فضای کار اشتراکی مناسب چه استانداردهایی دارد؟

استانداردهای فضای کار اشتراکی مناسب چیست؟

فضای کار اشتراکی مناسب باید دارای خصوصیاتی باشد که آن را برای کار و تمرکز به محیطی مناسب بدل کند. اما آیا یک محیط ساکت و آرام تمام انتظار ما از یک فضای کار اشتراکی مناسب است؟ فضای کار اشتراکی مناسب باید دارای امکانات و زیرساخت‌هایی باشد که آن را برای کار کردن به محیطی ایده‌آل تبدیل نماید. این خصوصیات چه هستند؟ و چرا باید مورد توجه قرار بگیرند؟ در ادامه به بررسی ویژگیها و امکانات و امتیازات یک فضای کار اشتراکی مناسب می پردازیم.

خصوصیات یک فضای کار اشتراکی مناسب

محل قرارگیری

استاندارد مشخصی برای محل قرارگیری یک فضای کار اشتراکی وجود ندارد. اما با این حال، فضای کاری که داخل شهر و در یک نقطه خوب واقع شده باشد، به سایر گزینه‌ها ارجح است. دلیل این امر هم مشخص است: هر چه این فضای کار اشتراکی به محل زندگی کارکنان نزدیک‌تر باشد، وقت کمتری برای رفت و آمد آن‌ها تلف می‌شود. از سوی دیگر، هزینه‌های مربوط به رفت و آمد کمتر خواهد بود و در مجموع، چیزی جز فایده نصیبتان نخواهد کرد. 

بنابراین در نقطه مقابل آن، قرارگیری فضای کار اشتراکی در خارج از شهر یا مناطق شلوغ و پر سروصدا یک نقطه ضعف به حساب می آید زیرا هم هزینه و وقت افراد را به هدر می دهد و هم محیطی نامناسب برای تمرکز و کار می باشد.

زیرساخت‌های ارتباطی

استارتاپ‌ها و به خصوص استارتاپ‌های صنایع خلاق، نیازمند زیرساخت‌های ارتباطی مناسب هستند تا بتوانند ارتباط خود را با دنیای بیرون به شکل صحیحی حفظ کنند. مثلاً بسیاری از کارکنان این استارتاپ‌ها به صورت دورکاری مشغول به کارند و برای ایجاد ارتباط پویا، لازم است اینترنت پرسرعت در اختیار استارتاپ باشد.

بنابراین فضاهای کار اشتراکی که در نقاطی از شهر واقعند که سرعت اینترنت مناسبی ندارند گزینه مناسبی برای انتخاب نیستند.

محیط آرام

بدون تمرکز کافی نمی‌توان درست فکر کرد و بدون فکر کردن هم نمی‌توان به نتیجه رسید. یک فضای کار اشتراکی مناسب باید بتواند محیطی آرام در اختیار کاربران خود قرار دهد تا بهره‌وری آن‌ها افزایش پیدا کند. از سوی دیگر، لازم است جداسازی محیط‌ها به نحوی باشد که حریم هر یک از استارتاپ‌ها حفظ شود و صدای جلسات احتمالی از آن خارج نشود.

آیا این فضای آرام برای همه مناسب است؟ آیا هر کسب و کاری می تواند در فضای کار اشتراکی به حیات خود ادامه بدهد؟ برای دانستن آن مطالعه مقاله فضای کار اشتراکی برای چه کسانی مناسب است؟ می تواند کمک کننده باشد.

فضاهای کار اشتراکی تخصصی، که تیم های مرتبط به یک حوزه را دور هم جمع کرده اند، گزینه بسیار مناسبی هستند، زیرا تیمها علاوه بر اینکه می توانند از تجربیات یکدیگر استفاده کنند بلکه با درک یکدیگر بیشتر در حفظ آرامش محیط می کوشند.

امکانات تفریحی

کار کردن به مدت طولانی با خستگی همراه است و برای رفع خستگی، باید استراحت کرد. اگر این فضای کار اشتراکی برای استراحت و اوقات فراغت افراد حاضر در آن تمهیداتی اندیشیده باشد، می‌توان گفت که یکی از بهترین گزینه‌های موجود است. بازی کردن می‌تواند با افزایش خلاقیت، گره بسیاری از مشکلات شما را باز کند. از سوی دیگر، روحیه رقابت و کار تیمی را بین کارکنان شما افزایش دهد؛ پس نباید به راحتی از کنار مزایای چنین امکانی گذشت.

مجموعه هاوش یکی از فضاهای کار اشتراکی مطرح شهر مشهد دارای فضای تریا و تفریحی مناسبی برای تیم های مستقر می باشد، مقاله مزایای فضای کار اشتراکی هاوش در مشهد شما را با کلیه مکانات این مجموعه آشنا میکند.

مشاوران کارکشته

بدون مشاوره نمی‌توان پیش رفت. این مسئله در دنیای استارتاپ‌ها یک اصل است. یک فضای کار اشتراکی مناسب باید همانند یک شتاب‌دهنده برای استارتاپ‌های حاضر در آن امکان مشاوره با مشاوران کارکشته را در نظر بگیرد. در این صورت، می‌توان به پیشرفت سریع‌تر پروژه‌ها امیدوار بود و احتمال شکست کاهش پیدا می‌کند.

یکی از خدماتی که فضای کار اشتراکی مناسب میتواند ارائه کند مشاوره می باشد، علاوه بر آن فرصتهایی که یک فضای کار اشتراکی خوب می تواند برای یک استارتاپ فراهم سازد بسیار هستند که باعث می شود استارتاپ ها و فریلنسرها مشتاق به حضور در این فضا باشند.

دوره‌های آموزشی

فضای کار اشتراکی می‌تواند مفهومی بسیار گسترده‌تر از یک فضا باشد. می‌توان حضور در یک فضای کار اشتراکی را به یک دوره آموزشی عملی بدل کرد. اگر و تنها اگر دوره‌های آموزشی مناسبی برای افراد تیم‌های استارتاپی در نظر گرفته شود. شرکت در دوره‌های آموزشی خارج از این چارچوب ممکن است مفید باشد، اما ممکن است خیلی کاربردی نباشد. وقتی مشغول انجام یک پروژه هستید و همزمان با آن در محیط کاریتان مطابق نیازتان دوره های آموزشی برگزار گردد، می‌توانید این آموزش‌ها را به کار بگیرید و نتیجه این امر چیزی نیست جز یادگیری عمیق‌تر و برای یک عمر.

مجموعه هاوش با همکاری گروه ایران نالج اقدام به برگزاری دوره های کاملا تخصصی و مفید می نماید، که می تواند برای تیم ها و اعضای هاوش بسیار مفید واقع شود.

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *