اقتصاد اشتراکی چیست؟

اقتصاد اشتراکی

اقتصاد اشتراکی به عنوان یک سیستم اقتصادی تعریف می­شود که در آن سرمایه و خدمات بین افراد مخصوصی تقسیم می­شود.

این مفهوم کلی برای بسیاری از خدمات، اپلیکیشن­ ها و محصولات، مشترک است. می­توان این موارد را به سه مفهوم مجزا تقسیم کرد.

مفهوم اول:

در اولین قدم با اقتصاد اشتراکی حقیقی سروکار دارید. این اشتراک در ساده­ترین شکل خود است، مانند غذا بین افراد خانواده یا کالاهای خانگی بین همسایه‌ها. به عنوان مثال، ویکی‌پدیا بستری فراهم کرد که کاربران می‌توانستند داوطلبانه در آن سهیم و دانش خود را به اشتراک بگذارند.

مفهوم دوم:

دومین قدم، هدیه دادن است. شما محصول یا خدماتتان – مانند کیک تولد – را با بقیه به اشتراک می­گذارید و انتظار دارید که دیگران در آینده پاسخ متقابل بدهند. این مفهوم از همان روزهای آغازین اینترنت و جنبش­های متن بازگرا که برنامه­نویسان نرم­افزارها را می­ساختند و آزادانه کدنویسی می­کردند، رشد کرد.

نپستر، سرویس اولیه­ پخش آنلاین صوت، به کاربران این امکان را می ­داد تا در ازای دسترسی به موسیقی دیگران، موسیقی خود را بارگذاری کنند.

مفهوم سوم:

سومین قدم، ما اقتصاد شبه ­اشتراکی را داریم که به بهترین شکل، اقتصاد اشتراکی امروز را توصیف می­کند و درحقیقت، مشارکت و درآمدزایی از اقتصاد غیررسمی است – معاملات کوچک و آزاد مانند غذاهای خیابانی، تاکسی و یا هر چیزی که “غیررسمی ” است.

از این منظر، بسیاری معتقدند که از اصطلاح “اقتصاد اشتراکی” سوء برداشت شده است.

کریستوف لاتز، استاد دانشکده­ بازرگانی BI نروژ، تأکید می­کند: “دو مورد از برجسته­ ترین پلتفرم­های اشتراکی یعنی اوبر (Uber) و ایر­ بی­ان­بی (Airbnb)، بسیار سودگرا هستند و از لحاظ همبستگی و جامعه ­پذیری، هیچ شباهتی به اشتراک حقیقی ندارند”

بیشتر بخوانید: چه نوع کسب و کارهایی مناسب فضای کار اشتراکی هستند؟

معرفی کتابهای مفید در حوزه اقتصاد اشتراکی

اگر به فکر راه ­اندازی یک کسب­ و­کار بازارمحور هستید، خواندن کتاب­هایی در این زمینه، روشی عالی برای زمینه­سازی آن است. چندین کتاب عالی وجود دارند که به شما در درک پویایی منحصربه­ فرد بازارهای آنلاین، اقتصاد اشتراکی و به طور کلی، کسب­ و­کارهای پلتفرمی کمک می­کنند.

مشکل کتاب­ها این است که تعدادشان زیاد است و خواندن آن­ها زمان زیادی را می­گیرد. چگونه انتخاب کنیم؟ من پنج کتاب عالی را انتخاب کرده­ ام که با هم، چشم ­انداز خوبی از این موضوع را ارائه می ­دهند.

1.مبانی اولیه­ اقتصاد اشتراکی

مال من، به تو تعلق دارد

مال من، به تو تعلق دارد: ظهور مصرف مشارکتی

 راشل بوتسمن و رو راجرز (2010)

راشل بوتسمن و رو راجرز در پرفروش­ترین کتاب خود در سال 2010 ، پدیده­ای را تعریف کردند که بعدها توسط رسانه­ها  اقتصاد اشتراکی نامیده شد (بوتسمن و راجرز از این اصطلاح استفاده نمی­کنند – آن­ها “ مصرف مشارکتی ” را ترجیح می­دهند).

در این کتاب، آن­ها به داستان شرکت­های بازارمحور کوچک و نوظهوری مانند ایر­ بی ­ان­ بی و تسک ربیت که به افراد کمک می­کنند تا کالاها و خدمات خود را از طریق دادوستد همتابه­ همتا مستقیما از یکدیگر دریافت کنند و دلالان قدیمی را دور بزنند، می­ پردازند. آن­ها جهانی را ترسیم می­کنند که روزبه ­روز، حق مالکیت موقتی بیشتر جلوه می­دهد.

این کتاب، یک پدیده­ ی رسانه ­ای و جنبشی را آغاز کرد. بسیاری از آن­ها، شغل خود را رها کردند تا به این جنبش رو به رشد بپیوندند، خواه این کار را با راه­ اندازی بازار همتابه­ همتای خود آغاز کنند، خواه به یکی از بازارهای موجود بپیوندند یا سایر روش­ها.

در طول هفت سال، اتفاقات زیادی افتاده و بسیاری از شرکت­ها و پروژه­هایی که در این کتاب مطرح شده ­اند، دیگر از بین رفته ­اند. با این حال، این کتاب همچنان موفق مانده و امروز نیز مانند همیشه، درخور توجه است. اگر در فکر پایه ­ریزی یک پلتفرم اقتصاد اشتراکی هستید، این کتاب، منبعی عالی برای شروع یادگیری در مورد این جنبش است.

یکی از مسائلی که برای موفقیت هر کسب و کاری اهمیت دارد، داشتن مدل درآمدی مناسب است برای دانستن این موضوع، مقاله  مدل درآمدی استارتاپ چیست ؟ را به شما توصیه میکنیم، و همچنین جهت آشنایی با مثالهای واقعی این مدلها، مقاله 3 نمونه موفق از مدلهای درآمدی استارتاپ ها را در ادامه مطالعه نمائید.

2.داستان غول­های استارت ­آپی

نوپایان

نوپایان: چگونه اوبر و ایر­ بی­ ان­ بی و شرکت­های معرکه ­ی دره ­ی سیلیکون­ولی جهان را تغییر می­دهند؟

براد استون(2017)

اگرچه کتاب “بوتسمن و راجرز” درباره­ ی چگونگی ایجاد تغییرات مثبت توسط اقتصاد اشتراکی، ایده ­آل و شورمندانه است ، کتاب ” نوپایان ”  از منظر تجارت به مسائل می ­نگرد. براد استون- روزنامه ­نگار بلومبرگ و نویسنده­ ی “کتاب آمازون”، فروشگاه همه چیز تمام- داستان مهیج توسعه ­ی اوبر و ایر­ بی ­ان­ بی را به همراه بسیاری از جزئیات و قضایای جالب و به روشی جذاب، بازگو می­کند.

آشنایی با روند شروع به کار هر دوی این شرکت­ها بسیار الهام بخش است؛ به­خصوص که آن­ها در اوایل، صرفا یک پروژه­ی جانبی ضعیف به نظر می­رسیدند اما در نهایت کارهایی را انجام دادند که اکثر استارت­آپ­ها آرزویش را دارند اما فقط تعداد کمی موفق به ایجاد تحولی اساسی در جهان می­شوند

 نوپایان، مسیر خود را با جزئیات کامل مشخص می­کند؛ از همان ابتدا تا آستانه ­ی عرضه ­ی اولیه سهام – تاکتیک­های نفوذ در مشتریان و فریفتن آن­ها­ که  تجارت آنها را توسعه می­دهد و استراتژی­های هوشمندانه­ ای که برای حل مسائل علت­ و ­معلولی که مشکل همه­ ی کسب­ و­کارها است، استفاده می­کردند.

3. رویکرد دانشگاهی

اقتصاد اشتراکی

اقتصاد اشتراکی : پایان عصر استخدام و ظهور سرمایه‌داری مبتنی بر جمعیت

آرون ساندار راجان(2016)

اگرچه بوتسمن، رهبر اندیشه­ی آرمان­گرایی و استون، روزنامه­ نگاری حسود است، آرون ساندار راجان با رویکرد دانشگاهی، اقتصاد و بازارهای اشتراکی را بررسی می­کند. ساندار راجان، استاد دانشگاه اشترن نیویورک که ” استاد اقتصاد اشتراکی” نیز نامیده می­شود، نه تنها از طریق مشاهدات و مصاحبه ­های خود، بلکه با کاوش در تحقیقات انجام شده توسط تعداد زیادی از محققان، موضوع خود را بررسی می­کند.

این کتاب به توصیه ­های عملی که می­توانند مستقیماً در تجارت بازار شما به­ کار روند، اختصاص ندارد. در عوض، تغییر بزرگ اقتصادی و اجتماعی را که از زمان انتشار کتاب بوتسمن و راجرز رخ داده، توضیح می­دهد. در سال 2010، هیچ دانشمندی تا آن موقع این پدیده­ ی جدید را مطالعه نکرده بود. از آن زمان، تحقیقات بی­شماری در مورد اقتصاد اشتراکی و پیامدهای آن صورت گرفته است. کتاب ساندار راجان مهم­ترین نتایج این مطالعات را بیان می­کند.

ساندار راجان، هم مزایا و هم چالش­های اقتصاد اشتراکی را قبول دارد و سعی می­کند میانه­ ای را پیدا کند. او خوش­بین است و اعتقاد دارد که علی رغم چالش­هایی که اقتصاد اشتراکی و پلتفرم­های غول ­پیکر فعلی بر جامعه تحمیل می­کنند، تحول نهایی همواره مثبت است. وی همچنین درباره­ ی آینده­ ی احتمالی اقتصاد اشتراکی و پیامدهای فناوری مانند بلاکچین بحث می­کند.

4. کتاب راهنما برای طراحی پلتفرم­ها

انقلاب پلتفرم ­ها

انقلاب پلتفرم ­ها: چگونه بازارهای شبکه ­ای اقتصاد را متحول می­کنند- و چگونه می­توان آن­ها را برای شما کارآمد ساخت؟

جفری جی. پارکر، مارشال دبلیو. ون آلستین و سنگت پاول چاودری (2016)

اگر “به دنبال توصیه­ های مشهودی هستید که به شما در ایجاد مدل کسب­وکار شخصی­تان کمک کند “، از این کتاب لذت خواهید برد. پارکر، ون آلستاین و چاودری، متخصصانی هستند که بیش از یک دهه در حال مطالعه و کمک به کسب­ و­کارهای پلتفرمی هستند. آن­ها در کتاب خود، بر تدوین اصول اساسی طراحی پلتفرم­های موفق به زبانی ساده برای دیگران، متمرکز هستند.

پیشنهاد ما: 5 نکته کلیدی برای موفقیت استارتاپ

این کتاب صرفا بازارمحور نیست. منظور نویسندگان از “پلتفرم”، هر مدل کسب ­و­کاری است که امکان تعاملات بین تولیدکننده و مصرف­ کننده در آن فراهم باشد. این برخلاف مدل “لوله ­ها”، مدل تجاری قدیمی­تری است که در آن یک شرکت، کالاها یا خدمات را تولید می کند و آن­ها را به مصرف ­کنندگان می­فروشد. کسب­ و­کار پلتفرمی، کالا یا خدمات را خودش تولید نمی­کند؛ بلکه صرفا ابزاری را برای ارتباط دیگران و مبادله­ ی کالا فراهم می­کند.

بازارهای دووجهی، نمونه­ ای رایج از کسب­ و­کارهای پلتفرمی هستند اما کسب ­و­کارهای مبتنی بر رسانه­ های اجتماعی مانند فیس بوک و توییتر نیز نوعی پلتفرم هستند. اپ استور اپل و کل اکوسیستم اندرویدی گوگل نیز همین­طور است. تمام این­ها با گردهم آوردن تولیدکنندگان و مصرف­ کنندگان، به کارآفرینی کمک می­کند. بسیاری از چالش­های مشترک بازارها – مانند غلبه بر مسائل علت ­و ­معلولی – در همه­ ی کسب ­و­کارهای پلتفرمی نیز وجود دارد.

5. چشم­ انداز مالکیت پلتفرم

ما نفوذ کرده و دیگران را مجاب می­کنیم!

ما نفوذ کرده و دیگران را مجاب می­کنیم! : ظهور مشارکت ­­­­گرایی پلتفرم­ها، چشم ­اندازی جدید برای آینده­ ی کاری و اینترنت منصفانه ­تر

ویرایش شده توسط تربور شولز و ناتان اشنایدر (2016)

پس از مطالعه در مورد مزایای کسب ­و­کارهای بازارمحور و چگونگی پایه­ ریزی موفق آن­ها، بهتر است مدتی را صرف تأمل پیرامون نحوه­ ی مالکیت و اداره­ ی آن­ها کنید. تمام کتاب­های گفته شده قبلاً به این موضوع پرداخته­ اند: آن­ها خطرات پلتفرم­های ناهنجار  را که از تاثیرات شبکه ­ای خود برای ایجاد کسب­و­کارهای انحصاری استفاده می­کنند و منافع سهام­دارانشان را بر منافع عمومی ترجیح می­دهند، بیان می­کنند. با این وجود، اگرچه همه­ ی این کتاب­ها مسئله­ فوق را تصدیق می­کنند، در ارائه­ی راه ­حل­های عینی کم می­ آورند.

ما نفوذ کرده و دیگران را مجاب می­کنیم! می­خواهد راه­ حلی ارائه دهد. این کتاب، مفهوم مشارکت­­­­ گرایی پلتفرم­ را ارائه می­دهد: مدلی که در آن پلتفرم­ها، متعلق به افرادی هستند که از آن­ها استفاده می­کنند. تصور کنید که اوبر به صورت محلی، متعلق به رانندگان تاکسی است که به صورت مشارکتی سازمان یافته ­اند یا تسک­ربیت که متعلق به کارگران است. مشهورترین نمونه از این پلتفرم­ها، استاکسی است؛ یک پلتفرم مشارکتی برای عکاسی آرشیوی که متعلق به عکاسان است و رشد چشمگیر و درآمد میلیونی دارد.

این کتاب شامل مقاله­ هایی از برخی نویسندگان است که مفهوم مشارکت­­­­گرایی پلتفرم­ها را از زوایای مختلف بررسی می­کنند و حتی برخی مواقع با یکدیگر اختلاف­ نظر دارند. به گفته­ ی ریچارد بارتلت در بررسی خود از این کتاب، این روش در گره­ گشایی از بحث بسیار مهم بین دو گروه علاقه­ مندان به فناوری و استارتاپ که در آینده تجلی می­کنند و فعالان و فارغ ­التحصیلانی که دروس گذشته را مطالعه کرده­ اند، به خوبی عمل می­کند.

همانطور که ویراستاران کتاب اشاره می­کنند، پذیرش مزایا و کارایی­ های فناوری پلتفرم و کشف راهی برای حفظ این مزایا در کنار کاهش رکود اقتصادی پلتفرم، بسیار مهم است. کتاب ” ما نفوذ کرده و دیگران را مجاب می­کنیم!”، به جای صرفا انتقاد کردن از پلتفرم­ های بزرگ و تعیین تکلیف برای آن­ها، چشم­اندازی از یک جایگزین مناسب را ترسیم می­کند – چیزی که به آن ” پاسخ مثبت” دهیم!

نتیجه گیری:

اقتصاد همانطور که دنیای غرب را درنوردید، ایران را هم قبضه کرده است. کافیست نگاهی به اسنپ و تپسی بیاندازید. امیدوارم که اقتصاد اشتراکی با قدرت بیشتری در ایران جلو برود و شما از خواندن این کتاب ها لذت ببرید.

من هاتف کوزه چی هستم و مثل شما عاشق کتابم. برای همین هم به همراه همسرم خوره کتاب رو راه اندازی کردیم. به سایت ما سر بزنید.

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *