در مورد بازی‌سازی و استارتاپ‌های این حوزه چه می‌دانید؟

استارتاپ‌های بازی‌سازی

کمتر کسی پیدا می‌شود که در زندگی خود، روزانه مدت زمانی را صرف استفاده از بازی‌های گوشی موبایل، رایانه ‌و یا کنسول‌های بازی نکرده‌ باشد. امروزه یکی از اصلی‌ترین گرایش‌ها در میان ایده‌های استارتاپی، بازی‌سازی است. زیرا نه‌ تنها دسترسی به بازی‌های مجازی برای‌ همه افراد بسیار آسان است، بلکه اگر دست بر قضا بازی خوبی هم باشد، پس از مدتی به‌ سختی می‌توان از بازی کردن با آن‌ها دست کشید. اگر شما از ایده‌پردازان استارتاپ‌های بازی‌سازی هستید، ما نکاتی را برمی‌شماریم که می‌توانند از اصلی‌ترین راه‌ها برای رسیدن به موفقیتتان باشند. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

درآمد استارتاپ‌های بازی‌سازی در ایران چقدر است؟

صنعت بازی یکی از پربازده‌ترین رسته‌های استارتاپی در صنایع خلاق است. در سطح جهانی، گردش مالی بازی‌ها حدود 70 میلیارد دلار بود و این رقم در سال 2019 به 150 میلیارد دلار رسید. این مسئله نشان می‌دهد که این بازار همچنان جای پیشرفت دارد.

در ایران و در سال 96 حجم بازار بازی به حدود 1000 میلیارد تومان رسید. جالب است بدانید که حدود سی درصد این مقدار، صرف بازی‌های موبایلی شده بود. عددی که در سال 94 تنها برابر با 140 میلیارد تومان بود.

مشکل اصلی بازار ایران، عدم توانایی بازی‌سازان در ترغیب کاربران به انجام بازی‌های پولی است. بنا به گزارش‌های رسمی، 80 درصد کاربران ایرانی علاقه‌ای  به صرف هزینه برای بازی کردن ندارند. در صورتی که بتوان با ارائه ایده‌های جذاب، کاربران مشتاق را به انجام بازی‌های پولی سوق داد، بازار بازی ایران بسیار غنی‌تر از اکنون خواهد بود.

ایده‌پردازی را چطور و چگونه پیش ببریم؟

  • در انتخاب مخاطبان بازی دقت کنید

استارتاپ‌های بازی‌سازی برای بازی‌های خود معمولا تنها دسته خاصی از مخاطبان را در اختیار دارند. با توجه به این موضوع، می‌توان گفت بهترین ایده‌های بازی به گروهی تعلق می‌گیرد که مخاطبان با سنین بین ۱۳ تا ۲۵ سال را هدف قرار داده باشند. علت این امر تا‌ حدودی به مسائل روان‌شناختی مربوط می‌شود. به طور مختصر می‌توان گفت که مخاطبان بازی در این رده سنی بیشتر از سایرین با روند پیشرفت بازی‌ها ارتباط برقرار می‌کنند. همچنین رقابت طلبی از دیگر دلایلی است که باعث می‌شود این گروه سنی علاقه‌ بیشتری به بازی‌های مجازی نشان دهند. بنابراین یکی از عوامل مهم در موفقیت استارتاپ‌های بازی‌سازی، گروه سنی مخاطبان آن است.

انتخاب درست بازار هدف یکی از مهمترین عوامل برای دستیابی به موفقیت در هر کسب و کاری است. این امر در صنایع خلاق و مخصوصا بازی سازی بسیار حائز اهمیت است زیرا ارتباط مستقیمی با استقبال از بازی دارد.

بیشتر بخوانید: ۶ مرحله برای تعریف بازار هدف کسب و کار شما

استارتاپ های بازی سازی

  • موضوع بازی می بایست جذاب باشد

در کشور ما انواع مختلفی از بازی‌ها براساس داستان‌های تاریخی ساخته شده است. که غیر از چند مورد، هیچ‌کدام نتوانسته‌اند توجه و اقبال زیادی را به خود جلب کنند. اما معدود بازی‌هایی توانسته‌اند با ایده‌ای کاملا منحصر به فرد مخاطبان زیادی را به خود جذب نمایند. موضوع بازی باید تا حدی جذاب باشد که مخاطب را سرجایش میخکوب نماید. موضوعات کسل کننده و تکراری هیچ شانسی برای موفقیت ندارند.

بیشتر بخوانید: چگونه نیازهای مردم را تشخیص دهیم؟

  • همواره ایده و موضوع خود را بروزرسانی کنید

یکی از اصول رشد و پیشرفت استارتاپ شما این است که ایده خود را پیش ببرید. بازی‌های زیادی تنها نمونه‌ ترجمه شده بازی‌های دیگر است و حتی تصویر لوگوی آن‌ها نیز با تغییر کمی از بازی اصلی صرفا برای گمراه کردن مخاطب طراحی‌ می‌شوند. مشخصا عمر استفاده از این بازی‌ها برای هر فرد بسیار کوتاه است و افراد رغبت زیادی به استفاده از آن‌ها در طولانی مدت نشان نمی‌دهند. اما اگر به دنبال الگو برداری هستید، استفاده از داستان فیلم‌های سینمایی یا سریالی مشهور نیز می‌تواند ایده خوبی باشد.

بیشتر بخوانید: نوآوری و خلاقیت در ترکیب با داده های مشتریان، چه تأثیری بر بازاریابی می گذارد؟

نتیجه گیری

دنیای بازی‌های کامپیوتری جذابیت کافی برای ایجاد بازارهای مالی مناسب را دارا است. با این حال، لازم است شرایط برای استارتاپ‌های بازی‌سازی به نحوی پیش برود که بتوان کاربران را متقاعد کرد که برای بازی کردن هزینه کنند.  

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *