رپورتاژ آگهی و تأثیر آن بر برندینگ

رپورتاژ آگهی و تأثیر آن بر بندینگ

کاربران دنیای وب، هر روز با حجم زیادی از تبلیغات روبرو هستند. تبلیغاتی که معمولاً نقش مزاحم را بازی می‌کنند (بنرهای چشمک زن، پاپ‌آپ‌هایی که ناگهان وسط صفحه باز می‌شوند و..) و ما به مرور زمان نادیده گرفتن آن‌ها را یاد گرفته‌ایم؛ بنابراین دیگر مثل گذشته تأثیرگذار نیستند. بنابراین باید بطور کل تبلیغات را فراموش کنیم؟ آیا تا بحال نام رپورتاژآگهی را شنیده اید؟ رپورتاژآگهی چیست؟ رپورتاژ آگهی و تأثیر آن بر برندینگ چیست؟ بنابراین برای تبلیغات برند خود نیاز به روشی داریم که در عین تأثیرگذار بودن، خسته کننده و مزاحم نباشد. دیده شدن و برندینگ یکی از پایه های افزایش فروش و در نتیجه موفقیت محسوب می شود.در این میان تأثیر رپورتاژ آگهی بر برندینگ چیست؟

در میان همهمه دنیای بازاریابی، تبلیغاتی به نام رپورتاژ آگهی مطرح شد که امروز بسیاری از کسب و کارها، به خصوص تجارت‌های اینترنتی برای بهبود وضعیت کسب و کار خود استفاده می‌کنند.

در این مقاله از هاوش، قصد داریم شما را با مفهوم رپورتاژ آگهی آشنا کنیم و برایتان توضیح دهیم که اساساً رپورتاژ آگهی چیست و چگونه می‌تواند کسب و کار آنلاین شما را متحول کند. پس با هاوش همراه باشید.

رپورتاژ آگهی چیست؟

رپورتاژ آگهی معادل واژه Advertorial ( ترکیبی از دو واژۀ Advertisment و Editorial) است و به شکلی از آگهی گفته می‌شود که در قالب یک مقاله یا گزارش خبری به مخاطبان عرضه می‌شود؛ به صورتی که در نگاه اول، خواننده چندان درگیر تبلیغاتی بودن آن نمی‌شود و آن را به شکل یک محتوای آموزشی یا مفید مطالعه می کند.

سایت مشهور Entrepreneur در تعریف خود از رپورتاژ آگهی این گونه می‌گوید که:
رپورتاژ آگهی (رپورتاژ خبری) در واقع اطلاعیه‌ای است که از سوی واحد روابط عمومی با هدف اطلاع‌رسانی اتفاقات کسب و کار به مردم در رسانه‌های مختلف و انتشارات مرتبط و هدفمند منتشر می‌‌شود.
در واقع رپورتاژ آگهی نوعی تبلیغات همسان است که به صورت یک گزارش یا رپورتاژ خبری نوشته می‌شود و البته باید از نظر تبلیغاتی یک فرد متخصص و خبره روی آن کار کند. شما در رپورتاژ آگهی مخاطبان‌تان را در یک مسیر مشخص همراهی می‌کنید تا به سمتی که می‌خواهید هدایت شوند و اتفاقی که می‌خواهید رقم بخورد.

تهیه رپورتاژ آگهی به این شکل است که گزارشی کاملاً بی‌طرف برای انتقال پیام برند یا معرفی محصولات از سوی یک شرکت تهیه و برای انتشار به یک رسانه (این رسانه می‌تواند یک مجله، برنامه تلویزیونی یا یک وب سایت باشد) ارائه می‌شود. در نهایت، مدیر تبلیغات آن رسانه در ازای انتشار این گزارش مبلغی را از شرکت دریافت می‌کند.

رپورتاژ فقط متعلق به دنیای اینترنت نیست؛ در روزنامه‌ها و مجلات چاپی، رپورتاژ آگهی معمولاً به شکل مقاله‌ای بی‌طرف یا یک داستان است که معمولاً با  با برچسب «اسپانسری»، «محتوای حمایت شده» منتشر می‌شود. در تلویزیون، این نوع تبلیغات به شکل یک آگهی برای معرفی محصولات به مخاطبان نمایش داده می‌شود. مثلاً وقتی مجری در میان صحبت‌هایش به یک محصول اشاره می‌کند، نوعی رپورتاژ محسوب می‌شود. نمونه این موضوع به وفور در صدا و سیمای ما پیدا می‌شود.

رپورتاژ آگهی در تبلیغات اینترنتی به چه شکل است؟

حالا به سراغ رپورتاژ آنلاین می‌رویم که احتمالاً شما هم این نوع از رپورتاژ را بیشتر میشناسید، همان‌ مقاله‌ها و گزارش‌هایی که با هدف معرفی برند یا محصول خودتان می‌نویسید و به خبرگزاری‌ها و وب سایت های معتبر در حوزه کاری مرتبط و یا سایت‌های پربازدید می‌دهید تا برای شما منتشر کنند

وب سایت های منتشر کننده رپورتاژ آگهی در ازای دریافت مبلغی مشخص، اقدام به انتشار این گزارش می‌کنند.

در دنیای امروز که مخاطبان زیادی در فضای اینترنت حضور دارند، تبلیغات و بازاریابی نیز رنگ و بوی دیگری گرفته و شاهد استفاده از ابزارهای تبلیغات آنلاین و دیجیتال هستیم. به همین دلیل رپورتاژ آگهی نیز به عنوان یکی از مهمترین اقدامات روابط عمومی در جهت اطلاع‌رسانی، تبلیغات و برقراری ارتباط با مخاطبان تاثیر مهمی در تبلیغات اینترنتی خواهد داشت.
در تبلیغات اینترنتی شما می‌توانید با استفاده از انتشار رپورتاژ آگهی یا رپورتاژ خبری در سایت‌های پربازدید که مخاطب هدف شما در آنجا حضور دارد، اطلاع رسانی و برنامه تبلیغاتی خود را پیاده کنید. ضمن اینکه در بازاریابی اینترنتی یا دیجیتال مارکتینگ موضوع سئو اهمیت بسیار زیادی دارد و رپورتاژ یکی از مواردی است که تاثیر بسیار خوبی روی سئو خواهد داشت.

رپورتاژ آگهی و تأثیر آن بر برندینگ چیست؟

طبیعتا کمپین‌های روابط عمومی به هر شکلی که پیاده شوند اهمیت زیادی دارند. یکی از دلایلی که باعث اهمیت زیاد رپورتاژ آگهی می‌شود، فراگیر بودن این روش است که می‌توانید متن را در طیف وسیعی از رسانه‌های آفلاین و آنلاین منتشر کنید. با مطالعه دلایل اهمیت برند سازی قوی در موفقیت استارتاپ ها و کسب و کارها به اهمیت برندینگ در افزایش فروش و موفقیت کسب و کار خود پی خواهید برد. جهت مشاوره در زمینه برندینگ می توانید از مشاوران مجموعه هاوش استفاده نمائید. اما رپورتاژ آگهی و تأثیر آن بر برندینگ چیست؟ چقدر می تواند بر فروش یک محصول تأثیر بگذارد؟
البته رپورتاژ خبری یا رپورتاژ آگهی مزایای زیادی دارد که در ادامه به برخی از مهمترین مزایای آن اشاره می‌کنیم:

دیده شدن بیشتر

با توجه به فراگیر بودن و جامعیت رپورتاژ آگهی که در بالا به آن اشاره کردیم، شما می‌توانید کانال‌های توزیع محتوای زیادی را چون سایت‌های پربازدید و پرمخاطب، شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌های مکتوب و… انتخاب کنید تا بتوانید طیف وسیعی از مخاطبان را هدف قرار دهید. بنابراین انتشار رپورتاژ آگهی شانس دیده شدن برند و محصولات شما را چندین برابر می‌کند و یکی از کارکردهای اصلی رپورتاژ برندسازی و آگاهی از برند است.

مناسب برای همه

یکی دیگر از مزایای مهم رپورتاژ آگهی است که همه کسب و کارها، چه کوچک و چه بزرگ می‌توانند با اهداف مختلف از این روش استفاده کنند. فرقی نمی‌کند کسب و کار شما یک نمونه B2B یا B2C باشد، مهم این است که با انتشار یک رپورتاژ آگهی قدرتمند می‌توانید حرف خود را به گوش مخاطبان زیادی برسانید.

برندسازی و افزایش اعتبار برند

همان طور که پیشتر اشاره کردیم یکی از مهمترین مزایای انتشار رپورتاژ در کانال‌های پرمخاطب توزیع محتوا این است که آگاهی از برند شما بیشتر می‌شود. ضمن اینکه تداوم انتشار رپورتاژ می‌تواند به افزایش اعتبار برند شما کمک کند.

هزینه مناسب

رپورتاژ آگهی (رپورتاژ خبری) نسبت به برخی از روش‌های دیگر هزینه مناسب‌تری دارد و حتی اگر رپورتاژ آنقدر قوی و جذاب باشد که بتواند مخاطبان بیشتری جذب کند، بسیاری از کانال‌های توزیع محتوا آن را منتشر خواهند کرد. شما با یک هزینه معقول می‌توانید پیام خود را به گوش مخاطبان هدف‌تان برسانید، نرخ تبدیل و وضعیت سئوی سایت را بهبود بخشید.

بهبود سئو

انتشار رپورتاژ آگهی یکی از بهترین موثرترین روش‌ها در جریان گرفتن بک لینک و بهبود سئوی سایت است. علت اصلی این مسئله اینجاست که وقتی رپورتاژ خود را در یک سایت پرمخاطب منتشر می‌کنید و روی کلمات کلیدی موردنظرتان لینک می‌دهید، می‌توانید از یک سایت معتبر لینک فالو (Follow) داشته باشید. ضمن اینکه متن رپورتاژ شما در نتایج گوگل رتبه خوبی خواهد داشت.

نتیجه گیری:

اگر با رعایت اصول نوشتن یک رپورتاژآگهی، یک رپورتاژ آگهی مناسب تهیه نمائید، رپورتاژ آگهی می تواند با تأثیر مثبتی که روی سئو سایت شما میگذارد و یا توضیح مفیدی که راجع به محصول شما در یک مجله یا روزنامه ارائه می کند تأثیر شگرفی بر برندسازی و دیده شدن کسب و کار شما بگذارد. بنابراین این مسأله را پیش پا افتاده در نظر نگیرید.

مقاله مرتبط: دلایل اهمیت حضور استارتاپ‌های صنایع خلاق در فضای مجازی چیست؟

منابع: 

صفحه اصلی

یکتانت – بزرگترین پلتفرم تبلیغات آنلاین ایران

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *