چند فعالیت مهم برای رصد نقاط ضعف و قوت سیستم فروش

ابزارهای مهم ارزیابی سیستم فروش

 سیستم‌های فروش، از اجزای حیاتی هر کسب‌وکاری هستند. بدون برخورداری از یک سیستم فروش کارآمد، نمی‌توان بهره‌وری مجموعه را به بالاترین میزان ممکن رساند. از این رو، داشتن ابزارهای ارزیابی سیستم فروش مناسب جهت یافتن نقاط ضعف و قوت آن الزامی محسوب می‌شود. در این مطلب قصد داریم به نکاتی بپردازیم که شاید شما را در رصد نقاط ضعف یا قوت سیستم فروشتان یاری کند.

ابزارهای ارزیابی سیستم فروش:

ردیابی لیدهای جدید

اگر استارتاپ شما به مرحله‌ای رسیده باشد که یک مسئول فروش داشته باشید، به شما خواهد گفت که داشتن لید مهم‌ترین اولویت است. در نرم‌افزارهای فروش، داشتن برخی اطلاعات از لید شما بسیار حیاتی است:

شاید بپرسید لید به چه معناست:

Lead یا سرنخ یکی از اصطلاحات کلیدی در حوزه‌ی بازاریابی، تبلیغات و مدیریت ارتباط با مشتری است.

اصطلاح Lead یا سرنخ در مورد افراد یا سازمان‌هایی به کار می‌رود که به هر روش، با محصولات ما آشنا شده‌اند و برای نخستین کسب اطلاع (و شاید در نهایت خرید) به ما مراجعه می‌کنند.

بنابراین، وقتی کسی برای نخستین بار هر نوع پرسشی در مورد محصولات ما یا کسب و کارمان می‌پرسد و به نظر می‌آید که ممکن است قصد داشته باشد به مشتری ما تبدیل شود، که او را Lead یا سرنخ یا مشتری راغب می‌نامیم.

درمورد لیدهای خود بیشتر بدانید:

  • لید شما کیست؟ نام او چیست؟ در چه زمینه‌ای فعالیت می‌کند؟ می‌دانید که کدام محصول شما بیشتر مورد توجه او است؟ می‌دانید چه مقدار بودجه دارد؟ هر چه اطلاعات شما در ارتباط با لید بیشتر باشد، بهتر است.
  • چگونه شرکت شما را پیدا کرده‌اند؟ از طریق لینکدین یا ایمیل‌های سرد تبلیغاتی؟چطور با بخش فروش شما تماس گرفته‌اند؟

در صورتی که نوع ارتباطتان با لید را مشخص کنید، استراتژی فروش بهتری اتخاذ خواهید کرد. اگر سیستم فروش شما اطلاعات کافی در مورد لیدهای شما ندارد، این یک نقطه ضعف محسوب می شود و اگر بدنبال افزایش فروش هستید می بایست این موضوع را مرتفع نمائید.

با این اطلاعات می توانید تشخیص دهید مشتریان شما بیشتر در کجا قرار دارند، بنابراین با کمترین هزینه تبلیغاتی بیشترین تأثیر را خواهید گرفت.

در هنگام انتخاب یک نرم‌افزار پایش فروش، حتما توجه داشته باشید که امکان ثبت اطلاعات لیدها را داشته باشد.

بیشتر بخوانید: روش‌های موثر در ارائه بهتر محصولات مجازی

پیش‌بینی فروش

در هنگام انتخاب هر یک از ابزارهای مهم سیستم فروش، لازم است این امکان را هم در نظر داشته باشید. پیش‌بینی فروش به این معنا است که بتوانید تقریب بزنید چه تعداد واحد از محصولات خود را خواهید فروخت. در صورتی که بتوانید این تقریب را با دقت خوبی به دست بیاورید، می‌توانید تصمیمات مهمی اتخاذ کنید. اما چگونه می توان پیش بینی کرد؟ یک سیستم فروش قوی با جمع آوری داده قوی می تواند الگویی درست از نوسانات و مسائل مربوط به بازار محصول را بدست آورد.

این چنین سیستمی بطور هوشمندانه عمل خواهد نمود و هر تهدیدی را به فرصت و از هر فرصتی به درستی استفاده می کند. بنابراین یکی از ابزارهای ارزیابی سیستم فروش، درخواست پیش بینی از آن می باشد.

بیشتر بخوانید: بهترین روش ارائه محصول یک استارتاپ

گزارش فروش

بهترین ابزارهای ارزیابی سیستم فروش ابزارهایی هستند که نه تنها اطلاعات مناسبی از لیدهای شما دارند، بلکه گزارش کاملی از فعالیت‌های شما نیز اعلام کنند. این اطلاعات باید شامل تلاش‌های شما برای فروش نیز باشد. به نحوی که در صورتی که بازدهی این تلاش‌ها کافی نیست، زحمت کمتری برای آن‌ها صرف کنید. داشتن این اطلاعات برای مدیران فروش بسیار حیاتی است و می‌توانند از آن برای کوچینگ بهتر فروشندگان استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: چگونه با رقبای خود رقابت کنیم؟

گزارش شکست فروش

باید اطلاعات معاملاتی که در آن‌ها احتمال دارد  شکست بخورید را جمع‌آوری کنید. ممکن است دیدن آن اعداد و ارقام دردآور باشد، اما لازم است دلیل شکست را بیابید. باید رقبای خود را رصد کنید و بدانید چرا از آن‌ها شکست خورده‌اید. این مسئله به شما کمک می‌کند نقاط ضعف خود را شناسایی کرده و از تکرار اشتباه بپرهیزید.

انتخاب بهترین ابزارهای مهم سیستم فروش چندان راحت نیست. باید در انتخاب آن دقت به خرج بدهید تا امکانات کافی را در اختیار شما قرار دهند. با کمک  ابزارهای ارزیابی سیستم فروش می توانید بهره وری هر ابزاری را در سیستم فروش خود ارزیابی نمائید و بهترین گزینه را انتخاب نمائید. با این حال، نرم‌افزارهای پایش فروش می‌توانند در تصمیم‌گیری‌های مهم به شما کمک کنند.

منبع:

https://www.nutshell.com/blog/best-sales-tracking-software-tools/

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *