روش‌های مدیریت موفق استارتاپ برای کسب بالاترین بهره‌وری

روش‌های مدیریت موفق استارتاپ برای کسب بالاترین بهره‌وری

تمایل برای تبدیل شدن به مدیر یک استارتاپ یک تب زودگذر نیست. آمارهای جهانی خبر از آن می‌دهند که در حال حاضر حدود نیم میلیارد کارآفرین در جهان وجود دارد. با احتساب این گزاره به نظر می‌آید که آموزش روش‌های مدیریت موفق استارتاپ باید به یک ضرورت بدل شود. مطالعات نشان می‌دهند که حدود 70 درصد استارتاپ‌ها در مسیر تبدیل شدن به یک اسکیل‌آپ ناتوان بوده‌اند. یا از هم پاشیده‌اند و یا در همان سطح استارتاپ باقی مانده‌اند. این مسئله باعث شده است که مدیریت موفق استارتاپ به یک مهارت کلیدی در دنیای اقتصاد امروز بدل شود.

مدیریت موفق استارتاپ نیازمند داشتن توانایی‌ها و مهارت‌های بی‌شماری است و ما در این مطلب قصد داریم شما را با چند مورد از آن‌ها آشنا کنیم.

بیشتر بخوانید: وظایف مدیر استارتاپ چیست؟

نکاتی کلیدی برای مدیریت موفق استارتاپ


تاسیس یک استارتاپ به معنای پایان یافتن مسیر نیست. ادامه راه و تبدیل شدن به یک اسکیل آپ، نیازمند عواملی است که باید در مدیر آن استارتاپ تقویت شوند.

  • داشتن یک دورنما از استارتاپ


برای مدیریت موفق یک استارتاپ، لازم است ابتدا یک دورنمای منسجم از آن در ذهنمان ترسیم کنیم. استارتاپ باید دارای هدفی مشخص باشد و ذهنیت تمام اعضای تیم با این ذهنیت آشنا باشد. بنا به آمار، دلیل شکست 37 درصد استارتاپ‌ها همین است که بنا به تعاریفی، هدف مشخصی ندارند!

  • مسئله بزرگ را به چندین مسئله کوچک تقسیم کنید


کارآفرینان در ابتدای فعالیت استارتاپ اهدافی بزرگ در سر دارند. انتقال این اهداف به دیگران با همان شکل بزرگ، ممکن است شدنی نباشد. در واقع از آن‌جا که احتمالاً هیچکس به قدر خودتان به هدف شما ایمان ندارد، هدف نهایی شما ممکن است برای دیگران ترسناک باشد. یکی از راهکارهای مدیریت، همین است که هدف خود را به اهدافی کوچک‌تر تقسیم کنید و برای رسیدن به آن‌ها تلاش کنید.

  • مدیریت ساختار اجرایی


پس از برنامه‌ریزی‌ها و مطالعات، نوبت به فاز عملی استارتاپ می‌رسد. مدیریت موفق استارتاپ در این روزها، نیازمند داشتن یک ساختار اجرایی موثر است. از این رو، آشنایی مدیر استارتاپ و عوامل آن با ابزارهای روز مدیریت یک ضرورت انکارناشدنی است. برای مثال، در این روزها که ویروس کرونا مانع حضور اعضای تیم‌ها در کنار هم شده است، استفاده از ابزارهای مناسب برای در دستور کار قرار دادن دورکاری، تبدیل به یک امر رایج میان استارتاپ‌ها شده است. ممکن است این مسئله به عنوان یک محدودیت به نظر برسد. اما نباید فراموش کنیم که پس از دوران کرونا هم می‌توان از این ابزارها برای کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری استارتاپ استفاده کرد.

مدیریت راه دور کارمندان

  • نظارت دائم بر مسیر پیشرفت استارتاپ


مدیر یک استارتاپ باید بداند که همیشه همه چیز مطابق برنامه او پیش نمی‌رود. کمبودها و به تاخیر خوردن تحویل‌ها از اجزای جدانشدنی استارتاپ هستند. برای مدیریت موفق یک استارتاپ لازم است تمامی بخش‌های آن به صورت دائمی تحت نظارت باشد. این مسئله باعث می‌شود که اگر در یک مسیر با مشکلی روبرو شدیم و در مسیر دیگری، اوضاع خوب بود، بتوانیم منابع را مدیریت کنیم. برای مثال، اگر در بخش گرافیکی نیرویی داریم که برنامه‌نویسی هم بلد است، از توانایی او کمک بگیریم تا عقب‌افتادگی بخش برنامه‌نویسی را جبران کنیم.

بیشتر بخوانید: موانع پیشروی استارتاپ ها و کسب و کارهای نوپا

  • مدیریت منابع انسانی

یکی از ضرورت های مدیریت موفق استارتاپ ها مدیریت صحیح منابع انسانی است. ممکن است شما نتوانید تمام مهارتهایی که تا اینجا به آن اشاره شد را همزمان کسب نمائید، در این مواقع می توانید از وجود یک هم بنیانگذار کمک بگیرید. اگر مدیری تمام و کمال هستید به شما تبریک میگوئیم، بنابراین این مطلب را فراموش نکنید که یکی از باارزشترین سرمایه ها و منابع شما نیروی انسانی شما هستند. علاوه بر اینکه می بایست در انتخاب آنها دقت لازم را داشته باشید بلکه باید بتوانید از تمام توانایی های آنها برای رسیدن به موفقیت استفاده نمائید. اما خصوصیات یک تیم موفق استاتاپی چیست؟

بیشتر بخوانید: ۵ نکته کلیدی در تیم سازی استارتاپ‌ها

منبع:

https://www.softwaresuggest.com/blog/project-management-for-startups/#:~:text=%205%20Steps%20to%20Use%20Project%20Management%20for,it%E2%80%99s%20time%20to%20get%20down%20to…%20More%20

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *