شتابدهنده‌های مشهد و شرایط پذیرش استارتاپ

شتاب‌دهنده‌های مشهد و شرایط پذیرش استارتاپ

اگر یک ایده استارتاپی داشته باشید، بهتر از هر کسی می‌دانید که برای عملی کردن آن راه آسانی پیش رو نخواهید داشت. مخصوصاً اگر بخواهید این کار را به تنهایی انجام دهید، باید هزینه بسیار زیادی صرف کنید اما تضمینی برای موفقیت شما وجود نخواهد داشت. از این رو، با توجه به تجربیات و شنیده‌ها، کمک گرفتن از دیگران منطقی‌ترین گزینه ممکن خواهد بود. اما چه کسی قرار است به شما کمک کند؟ اگر ایده شما شرایطی غیرطبیعی نداشته باشد، اقدام برای پذیرش استارتاپ در یک شتابدهنده احتمالاً بهترین گزینه ممکن است. با درنظر گرفتن رشد روزافزون استارتاپ های مشهدی، ضرورت افزایش ظرفیت شتابدهنده های این شهر حس می شود. شتابدهنده‌های مشهد مانند  شتابدهنده های شهرهای دیگر هستند و شرایطی برای پذیرش استارتاپ ها دارند که در ادامه با آنها آشنا خواهید شد.

شتابدهنده ها در حوزه های مختلفی فعالیت می کنند و استارتاپ های مرتبط با حوزه کاری خود را برای پذیرش جذب می کنند. در مقاله لیست شتابدهنده‌های مشهد و زمینه فعالیتشان لیستی از شتابدهنده‌های مشهد که در حال حاضر فعال می باشند را گردآوری نمودیم.

شتاب‌دهنده صنایع خلاق

صنایع خلاق یکی از پرطرفدارترین شاخه‌های فعالیت استارتاپی است. وقتی ایده‌ای در این زمینه دارید، باید ابتدا در رابطه با عملی بودن آن مطالعه کنید.  اما مطالعه به تنهایی کافی نیست و از سوی دیگر، سال‌ها زمان نیاز دارید تا تمام منابع مورد نیاز را خوانده باشید. به همین دلیل، چه بهتر که سراغ افراد متخصص در این زمینه بروید. این افراد را کجا می‌توان پیدا کرد؟ ارتباط داشتن با مشاوران و متخصصان باتجربه هم مستلزم صرف هزینه زیادی است. پس بهتر است سراغ یک شتاب‌دهنده صنایع خلاق بروید تا این خدمت را تنها به عنوان یکی از امکانات دریافتی خود، در اختیار داشته باشید. می توانید با لیست شتابدهنده های صنایع خلاق ایران آشنا شوید.

بهتر است تمامی مراحل اجرایی کردن ایده خود را با مشورت متخصصان این امر عملی کنید. از تیم‌سازی گرفته تا ارائه به سرمایه‌گذار، هیچ مرحله‌ای از اهمیت کمتری نسبت به سایر مراحل برخوردار نیست. هر گامی که بلغزد، ادامه مسیر را برایتان سخت خواهد کرد.

شتاب‌دهنده‌ها کجا هستند؟

متاسفانه با وجود اثبات اهمیت شتابدهنده‌ها همچنان شاهد این هستیم که تعداد آن‌ها با تعداد شهرهای موجود در ایران تفاوت معناداری دارد. برای پیدا کردن یک شتاب‌دهنده، شهر مشهد جای بدی نیست. تعداد قابل توجهی شتابدهنده در این شهر وجود دارد. با این حال، اگر زمینه فعالیت شما صنایع خلاق باشد، تنها در چند شهر بزرگ ایران می‌توانید یک شتابدهنده تخصصی صنایع خلاق پیدا کنید. البته این تعداد هم در حال افزایش است؛ اما مسئله زمان را نباید فراموش کرد. برای مثال، اگر سه سال پیش ایده خوبی داشتید، قیمت دلار پایین‌تر بود و می‌شد ادوات مورد نیاز را با قیمتی بسیار پایین‌تر از امروز تهیه کرد. اما سه سال پیش، تعداد شتابدهنده‌ها هم بسیار کمتر از امروز بود و احتمالاً در این مدت بسیاری از ایده‌ها قربانی این مشکل شده باشند.

پذیرش استارتاپ

اما رفتن به یک شتابدهنده به همین راحتی‌ها نیست. یعنی نمی‌شود بروید آن‌جا بنشینید و فقط چای بنوشید و به دلایل آفرینش کائنات فکر کنید. باید ایده داشته باشید و برای عملی شدن آن ایده تلاش کنید. شتاب‌دهنده‌ها در صورتی که ایده شما را واجد شرایط تشخیص دهند، به شما اجازه می‌دهند از امکانات آنها استفاده نمائید. این امکانات تقریباً شامل تمام نیازهای شما برای اجرایی کردن ایده و رساندن آن به مرحله تولید انبوه و عرضه عمومی است. اما این‌جا هم نباید ازعامل زمان غافل شد. فراموش نکنید که باید برای موفقیت اشتیاق داشته باشید و از فرصتی که در اختیارتان قرار گرفته به بهترین شکل استفاده کنید.

اگر ایده خوبی دارید، همین امروز وبسایت نزدیک‌ترین شتابدهنده را پیدا کنید و ایده خود را در بخش پذیرش استارتاپ مختصراً شرح دهید. اگر ساکن مشهد هستید و قصد دارید در زمینه صنایع خلاق فعالیت کنید، هاوش بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

شرایط پذیرش در شتابدهنده های مشهد

شتابدهنده ها در غالب یک VC یا CVC عمل می کنند. اگر با مفهوم VC «سرمایه گذاری جسورانه» آشنا نیستید می توانید مقاله vc یا cvc? تفاوت سرمایه گذاری جسورانه با سرمایه گذاری جسورانه شرکتی را مطالعه و تفاوت آن با CVC را بطور کامل درک نمائید. از آنجایی که شتابدهنده ها به عنوان یک واسط بین سرمایه گیرنده و سرمایه گذار قرار دارند و می بایست به دو طرف طبق تعهدات پاسخگو باشند بنابراین سختگیرانه عمل خواهند کرد. البته باید به آنها حق داد ضمن اینکه این سختگیری بسیار مفید است زیرا موجب می شود استارتاپ ها کار خود را با جدیت بیشتری به پیش ببرند. شتابدهنده‌های مشهد نیز از این امر مستثنی نیستند.

 شما به عنوان استارتاپ در صورتی در یک شتابدهنده پذیرفته خواهید شد که:

  • ایده تان، ایده ای نو و جذاب برای سرمایه گذاران باشد
  • ایده شما پس از اجرایی شدن قابلیت توسعه را داشته باشد
  • بازار انتخابی شما، بازار بزرگی بوده و ظرفیت مناسبی داشته باشد
  • تیم اجرایی مصمم و جدی داشته باشید
  • افرادی پیگیر و عملگرا باشید
  • افرادی خوش قول باشید که بتوانید به تعهدات خود عمل نمائید

لازم به ذکر است که بگویم، VC ها معمولا به استارتاپ هایی که ایده را به مرحله عملیاتی رساندند و چیزی برای ارائه دارند بیشتر علاقه نشان می دهند.

اما اگر استارتاپ شما در مرحله ایده است نگران و ناامید نشوید، در صورتی که ایده تان، جذاب و بکر با مدلهای درآمدی مشخص باشد و بدانید که قرار است از کجا به کجا بروید و چطور باید بروید، به عبارتی تکلیفتان با خودتان و تیمتان مشخص باشد می توانید به حمایت یک شتابدهنده امید داشته باشد.

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *