چگونه نیازهای مردم را تشخیص دهیم؟

چگونه نیازهای مردم را به‌ دست بیاوریم؟

در طول تاریخ اصلی‌ترین عامل محرک به‌ وجود آمدن مشاغل و گردش‌های مالی، نیازهای مردم بوده است. مشاغل در واقع راه‌هایی هستند که ما به‌ وسیله آن‌ها نیازهای مردم را برطرف می‌کنیم و بابت رفع این‌نیازها پولی دریافت می‌کنیم و با آن پول، نیازهای خودمان را برطرف می‌کنیم. شناخت درست و کامل نیازهای مردم و ساختن راهی برای رفع این نیازها عامل موفقیت بسیاری از تجارت‌های بزرگ جهانی بوده است. امروزه با پیشرفت و رونق گرفتن فعالیت استارتاپ‌ها و با توجه به اهمیت ویژه نبوغ و نوآوری در فعالیت‌های استارتاپی، شناسایی نیازهای مردم نیاز به دقت و تمرکز ویژه‌ای دارد.

اگر استارتاپ موفقی مثل تپسی یا اسنپ راه‌اندازی شد، ابتدایی‌ترین ایده آن این بود که چطور زمان و هزینه کمتری برای رفت و آمد صرف کنیم. همچنین اگر داشتن رژیم غذایی متناسب و کاهش وزن با ورزش در باشگاه و زیر نظر مربی سخت به‌ نظر می‌رسید، اکنون اپلیکیشن‌های زیادی روی تمرینات بدنی و رژیم غذایی مناسب برای کاهش وزن در خانه متمرکز هستند. پس اصلی ترین قدم، شناخت نیازهای مردم و نبوغ است.

بیشتر بخوانید: ۵ نکته کلیدی برای موفقیت استارتاپ

چگونه نیازهای مردم را شناسایی کنیم؟

نیازی نیست راه دوری بروید. شما بخشی از مردم عادی هستید پس قطعا خودتان در زندگی روزمره با مشکلاتی روبرو هستید که کلافه‌تان کرده. شاید بتوانید با کمی فکر کردن به ایده‌ای برای حل مشکلات دست پیدا کنید. اگر هم‌اکنون استارتاپی دارید که از طریق آن می‌توانید با مشتریان یا مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید، راهی به روی شما باز شده است. می‌توانید با پرسش‌نامه‌ای شبیه به صندوق پیشنهادات و انتقادات موسسات و دفاتر که سال‌ها خاک می‌خورد و مورد توجه کسی قرار نمی‌گیرد شروع کنید. مخاطبان شما در انتقادات خود مشکلاتی را مطرح می‌کنند که در واقع راه حل‌های شما هستند. شما با شناخت هرچه بیشتر نیازهای آنان می‌توانید استارتاپ خود را پیشرفته‌تر کنید و به طور منظم کار خود را ارتقا دهید. پاول دوروف، موسس و ایده‌پرداز شبکه اجتماعی موفق و کم‌نظیر تلگرام، درباره چگونگی پیشرفت کار خود می‌گوید:

«حفظ اطلاعات و حریم شخصی کاربران از اصلی‌ترین نکاتی بود که ما در تمام طول کار خود مدنظر قراردادیم. هم‌چنین اگر شما موسس یک استارتاپ هستید، به شما توصیه می‌کنم که همیشه به‌ دنبال به‌روزرسانی و ارتقای کار خود حتی در ابعاد کوچک باشید»

همان‌طور که می‌دانید، پاول دوروف به تمام وعده‌های خود عمل کرده‌ است. حفظ اطلاعات و حریم شخصی کاربران و به‌روزرسانی‌های منظم و متناسب با نیاز آن‌ها، بخش جدایی‌ناپذیر برنامه‌ تلگرام بوده‌است. با رعایت این نکات استارتاپ موفق و کاربردی بعدی با شمار کاربران بالای پانصد میلیون نفر می‌تواند استارتاپ شما باشد. البته نکات دیگری نیز هستند که باید مورد توجه قرار بگیرند.

بیشتر بخوانید: بهترین ایده ها لزوماً موفق ترین ایده‌ها نیستند

به سؤالات مخاطبان توجه کنید:

بسیاری از اوقات درون سؤالات مخاطبان، نیاز آنها نهفته است. اگر به دقت به سؤالاتی که مخاطبان شما از شما می پرسند بنگرید، بدون شک می توانید کار خود را ارتقا دهید و نیاز مشتری خود را مرتفع سازید در نتیجه به موفقیت موردنظرتان دست یابید.

بیشتر بخوانید: مهم‌ترین شاخص سنجش موفقیت کسب‌وکار چیست؟

خلاقیت و زمان‌بندی مناسب:

خلاقیت و نبوغ خود را تا حد امکان پرورش دهید، اما از هدف اصلی خود غافل نشوید. تا زمانی که تمام نبوغ شما حول محوری که از ابتدا قصد ایجاد آن را داشته‌اید بچرخد، شما در حال گسترش مرکزیت کارتان هستید و مطمئنا در‌ادامه راه مجبور به پاکسازی اضافات نامربوط به کار خود نخواهید بود. زمان‌بندی مناسب نیز مربوط به شناخت درست نیازهای مردم است. این‌که شما بدانید مردم در چه ساعاتی از روز وقت بیشتری را در فضای مجازی سپری می‌کنند به شما کمک می‌کند تا ساعت‌های مناسبی را برای انتقال مطالب و تبلیغ کار خود انتخاب کنید. در ابعاد گسترده‌تر نیز همین موضوع صدق می‌کند. تا زمانی که شما قادر به تشخیص زمان درست برای ارائه‌ خدمات خود به مردم باشید، می‌دانید که چه زمانی بهترین وقت برای راه‌اندازی استارتاپ شماست.

ایده های موجود را اشکال زدایی نمائید:

بسیاری از ایده ها هستند که به موفقیت رسیدند اما هنوز دارای ایراداتی هستند که نیاز به اصلاح دارند. اگر بتوانید آن ایده ها را برررسی کنید و اشکلات آنها را  بطوری که نیاز مردم و مشتری را پوشش دهد رفع نمائید، به موفقیت دست خواهید یافت. برای اینکار مطالعه استارتاپ های موفق ایرانی و خارجی کمک زیادی به شما خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: ۶ مرحله برای تعریف بازار هدف کسب و کار شما

اگرچه تمام نکاتی که گفته شد تنها نمونه‌هایی از استارتاپهای موفق بودند، مسئله دیگری که شما باید مدنظر قرار دهید علل عدم موفقیت بعضی از استارتاپ‌ها است. با این وجود شناسایی درست و کامل نیاز مخاطبان یکی از بزرگ‌ترین قدم‌ها برای پیشبرد کار یک استارتاپ موفق است. به کمک استفاده از تجربیات دیگران، می‌توانید از هدررفت زمان و هزینه خود جلوگیری کنید.

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *