بهترین روش ارائه ایده استارتاپ چیست؟

بهترین روش ارائه ایده استارتاپ چیست؟

بهترین روش ارائه ایده استارتاپ چیست؟ | چگونه ایده استارتاپ خود را به بهترین شکل ارائه کنیم؟

اگر ایده را محصول تفکر و خلاقیت بدانیم، محصولی ارزشمند است که برای انجام و به ثمر رساندن آن در ابتدا نیاز است که آن را ارائه نمائیم، ولی چگونه می بایست یک ایده را ارائه کنیم؟ چطور ایده را ارائه کنیم که مستمعین پی به اهمیت و ارزشمندی آن ایده ببرند؟ بهترین روش ارائه ایده استارتاپ چیست؟ چرا روش ارائه اهمیت دارد؟ اینها سؤالاتی هستند که افراد اهل تفکر و ایده پرداز با آن مواجهند و موفقیت یا عدم موفقیت خود را در گرو پاسخ به این سؤالات می دانند. دراین مقاله از سری مقالات آموزشی هاوش به پاسخ این سؤال می پردازیم.

چرا ایده اهمیت دارد؟

پایه شکل‌گیری هر استارتاپی، ایده آن است. بدون ایده‌ای جدید، نمی‌توان طرحی را توسعه داد و حرفی تازه زد. ایده استارتاپ باید طوری باشد که بتواند یک یا چند نیاز را رفع نماید. درواقع مخاطب هر ایده، افرادی هستند که با آن مسئله دست و پنجه نرم می‌کنند و ایده پاسخ یا روشی بهینه برای حل آن مسئله است. ممکن است این مسئله کوچک یا بزرگ باشد. ممکن است افراد زیاد یا کمی با آن مواجه باشند. اما مهم نیست؛ اگر ایده شما برای حل این مسئله ارزش سرمایه‌گذاری داشته باشد، می‌توان گفت که ایده خوبی دارید. اما در کنار داشتن ایده خوب، لازم است بتوانید آن را به خوبی ارائه دهید و همچنین برای ایده خود چشم اندازی متصور باشید.

حال که دلیل اهمیت ایده را دانستید، مهم‌ترین نکات برای انتخاب ایده استارتاپی مناسب چیست؟ در این مقاله به نکات کلیدی جهت انتخاب یک ایده جذاب می پردازیم. اهمیت ایده ها در حل مسایل و مشکلات بقدری است که دولتمردان و افراد با نفوذ جهت حل مسائل و مشکلات از افراد خوش فکر و ایده پرداز حمایت می نمایند،تا بدین طریق راه حلی مناسب و منطقی دریافت نمایند. در این دوران با همه گیر شدن کرونا، کوید 19 از مهمترین معضلات عصر حاضر و بشریت است. دولت طبق فراخوانی اعلام کرد از ایده های نرم «در خانه ماندن» برای مقابله با کرونا حمایت میشود

اهمیت ارائه صحیح ایده استارتاپ

بسیاری از ایده‌ها را سراغ داریم که به خاطر ضعف در ارائه، نتوانسته‌اند راه به جایی ببرند. این ضعف می‌تواند در بخش ارائه اولیه برای جذب سرمایه بوده باشد و یا در بخش ارائه به مشتری و یا حتی در ابتدایی ترین مرحله یعنی ارائه به افراد جهت جذب هم تیمی باشد. البته که اینها، تنها مراحل ارائه شما نخواهند بود و برای معرفی ایده خود، لازم است چندین بار و در مراحل مختلف توسعه ایده، آن را ارائه دهید.

از سوی دیگر، ایده‌های بسیاری بوده‌اند که ارزش چندانی نداشته‌اند؛ اما به خاطر ارائه جذابی که داشته‌اند، توانسته‌اند هم سرمایه خوبی جذب کنند و هم مخاطبان زیادی جذب نمایند.

اهمیت ارائه صحیح ایده استارتاپ

بهترین روش ارائه ایده استارتاپ

اجازه بدهید همین ابتدای کار روشن کنیم که هیچ روشی لزوماً بهترین روش برای ارائه ایده استارتاپ نیست. به این دلیل که ارائه هر ایده با ایده ای دیگر متفاوت است و روش خود را می طلبد. ممکن است شما برای ارائه ایده استارتاپ خود که در زمینه اطفا حریق است، اتاق ارائه را به آتش بکشید و بابت خلاقیت و شجاعتی که به خرج داده‌اید، موفق شوید. اما در کنار این اصل که محدودیتی برای یک ارائه خوب وجود ندارد، لازم است برخی نکات را رعایت نمائید. این نکات برای تمامی ارائه ها مفید و کاربردی می باشند.

برای ارائه ایده استارتاپ خود…

 • ایده خود را ساده بیان کنید

درست است که مخاطب ارائه شما ممکن است از تمام اصطلاحات فنی مورد استفاده شما آگاه باشد، اما یک ارائه ساده و مینیمال می‌تواند توجه بیشتری را به خود جلب کند. پیچیده کردن ایده باعث می‌شود مخاطب مجبور باشد اطلاعات زیادی را پردازش کند و این مسئله ممکن است باعث کمرنگ شدن برخی از جزئیات شود.

 • زمان را مدیریت کنید

مدیریت صحیح زمان در ارائه می‌تواند نشانه‌ای از توانایی‌های مدیریتی شما باشد. اگر به طرز محسوسی زمان اضافه بیاورید، این احساس به وجود می‌آید که حرف زیادی برای گفتن نداشته‌اید. در صورتی هم که زمان کم بیاورید، این احساس به وجود می‌آید که از چیزی که قرار بوده راجع به آن صحبت کنید، اطلاع چندانی نداشته‌اید.

پس سعی کنید ارائه خود را ساده و متمرکز نگه دارید تا هم اطلاعات ضروری را ذکر کنید و هم توانایی خود را در مدیریت نشان دهید.

 • روی نکات مهم تاکید کافی داشته باشید

  ابتدا باید بدانید که نکات مهم ارائه شما چه چیزهایی هستند. وجه تمایز شما با رقبایتان چیست؟ چرا یک نفر باید بخواهد از خدمت یا محصول شما استفاده کند؟ باید در ارائه ایده استارتاپ خود بتوانید هم در نقش خود و هم در نقش مشتری ظاهر شوید. ایجاد یک رابطه دوسویه ملموس، حاضران را به یک روایت می‌برد و این چیزی است که احتمال پیروزی ارائه شما را افزایش خواهد داد.

 • داستان استارتاپ خود را بازگو کنید

حالا که دوباره صحبت از قدرت روایت به میان آمده است، لازم است یک نکته کلیدی را یادآوری کنیم. در ارائه ایده استارتاپ خود باید داستانی داشته باشید. با این شروع کنید که چرا اینجا هستید؟ چطور به این نتیجه رسیده‌اید؟ این ایده چطور به ذهن شما خطور کرد؟ تا به حال چه کارهای مرتبطی انجام داده‌اید؟ چه شکست‌هایی را تجربه کرده‌اید و چه درس‌هایی از آن گرفته‌اید؟

 • نسخه‌ای از محصول یا سرویس ارائه بدهید

  با تمام این تفاصیل، مشک آن است که خود ببوید. اگر به حاضران اجازه بدهید که خدمت یا محصول شما را تجربه کنند، احتمال موفقیت شما افزایش پیدا خواهد کرد. البته که توضیحات شما از اهمیت بسیار بالایی برخودارند، اما شنیدن کی بود مانند دیدن؟

 • لازم است تمرین کنید

  چه بخواهید و چه نخواهید، قرار گرفتن جلوی چند نفر و صحبت در ارتباط با یک مسئله مهم، استرس‌زا است. باید پیش از ارائه ایده استارتاپ خود، چندین روز تمرین کنید. باید تصوری منسجم و دقیق از آن‌چه که قرار است در ارائه شما اتفاق بیفتد داشته باشید. برای سوالات احتمالی آماده باشید و احتمال بریده شدن صحبتتان را در نظر بگیرید. عوامل زیادی هستند که ممکن است تمرکز شما را به هم بزنند. باید برای آن‌ها آماده باشید و رشته سخن را رها نکنید. داشتن یک برگه یادداشت می‌تواند به شما کمک کند که ترتیب مسائلی که لازم است در ارتباط با آن‌ها صحبت کنید، حفظ شود. با این حال، برخی از افراد ممکن است این برگه را نقطه ضعف شما بدانند؛ اما احتمال این مسئله بسیار کم است.

 • سلیقه به خرج بدهید

هرقدر هم ارائه فردی جالبی داشته باشید، اگر در ارائه گرافیکی ضعیف عمل کنید، احتمال موفقیت شما چندان زیاد نخواهد بود. از تصاویر، رنگ‌ها و فونت‌های مناسب استفاده کنید. رفتارتان با ارائه باید همانند مهم‌ترین بخش از مراحل توسعه ایده تان باشد. ممکن است این مسئله باعث افزایش استرس شما شود؛ اما فراموش نکنید که این چند دقیقه می‌تواند زندگی شما را برای همیشه تغییر دهد.

 • گم نشوید!

  ارائه را یک نمایش بر مبنای مستندات در نظر بگیرید و ستاره این نمایش باشید. لباس مناسبی انتخاب کنید که در آن راحت باشید و به خوبی دیده شوید. لازم نیست حتماً لباسی خیلی رسمی داشته باشید، اما ظاهری آراسته و مرتب تاثیری مثبت در روند ارائه خواهد داشت.

نتیجه‌گیری

بهترین روش ارائه استارتاپ یک روش واحد نیست؛ اما باید واجد شرایطی باشد که آن را برای مخاطبانش جذاب کند. این شرایط شامل موارد بسیاری می‌شود، اما به صورت کلی، باید خلاقانه، جذاب، مختصر، منظم، زیبا، تعاملی، ساده و ماهرانه باشد. باید بتوانید مخاطبانتان را با خود همراه کنید و توجهش را به روایتتان جلب کنید.

فراموش نکنید که ارائه ایده استارتاپ نمودی از تمام کار شما است. استفاده از روش‌های متفاوت می‌تواند نمایانگر خلاقیت شما باشد. مدیریت زمان و منابع هم نشانه توانایی مدیریتی شما هستند. پس ارائه را مانند هر بخش دیگری از برنامه توسعه کاری خود جدی بگیرید.

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *