مراکز رشد – شتابدهنده ها – فضاهای کار اشتراکی مشهد

مراکز رشد – شتابدهنده ها – فضاهای کار اشتراکی مشهد

 

مراکز رشد – شتابدهنده ها – فضاهای کار اشتراکی مشهد

آینده هر کشوری بدست جوانان آن کشور ساخته می شود، ایران  پر است از استعدادها و نابغه های جوانی که می توانند ایران را از هر حیثی به شکوفایی برسانند. رشد و پیشرفت نیز بجز با خلاقیت، پشتکار، تخصص گرایی و عملگرایی میسر نمی باشد. موج کارآفرینی و ایده پردازی چندی است که در کشورمان شدت گرفته است و خوشبختانه روند رو به رشدی را تجربه می کند. 5 استان پیشرو در حوزه کارآفرینی عبارتند از:  خراسان رضوی، تهران، اصفهان، فارس و آذربایجان شرقی. جالب است بدانید که بیشترین سرچ در گوگل برای کارآفرینی متعلق به استان خراسان رضوی می باشد. شهر مشهد به عنوان مرکز این استان، قطب اصلی این استان به حساب می آید. نرخ تولید استارتاپ و کارآفرینی مشهد افزایش چشمگیری داشته است.

بنابر اقتضای این رشد، تعداد شتابدهنده ها، مراکز رشد و فضاهای کار اشتراکی و بطور کلی ارگانهای حامی این جنبش نیز در حال افزایش می باشد. در زیر لیستی از مراکز کارآفرینی مشهد شامل: مراکز رشد، شتابدهنده ها و فضاهای کار اشتراکی را بیان می کنیم.

مراکز رشد و کارآفرینی مشهد و حوزه فعالیت آنها:

سامان موج پیشرو صنعت شرق:

سامان موج پیشرو صنعت شرق یک مرکز رشد در شهر مشهد می باشد که  در زمینه تولید محصولات ضد امواج از قبیل: رنگ ضد امواج الکترومغناطیس، منسوجات ضد امواج و ارائه خدمات در حوزه محافظت الکترومغناطیسی فعالیت میکند.

مرکز رشد فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد

مرکز رشد فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد یک مرکز رشد در شهر مشهد می باشد

مرکز رشد واحدهای فناوری فرآورده های دارویی مشهد

مرکز رشد واحدهای فناوری فرآورده های دارویی مشهد یک مرکز رشد در شهر مشهد می باشد که در زمینه دارويي-آرايشي بهداشتي فعالیت می کند.

مرکز رشد فناوری جامع پارک علم و فناوری خراسان رضوی

مرکز رشد فناوری جامع پارک علم و فناوری خراسان رضوی یک مرکز رشد در شهر مشهد می باشد. که  در راستای اجرای سیاست­ٰ‌های کلان کشور مبنی بر توسعه اقتصادی از طریق توسعه فناوری، پارک علم وفناوری خراسان با حمایت وزارت علوم، تحقیقات وفناوری در دی ماه سال ۸۱ اقدام به راه‌اندازی مرکز رشد فناوری جامع نمود. در ابتدای فعالیت این مرکز و با توجه به عدم وجود مراکز رشد تخصصی‌، تمامی ایده‌های فناورانه که شاخصه‌های لازم برای پذیرش را دارا بودند، در این مرکز پذیرش و مورد حمایت قرار می‌گرفت. از سال ۱۳۸۹ و با توجه به لزوم ایجاد مراکز رشد تخصصی جهت ارائه خدمات مطلوب‌تر به واحدهای فناور، و با در نظر گرفتن مزیت‌های منطقه‌ای، مراکز رشد تخصصی در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، کشاورزی، انرژی و فرهنگی به صورت مستقل راه اندازی گردید.

مرکز رشد فناوری جامع با فراهم آوردن محیط حمایتی  لازم در جهت توسعه ایده های فناورانه و تبدیل آن ها به کسب و کارهای فناورانه، موفقیت و رشد واحدهای فناور را با کاهش ریسک های پیش روی، به نحو موثری افزایش میدهد.

این مرکز تاکنون بیش از ۳۰۰ ایده را مورد حمایت تجاری‌سازی قرار داده و بیش از ۱۰۰ کسب‌و‌کار فناورانه جدید را به چرخه اقتصاد دانش کشور وارد نموده‌است تا به عنوان بزرگترین مرکز رشد فناوری استان، نقش موثر خود را در تبدیل علم به ثروت ایفا نموده باشد. 

مرکز رشد واحدهای فناوری اطلاعات و ارتباطات پارک علم و فناوری خراسان

مرکز رشد واحدهای فناوری اطلاعات و ارتباطات پارک علم و فناوری خراسان یک مرکز رشد در شهر مشهد می باشد. مرکز رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات پارک علم و فناوری خراسان به موجب مصوبه شورای گسترش آموزش عالی در تاریخ ۱۴ شهریور ۱۳۸۶ رسما آغاز بکار کرد. این مرکز با ارائه‌ی خدمات حمایتی از ایجاد و توسعه‌ی کسب‌وکار و حرفه‌های جدید توسط کارآفرینانی که در قالب واحدهای نوپای فعال (Startup) در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات تشکیل شده‌اند و اهداف اقتصادی مبتنی بر دانش و فناوری دارند حمایت می‌نماید تا ضمن تولید و تجاری‌سازی محصول مورد نظر خود به توفیقات علمی، مالی و سازمانی مناسبی دست یابند.

مرکز رشد فناوری انرژی

مرکز رشد فناوری انرژی یک مرکز رشد در شهر مشهد می باشد، که در زمینه نفت و گاز و پتروشيمي با محوريت صنايع گاز فعالیت می کند.

مرکز رشد واحدهای فناوری کشاورزی، منابع طبیعی و صنایع غذایی مشهد

این مرکز در زمینه کشاورزی، منابع طبیعی و صنایع غذایی فعالیت می کند. بر اساس تفاهم نامه فی مابین پارک علم و فناوری خراسان و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی و اخذ مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مرکز رشد فناوری کشاورزی، منابع طبیعی و صنایع غذایی در بهمن ماه سال ۱۳۸۹ و به منظور توسعه فناوری و ایجاد حرفه‌های جدید در بخش کشاورزی در قالب واحد‌های نوپا فعالیت خود را آغاز نمود.

مرکز رشد فناوری های فرهنگی و زیارت

مرکز رشد فناوری های فرهنگی و زیارت یک مرکز رشد در شهر مشهد می باشد که در زمینه صنايع معماري و رسانه- زيارت و صنايع محتوايي وابسته-طرحريزي فرهنگي- فناوري هاي فرهنگي فعالیت می کند.


مرکز رشد واحدهای فناوری علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد

مرکز رشد واحدهای فناوری علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد یک مرکز رشد در شهر مشهد می باشد. که در زمینه های فناوري فرهنگي و گردشگري مذهبي، فناوري اقتصادي و مديريت ، فناوري علوم شناختي، فناوري آموزشي – مشاوره اي و اجتماعي فعالیت می کند.


مرکز رشد واحدهای فناور (با رویکرد مهارتی) دانشگاه فنی و حرفه ای مستقر در دانشکده شهید منتظری خراسان

مرکز رشد واحدهای فناور (با رویکرد مهارتی) دانشگاه فنی و حرفه ای مستقر در دانشکده شهید منتظری خراسان یک مرکز رشد در شهر مشهد می باشد و در زمینه های 80درصد در حوزه مکانیک (ساخت و تولید، خودرو و صنایع وابسته)، برق
الکترونیک (ابزار دقیق)، بتن هاي جدید و 20 % در سایر حوزه ها فعالیت می کند.

شتابدهنده های مشهد:

شتابدهنده ها به دو صورت فعالیت می کنند، شتابدهنده های تخصصی که فقط روی حوزه های خاصی فعالیت می کنند و شتابدهنده هایی که حوزه فعالیت عمومی دارند. ما در مقاله ای بطور مفصل به معرفی شتابدهنده های مستقر در مشهد پرداخته ایم که برای مشاهده لیست کامل شتابدهنده ها می توانید به آن مقاله مراجعه نمائید. برای راحتی شما خواننده عزیز نیز به تعدادی از شتابدهنده های فعال در شهر مشهد در زیر اشاره می کنیم:

شتابدهنده تخصصی صنایع خلاق هاوش:

این شتابدهنده از سال 1398 فعالیت خود را بطور تخصصی در حوزه صنایع خلاق آغاز نموده است و اولین شتابدهنده تخصصی این حوزه در کل کشور می باشد. برای آشنایی بیشتر با این شتابدهنده هاوش و پذیرش استارتاپ آن کلیک نمائید.

شتابدهنده گرین تک:

شتابدهنده گرین تک اولین روز کاری خود را در سال ۱۳۹۷ شروع کرد. شروعی که پشتوانه آن ۲۹ سال تجربه هلدینگ دانش بنیان گرین وب و همکاری نخبگان کارآفرینی و فناوری اطلاعات کشور بود.

شتابدهنده فینووا:

این شتابدهنده بیشتر در زمینه های بانک ها، پرداخت، مدیریت مالی، امنیت و اعتبارسنجی فعالیت می کند و استارتاپهای این حوزه را جذب می نماید.

شتابدهند متاسل:

این شتابدهنده قصد دارد تا با ایجاد محیطی پویا براى استفاده هرچه بهتر از تکنولوژی های رایانه ای، تلفن همراه و اینترنت برای پاسخگویی نیازهای ارائه دهندگان و گیرندگان خدمات حوزه سلامت با دقت، سرعت و خلاقیت هر چه بیشتر عمل کند. شتابدهنده سلامت دیجیتال تلاش می‌کند با شتابدهی تخصصی کسب و کارهای نوپا در حوزه سلامت دیجیتال و حوزه های مرتبط به توانمند سازی شرکتهای نوپا و استارتاپ ها در این زمینه یاری رساند.

فضاهای کار اشتراکی در مشهد:

یکی از خدماتی که شتابدهنده ها به تیم های خود ارائه می نمایند، تأمین فضای کار برای فعالیت، تیم سازی و انجام امورشان می باشد. علاوه بر این یک مرکز با داشتن مجوز می تواند به تیمها، یا افراد مختلف با حوزه های کاری متفاوت خدمات فضای کار اشتراکی ارائه نماید. در مقالات قبل لیست فضاهای کار اشتراکی در ایران و مشهد را ارائه نمودیم که در صورت تمایل می توانید آنرا مطالعه نمائید. در ادامه برای راحتی شما خواننده عزیز به معرفی تعدادی از فضاهای کار اشتراکی می پردازیم.

فضای کار اشتراکی هاوش واقع در مشهد :

این مجموعه جهت پوشش تیم ها و افراد در مناطق مختلف شهر در حال حاضر در دوشعبه مشغول به فعالیت می باشد. لازم به ذکر است که این مجموعه تنها مرکز دارای مجوز فضای کار اشتراکی از ریاست جمهوری بوده و مورد تأیید مرکز نوآوری و شتابدهی می باشد. فضای کار مجموعه هاوش در حال خدمات رسانی به بیش از 20 تیم استارتاپی و 100 فریلنسر در شهر مشهد می باشد. می توانید با تیم های مستقر در هاوش آشنا شوید.

شعبه1: شعبه 1 این فضای کاری واقع در شهر مشهد – سجاد 21 – نبش امین2 – پلاک 28 – پارک علم و فناوری خراسان رضوی می باشد که بدلیل واقع شدن آن در پارک برای تیمهای عضو پارک معافیت مالیاتی به همراه خواهد داشت. برای مشاهده فضا و ثبت درخواست فضای کار اشتراکی هاوش شعبه1 کلیک نمائید.

شعبه2: شعبه 2 این فضای کاری واقع در شهر مشهد – خیابان آخوند خراسانی – آخوند خراسانی 24 – مجموعه قلم می باشد. برای مشاهده فضا و ثبت درخواست فضای کار اشتراکی هاوش شعبه2 کلیک نمائید.

کارخانه نوآوری مشهد:

یکر از جدیدترین مراکزی که بزودی شروع به کار خواهد کرد کارخانه نوآوری مشهد می باشد که در کوثر شمالی (کارخانه کوکای قدیم) واقع شده است. این مرکز خدمات فضای کار اشتراکی، کارآفرینی و استارتاپی را به کلیه علاقمندان این حوزه ارائه خواهد کرد.

فضای کار اشتراکی پارادایس هاب:

مرکز نوآوری پارادایس‌هاب به عنوان بزرگترین شرکت ارائه‌‌دهنده فضای کار اشتراکی در ایران با هدف فراهم‌سازی زیرساخت‌های مورد نیاز کارآفرینان ایجاد شده و هم‌اکنون با ۷ شعبه فعال در حال خدمت‌رسانی به بیش از ۵۰۰ فریلنسر و تیم استارتاپی می‌باشد.

فضای کار اشتراکی زاویه واقع در تهران:

آدرس: میدان آزادی،‌ ابتدای بزرگراه شهید لشکری، نبش ایستگاه مترو بیمه،‌ کارخانه نوآوری آزادی، فضای کاری مشترک زاویه

نتیجه گیری:

کارآفرینی و شروع یک استارتاپ شجاعت بسیاری نیاز دارد زیرا شروع مسیری پر از مخاطره، هیجان و تلاش است. تنها کسانی می توانند وارد این مسیر پر مخاطره شوند که عزمی راسخ و تلاش خستگی ناپذیر دارند. در این مقاله سعی نمودیم لیست مراکزی که می تواند به کارآفرینی مشهد کمکی نماید معرفی کنیم.

 

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *