تفاوت رهبری با مدیریت | برای موفقیت باید رهبر بود یا مدیر؟

تفاوت رهبری با مدیریت | برای موفقیت باید رهبر بود یا مدیر؟

همه این را می‌دانیم که برای رسیدن یک تیم به موفقیت، فردی باید هدایت آن را بر عهده بگیرد تا آن را هدایت کند. در استارتاپ‌ها، معمولاً این مدیر استارتاپ است که این مسئولیت را بر عهده دارد. اما بحث ما در این مطلب بررسی تفاوت رهبری با مدیریت است. آیا یک مدیر خوب الزاماً یک رهبر خوب است؟ تفاوت مدیریت با رهبری چیست؟

بیشتر بخوانید: روش‌های مدیریت موفق استارتاپ برای کسب بالاترین بهره‌وری

تفاوت رهبری با مدیریت چیست؟


تفاوت اصلی رهبری با مدیریت در این است که رهبرها با مردم کاری می‌کنند که از آن‌ها تبعیت کنند. مدیران اما در سمت دیگر، تنها به این که دیگران برای آن‌ها کار کنند بسنده کرده‌اند.

صاحب یک کسب‌وکار باید بتواند هم مدیر خوبی باشد و هم رهبر خوبی. رهبری به این معنا است که باید افق دید خود را به دیگران نشان دهید و کاری کنید که آن‌ها هم به هدف شما ایمان داشته باشند. در ادامه، آن‌ها با شما همکاری می‌کنند تا هدف مد نظر شما به دست بیاید.

بیشتر بخوانید: برای مدیریت بهتر کسب و کار خود چه باید بکنیم؟

مشخصات یک رهبر خوب چیست؟


برای این که رهبر خوبی باشید، لازم است برخی مشخصات را در خود تقویت کنید. در ادامه برخی از این مشخصات را معرفی می‌کنیم.

صداقت


صداقت برای رهبر یک ضرورت است. او باید صادقانه اهداف خود را برای دیگران روشن کند تا دیگران بتوانند هدف او را واضح‌تر ببینند و به او ایمان داشته باشند.

هدف


باید هدف داشت و دیگران را به سمت آن هدف هدایت کرد. اگر رهبر یک تیم از هدف خود تجسم کامل و دقیقی نداشته باشد، نمی‌تواند به سمت آن هدف حرکت کند و نتیجتاً برای سایر اعضای تیم هم همین اتفاق می افتد.

الهام‌بخشی


الهام‌بخشی به این معنا است که بتوانید ذهنیت خود را چنان به ذهن اعضای تیم تزریق کنید که آن‌ها بدون حضور شما هم تصمیمی مشابه شما اتخاذ کنند. به این ترتیب و با گذاشتن تاثیر روی دیگران، دغدغه‌های شما بسیار کمتر خواهند بود.

چالش‌پذیری


باید شجاع بود و با چالش‌ها مبارزه کرد. این مبارزه‌ها هستند که بیشترین تأثیر را روی سربازان شما خواهند داشت. منظور از سرباز هم به صورت دقیق‌تر، همان اعضای تیم است. جرئت به خرج دهید و هر چیزی را به روش خودتان انجام دهید.

بیشتر بخوانید: وظایف مدیر استارتاپ چیست؟

توانایی تعامل


اطلاعات ضروری مربوط به استارتاپ را در اختیار اعضای خود قرار دهید. به آن‌ها نشان دهید که در مسیر رسیدن به هدف به کجا رسیده‌اید و به کجا باید برسید. این تعامل و قدرت بیان به راحتی می تواند اعضای تیم تان را با شما همراه نماید.

برای موفقیت باید رهبر بود یا مدیر؟

تمرکز بر افراد


این افراد شما هستند که وظیفه دارند به شما کمک کنند به هدفتان برسید. با این حساب، باید روی آن‌ها تمرکز داشته باشید و به نیازهای آن‌ها توجه کنید.

مدیریت فرآیند


وظایف باید مشخص باشند؛ فرآیندها و استانداردهای مد نظر شما نیز باید مشخص و واضح باشند. اگر وظایف افراد به خوبی تبیین نشده باشد، نمی‌توانید از آن‌ها انتظار داشته باشید در مسیر انجام آن‌ها رضایت شما را جلب کنند.

بیشتر بخوانید: هم بنیانگذار کیست و چه تفاوتی با بنیانگذار دارد؟

آینده‌نگری


باید از نیازهای استارتاپ آگاه باشید و آن‌ها را رفع کنید. منابع باید مدیریت شوند و برای چیزهایی که در آینده به آن‌ها نیاز خواهید داشت هم به فکر باشید. به این ترتیب، مشکلات شما کمتر و کمتر خواهند بود.

همان‌طور که دیدید، تفاوت‌های رهبری با مدیریت عمدتاً به نگرش افراد بستگی دارد. پس یک رهبر خوب، جدا از مهارت‌های مدیریتی، باید خود را به عنوان یک رهبر خوب نیز ارتقا دهد.

عضویت در خبرنامه

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *