارتقا می دهند.
  10. سادگی – هنر افزایش حجم کارهایی که نباید انجام شوند- حیاتی است.
  11. بهترین نیازها، معماریها، طراحی ها و … از درون تیمهایی می آید که انضباط و نظم درونی دارند.
  12. تیم ها به دنبال درک این موضوع هستند که چگونه می توانند کار اثربخش تری انجام دهند، سپس رفتار خود را با آن تنظیم می کنند.

همانطور که مشاهده می کنید منشأ این چهار ارزش و ۱۲ اصل چابکی از صنعت کامپیوتر و توسعه نرم افزار است. اما به راحتی قابل تشخیص است که می توان این اصول و ارزش ها را در تمامی صنعت ها و کسب و کارهای امروز به کار برد.

سوالاتی که به درک مفهوم چابکی و اجرای آن در کسب و کار شما کمک می کند

 • آیا در کسب و کار شما افراد، مشتریان و ذی نفعان و ارتباط متقابل شما مهمتر از قراردادها هستند؟
 • آیا در کسب و کار شما محصول نهایی که به دست مشتری می رسد و برایش کار می کند مهم تر از طراحی و برنامه ریزی اولیه است؟
 • آیا در کسب و کار شما ارحجیت با انسان ها ، کارکنان، مشتریان و رابطه میان شماست یا تمام کارها بر مبنای قراردادها و ضوابط خشک انجام می شود؟
 • آیا اولویت اول فکری شما در کسب و کارتان شناسایی تغییرات و پاسخگویی به آنهاست یا همچنان به برنامه ها و الگوهای گذشته چسبیده اید و از آنها دفاع می کنید؟
 • آیا شما هم با ارائه پیوسته محصولات متنوع و کاربردی سعی در کسب رضایت مشتریان خود دارید؟
 • آیا همیشه از تغییرات استقبال می کنید؟ تغییر در خواست مشتری، تغییر در ساخت محصول سفارشی در لحظه آخر، تغییر در برنامه ها و روشهای کار و …؟
 • آیا به شکایات مشتریان به عنوان عامل هشدار دهنده ای نسبت به تغییرات محیط توجه دارید یا صرفاً این شکایات را یه حساب نادانی مشتریان نسبت به کسب و کارتان می گذارید؟
 • آیا تلاش می کنید که محصولات به روز همراه با نوآوری های ارزشمند را به طور پیوسته به مشتریان ارائه دهید یا مانند شرکت های خودرو سازی ما که به تکنولوژی ۴۰ و ۵۰ سال قبل چسبیده اند فقط به محصولات اصلی خود اتکا دارید؟
 • آیا منابع انسانی شما از افراد خلاق، با انگیزه، متخصص و هدفمند تشکیل شده و شما نیز سعی می کنید تا با ایجاد محیطی عالی آنها را حفظ کنید، یا اینکه محیط کار شما نیز مانند برخی از سازمان های دولتی محلی تهی از انگیزه، عمل اثربخش، اخلاق درست تعامل با مشتری و همکار و … است؟
 • آیا تلاش می کنید با برگزاری جلسات پیوسته با همکارانتان ایده های آنها را متوجه شوید؟ آیا صدای مشتریان خود را می شنوید؟ یا اینکه تمام برنامه ریزی ها از پشت میز در اتاق در بسته و بر مبنای خواست و تمایل یا حدس و گمانتان است؟
 • آیا اعتقاد به پیشرفت همیشگی و گام به گام دارید یا فقط منتظر هستید اتفاق بیرونی بیفتد، چیزی تغییر کند و کسب و کار شما سکه شود؟
 • آیا به سادگی و سرعت بخشیدن به کارها اعتقاد دارید یا مانند ادارات دولتی مشتریان را در چرخه بی پایان فرایند اداری و تحمیل انواع هزینه ها قرار می دهید؟
 • آیا به کارمندان خود اعتماد و اعتقاد دارید؟ به آنها آزادی عمل به همراه مسئولیت می دهید؟ آنها را تشویق می کنید؟ یا اینکه دائماً در کارهایشان دخالت می کنید، مچ گیری می کنید، تمام تصمیمات را خودتان می گیرید، اعتبارها را خودتان دریافت میکنید و شکست ها را به پای کم کاری آنها می گذارید؟
 • آیا صرف پول برای آموزش و ارتقاء سطح دانش، مهارت و شایستگی کارکنان خود را هزینه می دانید یا سرمایه گذاری؟

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *