خصوصیات استارتاپ چابک چیست؟

خصوصیات استارتاپ چابک

چابکی یک کسب‌وکار با سریع بودن آن متفاوت است و معنی بیشتری را در بر می‌گیرد. از مهم‌ترین خصوصیات یک استارتاپ چابک می‌توان به این اشاره کرد که عقب‌نشینی نمی‌کند و روحیه‌ای تهاجمی دارد. در حالی که مفهوم سرعت، تنها این معنی را به ذهن متبادر می‌کند که با سرعت زیادی پیشرفت می‌کند. در این مقاله به بحث درباره خصوصیات استارتاپ چابک  می پردازیم.

بیشتر بخوانید: چابکی به چه معناست؟ | چرا استارتاپ باید چابک باشد؟

خصوصیات یک استارتاپ چابک چیست؟

یک استارتاپ چابک باید بتواند در چهار زمینه مختلف، خود را با بینشی خاص توسعه دهد. این زمینه‌ها عبارتند از استراتژی، کارکنان، محصول و منابع.

استراتژی یک استارتاپ چابک

از مهم‌ترین مشخصات یک استارتاپ چابک این است که در اتخاذ استراتژی خود، منعطف عمل می‌کند. با توجه به تغییرات جهان و اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی آن، داشتن نقشه‌های جایگزین بسیار منطقی می‌نماید. برای مثال شیوع بیماری کرونا تأثیر بسیار زیادی روی تمامی کسب و کارها گذاشت و باعث تعطیلی و حتی ورشکستگی بسیاری از استارتاپ ها و مشاغل گردید در این بین استارتاپها و مشاغلی توانستند به بقای خود ادامه دهند که در زمینه استراتژی چابک عمل نمودند. برای مطالعه بیشتر در این زمینه مقالات  حفظ استارتاپ در کرونا | چگونه استارتاپ خود را با وجود کرونا حفظ کنیم؟  و فرصت های کرونایی استارتاپ ها  را مطالعه نمائید.

کارکنان یک استارتاپ چابک

تمامی اعضای تیم یک استارتاپ چابک باید بتوانند وظایف متفاوتی را انجام دهند. مثلاً استفاده از برنامه‌نویس‌های فول استک بسیار بهتر از داشتن دو برنامه‌نویس مختلف است. ذهنیت تمامی اعضای تیم نیز می بایست آماده مواجهه با تغییرات مختلف باشد تا بتوانند در شرایط اضطراری عکس العمل های مناسب نشان دهند. برای آشنایی بیشتر با خصوصیات اعضای یک استارتاپ موفق مقالات خصوصیات اعضای یک تیم استارتاپی موفق و ۵ نکته کلیدی در تیم سازی استارتاپ‌ها   را مطالعه نمائید.

محصول یک استارتاپ چابک

محصول یا خدمت یک استارتاپ چابک باید دارای مشخصات خاصی باشد. برای مثال، چنین محصولی باید نسبت به تغییر شرایط قابلیت تغییر داشته باشد تا مخاطب خود را حفظ کند. البته که تنها حفظ کردن کاربردی بودن کافی نیست. بینش چابک شما را باید به سمتی ببرد که تغییرات حاصله، محصول شما را ضروری‌تر از پیش جلوه دهد. برای آشنایی بیشتر با مراحل طراحی یک محصول مقاله طراحی نرم‌افزار موفق: مراحل طراحی محصولات نرم افزاری و عوامل موثر بر آن را مطالعه نمائید.

منابع یک استارتاپ چابک

یکی دیگر از مواردی که باید چابکی را در آن رعایت کنیم، منابع است. چابک بودن یک استارتاپ در کشوری مانند ایران بسیار مهم‌تر از بسیاری از کشورها است زیرا رخ دادهای غیرقابل پیش بینی زیادی ممکن است رخ دهد که خارج از حساب کتاب شما باشد.. برای مثال، باید بتوانید اگر در اثر تحریم بخشی از مواد اولیه مورد نیاز خود را از دست دادید، جایگزین مناسبی برای آن انتخاب نمائید.  

فایده چابکی استارتاپ چیست؟

یک استارتاپ چابک باید بتواند خود را در جایگاه‌های متغیری قرار دهد. بسته به نیاز بازار،  ممکن است لازم باشد تغییراتی بنیادین در کسب‌وکار خود اعمال کنید. یک استارتاپ چابک از تغییرات و ریسک‌ها برای خود پلی به سمت توسعه می‌سازد. از این رو لازم است بدانید که مهم‌ترین اولویت برای یک استارتاپ چابک چیست: مشتری.

این مشتری است که بازار را شکل می‌دهد و این بازار است که تعیین می‌کند محصول یا خدمت شما باید دارای چه خصوصیاتی باشد. آشنایی با رفتار بازار می‌‌تواند باعث شود که استارتاپ شما بسیاری از رفتارهای مشتریان را پیش‌بینی کند. رسیدن به این درجه از شناخت می‌تواند زحمت شما را تا حد زیادی کم کند و جلوی شکست‌های احتمالی را بگیرد. در رقابت دائمی شما و شرکت‌های مشابه شما، یک پیش‌بینی صحیح می‌تواند جای برنده و بازنده را تغییر دهد.

داشتن نقشه جایگزین به شما این فرصت را می‌دهد که برای تغییرات احتمالی همیشه آماده باشید. وقتی اوضاع خوب پیش نمی‌رود، اگر تصور صحیحی از آنچه که در حال وقوع است داشته باشید، می‌توانید از آن به عنوان یک فرصت استفاده کنید. حتی اگر نتوانید این تهدید را کاملاً به فرصت بدل کنید، حد اقل می‌توانید میزان خسارت احتمالی آن را تا حد زیادی کاهش دهید.

نتیجه گیری:

یکی از فاکتورهایی که می تواند میزان موفقیت یک استارتاپ را تخمین  بزند، میزان انعطاف پذیری آن استارتاپ دربرابر مسائل مختلف می باشد. اگر 4 بخش ذکر شده در بالا از انعطاف قابل قبولی برخوردار باشند و بتوانند ضمن حفظ هماهنگی به بهترین شکل مسئله را حل و فصل نمایند بطور قطع آن استارتاپ به موفقیت دست خواهد یافت و در غیر اینصورت تضمینی وجود نخواهد داشت.

منابع: 

Why Agility Is So Important For Startups | StartupEd – Incubation Cloud

dl.acm.org

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *