وظایف مدیر استارتاپ چیست؟

وظایف مدیر استارتاپ چیست؟

آشنایی با بخشی از وظایف مدیر استارتاپ

مدیر استارتاپ یکی از اصلی‌ترین نقش‌آفرینان در امر به ثمر رسیدن ایده استارتاپ است. هرچند در ابتدای کار یک استارتاپ بهتر است برای افراد وظایف شناور تعریف کرد، اما در ادامه باید وظایف رنگی تخصصی‌تر به خود بگیرند. در این میان، وظایف مدیر استارتاپ چیست؟ در این مطلب به بخشی از وظایف مدیر استارتاپ خواهیم پرداخت.

وظایف مدیر استارتاپ چیست؟

مدیر استارتاپ می‌تواند الزاماً صاحب ایده استارتاپ نباشد؛ اما باید بتواند با مدیریت صحیح، این ایده را به ثمر برساند. اما این مسئله‌ای کلی است. به صورت جزئی‌تر، وظایف مدیر استارتاپ چیست؟ ما در این بخش، وظایف مدیر استارتاپ را به دو بخش مهارتی و اصلی تقسیم می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: برای مدیریت بهتر کسب و کار خود چه باید بکنیم؟

وظایف مهارتی

وظایف مهارتی، عبارتند از مهارتهایی که یک مدیر می بایست جهت مدیریت مناسب استارتاپ داشته باشد.  اما به صورت ضمنی، به این معناست که داشتن آن‌ها به بالا بردن شانس موفقیت استارتاپ کمک می‌کند، اما جایی نوشته نشده که این‌ها وظایف اصلی او هستند.

داشتن بینش

مهم‌ترین وظیفه مدیر یک استارتاپ شاید این باشد که رویاپردازی کند یا به عبارتی دید وسیع تری نسبت به بقیه اعضا داشته باشد. او باید بتواند آینده برند را ببیند و با توجه به چیزی که تصورش را دارد، تصمیم بگیرد.

رهبری

مدیر استارتاپ باید توانایی رهبری داشته باشد و بتواند دیدگاه خود را به دیگران تزریق کرده و بتواند با همه تا حدی کاربردی ارتباط داشته باشد و نظرات دیگران را گوش داده و تعاملی مناسب بوجود آورد. او باید به توانایی افراد تیم و منابع خود توجه داشته باشد و مسائل را با در نظر گرفتن این موارد حل کند.

توانایی انجام وظایف متفاوت

در فازهای اولیه یک استارتاپ، احتمال این که بتوانید در هر بخش یک متخصص را پیدا کنید و از او کمک بگیرید، بسیار کم است. در نتیجه، داشتن مدیری که بتواند در بخش‌های مختلف به افرادی که متخصص نیستند کمک کند،  یک امتیاز بزرگ به حساب می‌آید.

وظایف اصلی

وظایف اصلی مدیر یک استارتاپ وظایفی است که همه از او انتظار دارند انجام دهد و نسبت به مهارت‌های ذکر شده، حالتی ملموس‌تر دارند.

انتخاب استراتژی

این یکی از مهم‌ترین وظایف مدیر استارتاپ است. او است که باید تصمیم بگیرد  برای حل مسائل از چه استراتژی‌هایی باید بهره برد.

معرفی ارزش‌های استارتاپ

استارتاپ باید یک هویت و فرهنگ داشته باشد. این ارزش‌ها هستند که فرهنگ استارتاپ را شکل می‌دهند. انتخاب، معرفی و اشاعه این فرهنگ یکی دیگر از مهم‌ترین وظایف مدیر استارتاپ است.

تیم استارتاپی موفق

جذب نیروهای مفید و کاربردی / قطع همکاری با اعضای ناکارآمد

تیم استارتاپی جایی است که ایده از مفهومی انتزاعی به یک محصول یا خدمت ملموس بدل می‌شود. اگر در این تیم نارسایی وجود داشته باشد، بذر استارتاپ شما ناقص خواهد بود. بنابراین در اینجا نقش مدیر بسیار پررنگ و حیاتی است. مدیر با جذب نیروهای مفید و با مسئولیت می تواند بطور چشمگیری در موفقیت یا شکست استارتاپ ایفای نقش نماید.

اگر از آن دسته از مدیرانی هستید که مهارت لازم برای تعامل با نیروی انسانی خود را ندارید می توانید از یک هم بنیانگذار که در این زمینه مهارت لازم را دارد بهره ببرید. در مقاله هم بنیانگذار کیست و چه تفاوتی با بنیانگذار دارد؟ بطور کامل به این مورد پرداخته شده است.

برای تشکیل یک تیم استارتاپی موفق نیاز است که با اصول انتخاب هم گروهی خوب آشنا باشد مطالب لازم در مقاله خصوصیات اعضای یک تیم استارتاپی موفقبیان شده است.

تصمیم‌گیری

در نهایت، این مدیر است که باید حرف آخر را بزند. مشورت گرفتن همیشه خوب است؛ اما یک نفر باید باشد که در انتها تصمیم را اخذ کند.

پی‌گیری فرصت برای پیشرفت

 مدیر خوب، مدیری است که بر مسائل مختلفی که در استارتاپ او نقش دارند، احاطه داشته باشد. او باید مترصد یافتن هر فرصتی برای پیشرفت باشد. در این راستا، لازم است از محیط کار، کارکنان و هم از بازار و ترندهای آن آگاهی داشته باشد.

بیشتر بخوانید: ۶ مرحله برای تعریف بازار هدف کسب و کار شما

نتیجه گیری:

در هر سیستمی یک مدیریت مناسب می تواند با استفاده بهینه و حداکثری از منابع تحت اختیار خود بهترین نتایج را بوجود آورد، این مسئله برای یک استارتاپ که در ابتدای راه است و منابع کمی در اختیار دارد بطور قطع از اهمیت بیشتری برخوردار است. 

شاید شرایط پیش آمده پس از شروع کرونا و نیاز به دورکاری افراد تیم، سیستم مدیریتی را متزلزل کرده باشد اما با استفاده از ابزارهایی می توان مثل قبل روند کار و نحوه کار افراد تیم را مورد ارزیابی قرار دارد در مقاله ۵ ابزار مهم برای مدیریت کسب و کار از راه دور به این مهم پرداخته شده است.

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *