آیا باشگاه مشتریان برای هر کسب و کاری مفید است؟

آیا باشگاه مشتریان برای هر کسب و کاری مفید است

آیا باشگاه مشتریان برروی هر کسب وکاری مفید است ؟

باشگاه مشتری ، یک باشگاه ارتباطی است که توسط گروه یا سازمان ایجاد می شود تا با اعضای دیگر ارتباط برقرار کند و منافع خود را بیشتر کند . در واقع می توانیم ، سیستم مشتری را به عنوان یک راه حل برای ادغام کلیه فعالیت های سازمان در ارتباط با مشتری در نظربگیریم .

باشگاه مشتری چیست ؟

باشگاه مشتری برنامه ای است که برای افزایش تعامل مشتری، افزایش وفاداری و افزایش اعتماد به مجموعه ، مورد استفاده قرار می گیرد . و می توانیم آن را نوعی نرم افزار مدیریت درنظربگیریم . و همچنین این سیستم را به نام های باشگاه وفاداری ، باشگاه کارت تخفیف و باشگاه مشتریان وفادار می شناسند و حتی جالب است که در ایالات متحده هم این برنامه را برنامه وفاداری می نامند .

بیشتر بخوانید: مدیریت ارتباط با مشتری چه تاثیری در بازاریابی دارد ؟

هدف باشگاه مشتریان چیست ؟

هدف اصلی این سیستم توانمند سازی مشتریان و افزایش وفاداری آن هاست ، این کار را می توان با ایجاد یک رابطه عاطفی با مشتریان انجام داد. البته بازاریابان اعتقاد دارند که مشتریان عادی سود بیشتری نسبت به مشتریان موقت میگیرند . یعنی هرچه وفاداری مشتری بیشتر باشد ، سود فروش محصولات بیشتر خواهد بود .

هدف های دیگر این باشگاه عبارتند از :

1-از بین بردن رقیب های فعلی

2- شناختن نیاز های مشتریان

3- خرید کردن دائم مشتری از شرکت یا محصولات آن ها

4- جذب کردن مشتریان جدید و وفادار کردن آن ها به باشگاه مشتریان .

کارایی باشگاه مشتریان چیست ؟

این سیستم رفتار مشتری را تجزیه و تحلیل کرده و خدمات و محصولات خود را متناسب با نیازهای آن ها سازماندهی می کند . زیرا رفتار های مطلوب به مشتریان نشان می دهد و به آن ها پاداش می دهد البته بهتره عرض کنیم که تخفیف می دهد ، اما هدف اصلی این سیستم، تحریک مشتری برای تکرار خرید از محصولات و ایجاد وفاداری به مجموعه است .

انواع باشگاه مشتری :

1-باشگاه باز :

چنین باشگاهی علاوه بر تمرکز بر روی مشتریان قبلی ، امکان پیوستن به مشتریان جدید را نیز فراهم می کند . در این نوع باشگاه ها ، هرمشتری جدیدی که عضو می شود پاداش اولیه دریافت میکند که می تواند توسط باشگاه از آن استفاده کند .البته مشتریان قدیمی هنوز در اولویت این خدمات هستند .

اگر دوست دارید درباره این موضوعات بیشتر بخوانید:۹ گام برای بازاریابی پیامکی و جذب مشتری

2- باشگاه محدود :

این خدمات باشگاه فقط به مشتریان، قدیمی و دائمی ارائه می شود . این بدان معنا است که مشتریان جدید تا زمانی که به مشتری دائمی تبدیل نشوند ، امکان ثبت نام و استفاده از این خدمات را ندارند . در واقع این سیاست آن ها را می رساند ، که بتوانند سود بیشتری کسب کنند و مشتریان خود را دائمی کنند .

آیا هر مشاغلی برای راه اندازی باشگاه مشتریان مناسب است ؟

باشگاه مشتری برای هر کسب وکاری مناسب نیست ، مخصوصا برای شرکت هایی که به صورت نامنظم و به ندرت خرید می کنند مثل : وکیل ها و بازسازی کارخانه ها و مسکن ، این نوع شغل ها اصلا نباید به راه اندازی باشگاه مشتری فکر کنند . اما راه اندازی باشگاه مشتریان برای کسب و کارهایی مناسب است مثل سوپر مارکت ها و یا شغل هایی که کالای مصرفی دارند و مشتری دائم از آن ها خرید می کنند .

مشتری باید در مورد باشگاه مشتریان و مزایای آن، آگاهی داشته باشد :

زمانی که مشتریان  از باشگاه مشتری ، مزیت و کار ت های تخفیف آن آگاه باشند ، ارزش بالاتری به آن می دهند مثلا : یک سوپر مارکت زنجیره ای به تمام صندوق داران خود دستور می دهد که از مشتریان بپرسند آیا عضو باشگاه مشتریان هستند یا خیر ؟ و به این صورت سعی می کنند، آن ها را وارد این سیستم کنندتا بتوانند آن ها را جزء مشتریان دائمی خود کند . تا مشتریان به آن ها وفادار باشند و سود آن ها بیشتر شود ، زیرا در این زمینه هر چه مشتری خرید بیشتری انجام دهد آن ها سود بیشتری می برند .

نتیجه گیری :

برای اینکه مشتریان، خود را وفادار کنید از تمام ابزاری که در تجارت خود دارید استفاده کنید تا به مشتریان خود یادآوری کنید که باشگاه مشتریان وجود دارد و برای آن ها مناسب است . حتی می توانید برای تبلیغ ، از وب سایت شرکت ، لیست های توزیع و پیام و پست صوتی و….. استفاده کنید تا مشتریان را به سمت خودتان جلب کنید . 

 

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *