تست های شخصیت مناسب استارتاپ ها

تست های شخصیت مناسب در تیم سازی استارتاپ

انتخاب افراد مناسب برای قرارگیری در یک گروه و داشتن کارگروهی مؤثر، یکی از چالش برانگیزترین مسایل در تیم سازی استارتاپ هاست. تیم سازی یکی از مهمترین و سخت ترین کارها در منابع انسانی است. زیرا افرادی که به صورت فردی پتانسیل بالایی دارند ممکن است اگر در تیم قرار گیرند آنقدرها هم کارآمد نباشند. تست های شخصیت در تیم سازی استارتاپ ها چقدر می توانند مفید باشند؟  استخدام بهترین استعدادها برای یک تیم همیشه مهم بوده است، اما مهمتر از آن وجود روحیه کارگروهی اهمیت دارد. استخدام نیروی کار بصورت سعی و خطا می تواند از جهات مختلف شرکت یا استارتاپ شما را متحمل ضرر و زیان نماید. 1- اگر شخص استخدام شده فاقد مهارت لازم باشد با اشتباهاتی که برای کسب تجربه به سیستم وارد میکند می تواند چندین برابر حقوق یک شخص حرفه ای باشد 2- افرادای که فاقد روحیه تیمی هستند می توانند با بوجود آوردن اخلال بین افراد، سیستم را مختل نمایند. این پرسه استخدام و اخراج می تواند وقت، سرمایه و فرصتهای پیشرفت مجموعه شما را به هدر دهد. بنابراین شرکت ها تمایل دارند برای یکباربهترین نیروهای کاری را گرد هم بیاورند. اگر یک استارتاپ هستید و تازه شرکتتان را تاسیس کرده‎اید، باید بدانید که دستیابی به موفقیت سخت است. اما با استخدام افرادی شایسته قضیه به کل متفاوت خواهد بود. در استارتاپ ها پیدا کردن افراد مناسب برای پیشبرد پروژه عملی سخت، مهم و الزامی است. استارتاپ ها در این خصوص با چالش فراوانی روبرو می‎شوند.

لیز موگان مدیر یک شرکت کوچک ولی موفق در شهر بریستول آمریکا می‎گوید “پیدا کردن افراد مناسب برای کار زمان زیادی می برد، اما گرد هم آوردن تیمی مناسب از افراد که پشتیبان شما و اهدافتان باشند، امری حیاتی است.”

اگر در فکرعملی کردن یک تیم سازی موفق هستید، در زمان استخدام می بایست به خوبی گزینه‎های پیش رو را بررسی نمائید و از تست های شخصیت مناسب در تیم سازی استارتاپ خود بهره ببرید.

چطور تست روانشناسی به تیم سازی در سازمان کمک می کند؟

هر فردی وقتی در یک تیم قرار می گیرد ممکن است با برخی از افراد کنار بیاید و با برخی دیگر تعارض داشته باشد. با کمک انواع مختلف تست های روانشناسی میتوان فهمید که اولا فرد چه نوع کارهایی را دوست دارد در تیم به عهده بگیرد و  دوم اینکه چه افرادی را در تیم می تواند به عنوان هم تیمی بپذیرد. این امر یک علم ثابت شده است بنابراین بهتر است از آن استفاده نمائیم. بدون شک مصاحبه شغلی بسیار با ارزش و مهم است. اما ثابت شده است که مصاحبه به تنهایی نمی تواند تصویر کاملی از کاندیدای شغلی در اختیار کارفرما بگذارد. اما تست های شخصیت  می‎توانند در این زمینه بسیار مفید باشند.

زمانی که تست های روانشناسی توسط یک فرد متخصص و کارشناس صورت گیرد، مزایای زیر را با همراه دارد:

می‎تواند به شما کمک کند تصویر ایده ‎آلی از کارمندان خود ترسیم کنید.

این تست ها موثر و بی طرف هستند و راهی برای آگاهی از پتانسیل کاندیدای شغلی به شمار می‎روند.

می‎توانند به شما کمک کنند متوجه شوید که آیا یک نامزد شغلی درگیر مشکلات شخصیتی است یا خیر، چیزی که همیشه در یک مصاحبه معلوم نمی‎شود.

تست های شخصیتی چگونه به تیم سازی و توسعه تیم ها کمک می کند؟

سه سوال اصلی هست که واقعا کارفرما نیاز است طی مراحل انتخاب و گزینش کارکنان به آن ها پاسخ دهد. اول این که این کارمند مهارت و تجربه مناسبی دارد؟ دوم، آیا اشتیاق و انگیزه لازم را برای کار دارد؟ و در نهایت، آیا از نظر شخصیت، نگرش و فرهنگ کار برای سازمان مناسب است؟

شخصیت کارمند در ارائه پاسخ به سوالات دوم و سوم، نقش مهم دارد. در اکثر شرایط، در اصل این شخصیت مدیران است که بر موفقیت سازمان تاثیر می گذارد. اگر مدیر نتواند تیم را به خوبی با هم هماهنگ کند یا نتواند انگیزه در کارکنان ایجاد کند، بهره وری کل سازمان و کیفیت تولید محصولات و ارائه خدمات کاهش می یابد.

تست های شخصیت  ابزارهای پیچیده‎ای هستند که می‎توانند تفاوت در حوزه‎های مختلف را بسنجند. نه تنها این آزمونها مهارتها و توانایی های فعلی کاندیداها را می سنجند، بلکه به شما کمک می کنند اشخاص را در قالب یک تیم کاری تصور کنید و بتوانید از طرز نگرش افراد نسبت به مسائل مختلف مطلع شوید.

آیا تست های شخصیت می تواند برای شرکت شما هم موثر باشد؟ جواب بدون شک بله است، به همین دلیل است که نزدیک به دو سوم شرکت‎ها از تست های شخصیت برای اهداف زیر استفاده می‎کنند:

انتخاب کارمندان

توسعه تیمی و فردی کارمندان

ترفیع رتبه و ارتقاء مدیریت و مدیران

وظایف مدیر استارتاپ چیست؟

تست های شخصیتی پرکاربرد

در حال حاضر بیش از ۲۵۰۰ آزمون شخصیتی جهت سنجش شخصیت انسان ها موجود است، که واحد منابع انسانی سازمان ها می توانند از آن ها استفاده کنند. برخی از این تست ها، جهت طبقه بندی انواع اصلی شخصیت طراحی شده اند. برخی تست ها جهت شایستگی کارمندان برای شغل خاص طراحی شده اند و برخی دیگر برای سنجش ویژگی های خاص کارمند مانند صداقت، وفاداری، حس مشارکت، افق زمانی و موارد مهم در انجام کارها و پروژه ها.

بسیاری از شرکت های بزرگ که تست های شخصیت را هنگام گزینش کارکنان خود اجرا می کنند با استانداردهای اخلاقی و حرفه ای بالاتری نسبت به سایرین فعالیت می کنند.

اکثر شرکت هایی هم که به سایر شرکت ها و کسب و کارها خدمات مرتبط با تست های شخصیتی ارائه می دهند، در مورد روش های خود پنهانی عمل کرده و از ارائه اطلاعات حیاتی عمومی درباره چگونگی برگزاری تست های شخصیتی خود و این که چقدر این آزمون های شخصیتی کارآمد هستند، خودداری می کنند. سازمان ها ادعا دارند که تست های شخصیتی شان اختصاصی هستند.

پرکاربردتری تست های شخصیتی جهت انتخاب هم تیمی و تیم سازی

تست MBTI،

این آزمون یک تست شخصیتی است که برای اندازه گیری ترجیحات افراد و نحوه تصمیم گیری های آن ها در ۱۶ دسته اصلی طراحی شده است. MBTI در بسیاری از سازمان ها برای گزینش کارکنان محبوب است. این آزمون شخصیتی از پراستفاده ترین و قدیمی ترین ابزارهای شخصیت شناسی است. با استفاده از تست MBTI با حدود علایق فرد و مدل تصمیم گیری های او آشنا شده و می توانید با تشخیص شخصیت فرد مصاحبه شونده شغل هایی که برای آن ها ساخته شده است را تشخیص داده و او را برای همان قسمت انتخاب کنید. همچنین می توانید بسیاری از مسائل و مشکلات احتمالی بین کارکنان سازمانتان را پیش بینی و پیش از وقوع آن ها را حل کنید.

تست DISC،

این تست شخصیتی هم اکنون در سطح جهانی به عنوان یک مدل رفتاری برتر در بسیاری از موقعیت های شغلی قابل استفاده است. شما می توانید با استفاده از آزمون شخصیتی DISC ارزیابی ها و سنجش معتبری از رفتارهای افراد به دست آورید. اطلاعات به دست آمده از این آزمون باعث بالا رفتن سطح ارتباطات و توسعه پایدار در سازمان شما می شود.  آزمون DISC محبوب ترین ابزار دستیابی اهداف توسعه رهبری، آموزش ارتباطات، تشکیل تیم های کاری، فروش موثر، استخدام، خدمات پس از فروش، مربی گری و مدیریت است که انسان را در چهار دسته اصلی با توجه به خصوصیات رفتاری شان جای می دهد.

تست هوش هیجانی EQ

این تست برای سنجش هوش عاطفی و هوش ارتباطی افراد است. آزمون شخصیتی هوش هیجانی EQ قابلیت سنجش هوش عاطفی و هوش احساسی را دارد. این آزمون نوعی هوش را در افراد می سنجد که برای موفقیت شغلی موثر است. در هوش هیجانی مستقیما نقاط ضعف و قوت هر فرد مورد ارزیابی قرار می گیرد. تست شخصیتی هوش هیجانی در کنار سایر ارزیابی ها از مدل شخصیتی و مدل رفتاری، زمینه را برای رشد و کسب موفقیت در حوزه کسب و کار سازمان به دنبال دارد.

تست نئو،

آزمون شخصیتی نئو یکی از معتبرترین تست های روانشناسی دنیاست. تست نئو همچنین یکی از پرکاربردترین آزمون های شخصیتی در استخدام و جانشین پروری کارکنان و انتخاب کارکنان و افراد شایسته است. این تست در سال های اخیر بسیار مورد توجه مدیریت منابع انسانی در سازمان های بزرگ قرار گرفته است. با نتایج این تست می توانید در مورد موارد روانشناختی مانند افسردگی، شایستگی، نظم و ترتیب و … افراد، اطلاعات کسب کنید.

نتیجه گیری:

همان طور که بیان شد ابزارهای مختلفی برای شناخت مدل رفتاری افراد راهکارها و ابزارهای متنوعی در حوزه رفتارشناسی وجود دارد، برای مثال MBTI ، DISC ، تست نئو و آزمون سنجش هوش هیجانی.

با برگزاری این قبیل آزمون های شخصیتی می توان بهترین انتخاب و گزینش را بر اساس مدل رفتاری افراد استفاده کرد. نکته مهم این است بتوانیم بر اساس شخصیت افراد بهترین شرایط و موقعیت را برای آن ها مهیا کنیم. هرچند با برگزاری آزمون شخصیتی نه تنها کار شما ساده تر نمی شود، بلکه نیازمند تحلیل بیشتر برای انتخاب درست هستید. ولی با این حال از درستی انتخاب خود اطمینان بیشتری خواهید داشت. که می تواند در دراز مدت از خسارات احتمالی همکاری با یک هم تیمی اشتباه یا سپردن کار به فردی اشتباه جلوگیری کرد.

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *