پیش‌بینی جایگاه صنایع خلاق در آینده اقتصاد ایران

پیش‌بینی جایگاه صنایع خلاق در آینده اقتصاد ایران

برای پیش‌بینی جایگاه صنایع خلاق در آینده اقتصاد ایران، بد نیست در ابتدا نگاهی داشته باشیم به تعریف صنایع خلاق از دیدگاه یونسکو. یونسکو صنایع خلاق را این‌گونه تعریف می‌کند: مجموعه‌ای از فعالیت‌های هدفمند که به منظور تولید، بازتولید، ارتقا، توزیع یا تجاری‌سازی کالاها یا خدماتی که ماهیتی هنری یا فرهنگی دارند.

با توجه به رو به پایان بودن منابع و معادن جهان، در سالیان اخیر تمرکز روی صنایع خلاق بیش از پیش شده است. از همین رو، اقتصاد نفت محور ایران نیز در دوره گذار است. جایگزین‌های متعددی برای کم کردن تکیه ایران به نفت وجود دارد و یکی از آن‌ها بدون شک، صنایع خلاق است. به همین سبب، بررسی جایگاه صنایع خلاق در آینده اقتصاد ایران از اهمیت به سزایی برخوردار است. در این مطلب قصد داریم به اهمیت جایگاه صنایع خلاق در آینده اقتصاد ایران بپردازیم.


بیشتر بخوانید: ۵ عامل اصلی شکست استارتاپ‌های صنایع خلاق


جایگاه صنایع خلاق در آینده اقتصاد ایران

یکی از مسائلی که در حال حاضر تمام کشورهای جهان را درگیر خود کرده است، ویروس کرونا است. همان‌طور که شاهد آن بوده‌اید، ویروس کرونا بر تمام صنایع جهان تاثیر گذاشت و آن‌ها را متحمل ضررهایی هنگفت کرد. با این حال، صنایع خلاق به خاطر ماهیت منعطفی که دارد، توانسته است خود را با این شرایط وفق دهد.

بیشتر بخوانید: شتابدهنده های صنایع خلاق ایران | اهمیت شتابدهنده صنایع خلاق

کشور ایران به دلایل مختلف از جمله مسائل سیاسی و فرهنگی، در معرض تهدیدهای بی‌شماری است. از این رو، اتکای اقتصاد به ذات منعطف صنایع خلاق، می‌تواند نبض زننده اقتصاد را حفظ کند. با نگاهی به سایر کشورهای جهان نیز می‌توان از اهمیت این مسئله آگاه شد. برای مثال، سه و سه دهم درصد از جمعیت شاغلان اتحادیه اروپا در صنایع خلاق مشغول هستند. این مقدار برابر است با جمعیتی بیش از هفت میلیون نفر. از لحاظ گردش مالی نیز صنایع خلاق چهار و دو دهم درصد از تولید ناخالص ملی اروپا را در بر می‌گیرد. این مقدار هم برابر است با 535.9 میلیارد یورو. با در نظر گرفتن این مقادیر، می‌توان دریافت که کشورهای پیشرفته تا چه حد به پتانسیل‌های صنایع خلاق اهمیت می‌دهند.

بیشتر بخوانید: رازهای موفقیت استارتاپ‌های موفق صنایع خلاق جهان

نیازهای صنایع خلاق برای پیشرفت

صنایع خلاق با این که این روزها بیشتر از قبل مورد توجه قرار گرفته‌اند، اما همچنان از سهم مناسبی در اقتصاد ایران برخوردار نیستند. بدون شک، اگر قرار است وابستگی اقتصادمان به نفت کمتر و کمتر شود، لازم است به جایگزین‌های آن توجه بیشتری داشت. صنایع خلاق صنایعی هستند که عمدتاً بر پایه ایده‌ها شکل می‌گیرند. این ایده‌ها برای عملی شدن و کمک به اقتصاد، لازم است از نظر اقتصادی حمایت شوند. افزایش سرمایه‌گذاری روی ایده‌های سودده، می‌تواند از نظر روانی سرمایه‌گذاران دیگر را به سرمایه‌گذاری در صنایع خلاق ترغیب ‌کند. دولت همچنین می‌تواند با اتخاذ سیاست‌های حمایتی، ریسک سرمایه‌گذاری در صنایع خلاق را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید: نقش شتابدهنده ها بر توسعه صنایع خلاق چیست؟

در صورتی که حمایت‌های فعلی از صنایع خلاق افزایش پیدا کند، می‌توان امید داشت که جایگاه صنایع خلاق در آینده اقتصاد ایران به نقطه مطلوبی برسد. با توجه به وضعیت سیاسی و اقتصادی ایران، این نیاز احساس می‌شود که باید به سوی کمرنگ کردن اتکای اقتصاد به نفت حرکت کنیم. صنایع خلاق در صورتی که از حمایت کافی برخوردار باشند، می‌توانند بخش زیادی از این مسئله را به دوش بکشند.

بیشتر بخوانید: اصول برندینگ استارتاپ‌های صنایع خلاق چیست؟

در این راستا شتابدهنده تخصصی صنایع خلاق هاوش، به عنوان اولین شتابدهنده ای که بطور تخصصی به این موضوع می پردازد در تلاش است با حمایت از ایده های خوب صنایع خلاق نقش مثبت و مؤثری در این زمینه ایفا نماید.

بیشتر بخوانید: نقش صنایع خلاق و اقتصاد خلاق در دوران کرونا

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *