خصوصیات تیم‌های خوب برای فرشتگان سرمایه‌گذار

تیم‌های خوب برای فرشتگان سرمایه‌گذار

چرا باید تلاش کرد که یکی از تیم‌های خوب برای فرشتگان سرمایه‌گذار بود؟ چندان پیچیده نیست؟ تامین سرمایه برای یک استارتاپ کار چندان راحتی نیست. رقبای بسیاری در مسیر شما قرار دارند و تعداد سرمایه‌گذاران نسبت به آن‌ها بسیار کمتر است. در نتیجه، محدودیت منابع باعث می‌شود که لازم باشد برای جلب رضایت سرمایه‌گذاران، تلاش کنید. در این مطلب قصد داریم شما را با چند مورد از عوامل جذب‌کننده سرمایه‌گذاران آشنا کنیم.

بیشتر بخوانید: فرشتگان سرمایه‌گذار چه کسانی هستند؟

مهم‌ترین نکته مشترک در بین تیم‌های خوب برای فرشتگان سرمایه‌گذار:

پتانسیل بازگشت پول


مهم نیست ایده استارتاپ شما چقدر جذاب باشد و یا از نظر اجتماعی نیاز به آن احساس شود. در صورتی که این ایده همراه با خود پول زیادی نداشته باشد، احتمال جذب یک فرشته سرمایه‌گذار برای آن بسیار کم است. وقتی پیتر تیل نیم میلیون دلار روی فیسبوک سرمایه‌گذاری کرد، سرمایه‌اش به یک میلیارد دلار رسید. البته اکثر این افراد می‌دانند که وقتی روی یک استارتاپ در مراحل اولیه سرمایه‌گذاری می‌کنند، احتمال شکست زیاد است. با این حال، استارتاپ شما تا زمانی برای یک سرمایه‌گذار فرشته جذاب است که احتمال سوددهی بالایی داشته باشد.

برای دادن چنین احساسی به یک سرمایه‌گذار، لازم است نقشه کسب‌وکار داشته باشید. البته داشتن بیزینس پلن دقیق و نزدیک به واقعیت، تنها در این جا نیست که به کار شما می‌آید و کاربردهای بسیاری دارد. این نقشه کسب‌وکار باید نشان دهد که ورود سرمایه‌گذار فرشته به استارتاپ تا چه حد باعث پیشرفت استارتاپ می‌شود و چه مقداری سود به همراه دارد.

بیشتر بخوانید: لیست سرمایه‌گذاران خطرپذیر ایران

داشتن استراتژی خروج


یکی دیگر از خصوصیات تیم‌های خوب برای فرشتگان سرمایه‌گذار وجود استراتژی خروج است. به صورت کلی، هدف تمام فرشتگان سرمایه‌گذار این است که از سرمایه خود به یک سود برسند و پس از آن از استارتاپ خارج شود. البته رسیدن سرمایه‌گذار به سود هم در گروی رسیدن استارتاپ به سود است. اما به هر روی، ممکن است در نقطه‌ای از همکاری، سرمایه‌گذار بخواهد سرمایه‌اش را از استارتاپ بیرون بکشد. داشتن استراتژی خروج، به سرمایه‌گذار برای سرمایه‌گذاری آزادی عمل بیشتری داده و امنیت سرمایه را افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: چگونه سرمایه‌گذارها را مجاب به سرمایه‌گذاری کنیم؟ | موفقیت در جذب سرمایه

داشتن تیمی فوق‌العاده


تیم‌های خوب برای فرشتگان سرمایه‌گذار لازم است اعضای خوبی هم داشته باشند. فرشتگان سرمایه‌گذار در حقیقت روی ایده سرمایه‌گذاری نمی‌کنند؛ بلکه روی اعضای تیم عملی‌کننده آن ایده سرمایه‌گذاری می‌کنند. داشتن رزومه کاری پربار و موفق، همیشه برای سرمایه‌گذاران جذاب است. در نتیجه، اگر خودتان و اعضای تیمتان سابقه موفقیت چشم‌گیری ندارید، برای جلب نظر سرمایه‌گذاران بهتر است فردی با سابقه را به تیم اضافه کنید. هر چه تعداد این افراد بیشتر باشد، نوع نگاه به استارتاپ شما بهتر خواهد بود.

بیشتر بخوانید: vc یا cvc? تفاوت سرمایه گذاری جسورانه با سرمایه گذاری جسورانه شرکتی

تعهد شخصی


اگر صاحبان یک استارتاپ نسبت به آن از خودشان تعهد نشان ندهند، جلب نظر سرمایه‌گذاران فرشته سخت خواهد بود. فراموش نکنید که سرمایه‌گذار فرشته معمولاً از اولین لحظات شکل‌گیری ایده با شما همراهی نمی‌کند. لازم است سرمایه اولیه را از دوستان، آشنایان و خودتان تامین کنید و با این کار، تعهد خود نسبت به ایده را نشان دهید. پس از این که استارتاپ شما اولین بارقه‌های حیات را نشان داد، نوبت به ورود سرمایه‌گذار فرشته می‌شود. اگر این تعهد را از خود نشان ندهید، احتمال پیدا کردن یک فرشته سرمایه‌گذار برای شما بسیار پایین خواهد بود.

منبع:

What Do Angel Investors Look For In A Startup? | Jonathan Hung

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *