شتابدهنده های صنایع خلاق ایران | اهمیت شتابدهنده صنایع خلاق

شتابدهنده های صنایع خلاق ایران

اهمیت شتابدهنده های صنایع خلاق ایران در ایران + فهرستی از شتاب‌دهنده‌های صنایع خلاق

در حال حاضر، بنا به اطلاعات مندرج در وبسایت رسمی برنامه توسعه زیست بوم شرکت‌های خلاق ایران، تعداد شرکت‌های ثبت شده فعال در زمینه صنایع خلاق، بیش از 1000 مورد است. این مسئله به ما یادآور می‌شود که ایده‌های بسیار متنوعی در زمینه صنایع خلاق در حال شکل‌گیری است. این ایده‌ها، تنها ایده‌هایی بوده‌اند که توانسته‌اند از مسیر درست حرکت کنند و محصول یا خدمت خود را به مقصد رسانده‌اند. در این بین بدون شک بسیاری از ایده‌ها بوده‌اند که به دلایل مختلف از جمله عدم حمایت کافی، انتخاب مسیر نادرست و… نتوانسته‌اند عملی شوند. در این نقطه، اهمیت شتابدهنده های صنایع خلاق پررنگ می‌شود. با مطالعه جایگاه صنایع خلاق در صنعت و اقتصاد بیشتر به اهمیت صنایع خلاق پی خواهید برد.

چرا وجود شتابدهنده های صنایع خلاق مهم است؟

در مطالب پیشین به این مسئله پرداختیم که نفع همه در این است که استارتاپ‌های حاضر در یک شتابدهنده فعالیت مشترکی داشته باشند. این مسئله باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها، امکان انتقال دانش فنی و برگزاری دوره‌های جامع می‌شود. نه تنها در صنایع خلاق، بلکه در هر زمینه دیگری، اولویت باید این باشد که شتاب‌دهنده‌ها به سوی تخصصی شدن پیش بروند.

در سال 98، دولت قول تاسیس حد اقل 12 مرکز شتاب‌دهنده صنایع خلاق در ایران را داده بود که گویا این مهم هنوز عملی نشده است و تعداد شتابدهنده های صنایع خلاق هنوز به اندازه کافی نیست. امید است در آینده نزدیک شاهد افزایش این مراکز باشیم تا ایده‌های استارتاپ‌های فعال در این زمینه مثمر ثمر شوند.

با توجه به اهمیت دولت به صنایع خلاق در مقاله روشهای حمایتهای مالی دولت از استارتاپهای صنایع خلاق و شرکتهای دانش بنیان به روشهای حمایتی دولت پرداخته شده است، که مطالعه آن خالی از لطف نخواهد بود.

مقاله مرتبط: صنایع خلاق و تأثیر آن بر آینده

نگاهی به شتابدهنده های صنایع خلاق ایران

شتاب‌دهنده صنایع خلاق هاوش

هاوش اولین شتاب‌دهنده صنایع خلاق تخصصی است که در شهر مشهد واقع شده است. این شتاب‌دهنده، ضمن ارائه فضای کار اشتراکی، دوره‌های آموزشی مختلفی برگزار می‌کند و در طول مراحل پرورش ایده، همراه شما خواهد بود. این مرکز در حال حاضر از بهترین گزینه‌های موجود برای عملی کردن ایده‌های مرتبط با صنایع خلاق در شمال شرق کشور است. این شتاب‌دهنده صنایع خلاق دارای دو مرکز در مشهد است تا نیاز تیم‌های بیشتری را رفع نماید.

شتاب دهنده صنایع خلاق آهوگ

یکی دیگر از شتاب‌دهنده‌های صنایع خلاق ایران، مرکز آهوگ در شهر زاهدان است. این مرکز با ارائه استودیوهای مختلف در زمینه‌های طراحی، تولید محتوا، صدابرداری و عکاسی می‌تواند بخش بزرگی از نیازهای استارتاپ‌های صنایع خلاق را تامین کند. آهوگ یک مرکز تخصصی است و از این رو، می‌تواند خدمات منتورینگ و شبکه‌سازی را به راحتی برایتان اجرا کند.

شتاب‌دهنده صنایع خلاق اصفهان

تمرکز مرکز شتاب‌دهنده صنایع خلاق اصفهان بر روی حوزه‌های طراحی مد، طراحی زیورآلات، موسیقی، انیمیشن و صنایع دستی است. از خدمات این مرکز می‌توان به تامین فضای کار اشتراکی، تامین بازار داخلی و بین‌المللی، آموزش و مشاوره و… اشاره کرد. این مرکز در سال 1397 تاسیس شده و تاکنون توانسته است برخی از ایده‌های پذیرفته‌شده را راهی بازارهای آسیایی کند.

شتاب‌دهنده صنایع خلاق کیش

شتاب‌دهنده صنایع خلاق کیش یک مرکز شتاب‌دهی با تمرکز روی ایده‌های صادراتی است که در جزیره کیش تاسیس شده است. این مرکز تحت نظر دانشگاه صنعتی امیرکبیر فعالیت می‌کند و هدف آن پرورش ایده‌های مناسب برای مناطق آزاد و بین‌المللی است.

شتاب‌دهنده فردوسی

هرچند شتاب‌دهنده فردوسی یک مرکز تخصصی برای صنایع خلاق نیست؛ اما بخش صنایع خلاق این شتاب‌دهنده یکی از فعال‌ترین بخش‌های آن است. خدمات این مرکز شامل مشاوره‌های مربوط به برندینگ، جذب سرمایه، منتورینگ، آموزش، مشاوره و… است.

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *