انواع بازاریابی

انواع بازاریابی

انواع بازاریابی چیست ؟

همانطور که می دانید بازاریابی یکی از شغل های پردآمد و پر طرفدار جامعه امروز شده است . جالب است این شغل روز به روز در حال پیشرفت است و جوری که بیشتر جوانان برای داشتن یک درآمد خوب به سمت این شغل می روند . اگر در مورد بازاریابی اطلاعاتی دارید می دانید که بازاریابی بر اساس نیاز های مشتریان می چرخد . برای همین است که در بازاریابی مدرن ، مشتریان را سلطان خود می دانند . در این مقاله می خواهیم با انواع بازاریابی آشنا شویم .

بازاریابی چیست ؟

بازاریابی در اصل مجموعه از فعالیت هایی است که اکثر شرکت ها ذهن مشتری را با استفاده از تبلیغ کردن از محصولات و برند خود درگیر میکند تا بتوانند به این وسیله محصولات خود را بفروشند . البته اگر خواسته باشیم به طور ساده تعریف کنیم به نظر من بازاریابی یک نوع اعمالی است که در اصل باعث انجام فعالیتی از طرف مشتری می شود که این امر باعث سود بیشتر در کسب و کار می شود .

هدف بازاریابی چیست ؟

هدف بازاریابی جذب کردن مشتریان جدید و نگه داشتند مشتریان قبلی برای فروش محصولات خود و تبدیل کردن آن ها به مشتریان دائمی و وفادار است. اما همانطور که می دانید برای هر کاری باید برنامه ریزی داشته باشید ، در زمینه بازاریابی هم همینطور است . پس قبل از اینکه در زمینه بازاریابی کاری انجام دهید اول برنامه ریزی کنیدتا بتوانید سود بیشتری کسب کنید. با  اینکه انواع بازاریابی در این ایران وجود دارد ولی به نظر من هدف همه آن ها یکی است .  

اگر دوست دارید در مورد بازاریابی بیشتر بخوانید :مدیریت ارتباط با مشتری چه تاثیری در بازاریابی دارد ؟

انواع بازاریابی :

1- بازاریابی سنتی :

بازاریابی سنتی یکی از از انواع بازاریابی است که به تبلیغ برند در هرنوع کانال اشاره دارد . که البته این نوع بازاریابی تا قبل از ظهور اینترنت بود ، دقیقا مال زمانی که اکثر مردم از اینترنت سر درنمیاوردند و اینترنت هم تا این حد پیشرفت نکرده بود . از بازاریابی سنتی برای برای چاپ، تبلیغات تلویزیون و بیلبورد ها استفاده می کردند .

2- بازاریابی دیجیتال :

بازاریابی دیجیتال نقطه مقابل بازاریابی سنتی است . از زمانی که اینترنت پیشرفت کرده است اکثر شرکت ها تبلیغات خود را از طریق بازاریابی دیجیتال انجام می دهند . بازاریابی دیجیتال می تواند شامل بازاریابی ایمیلی ، وب سایت ،رسانه های اجتماعی و ….. شود .

3- بازاریابی محتوا :

بازاریابی محتوا ابزاری اساسی در بازاریابی دیجیتال است . زیرا محتوا همان چیزی است که مخاطبان و همچنین موتورهای جستجو مانند گوگل اجازه می دهد اطلاعات مورد نیاز خود را در وب پیدا کنید . خداروشکر با پیشرفت فناوری و اینترنت امروزه برای کوچکترین موضوعات، گوگل در دسترس است .

بیتر بدانید :اصول بازاریابی در اینستاگرام

4- بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی :

بازاریابی شبکه ای یکی دیگر ازانواع بازاریابی است که ایجاد محتوا برای تبلیغ برند و محصولات شما در سیستم رسانه های اجتماعی مانند : فیس بوک ، اینستاگرام ، Linkedin و Twitter صورت می گیرد . اگر دقت کرده باشید این نوع بازاریابی بسیار معروف شده است و اکثر شرکت ها محصولات خودشان را از طریق همین اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی به فروش می رسانند و همه آن ها معتقد هستند که سود بیشتری دارد .

5- بازاریابی از طریق روابط عمومی :

بازاریابی از طریق روابط عمومی یکی از انواع بازاریابی است که برای تبلیغ کردن یک برند خاص استفاده می شود . برای این نوع بازاریابی اکثر شرکت های بزرگ و معروف افرادی را استخدام می کنند تا برند شرکت و محصولات را در رسانه های خبری مانند رادیو و تلویزیون و روزنامه تبلیغ کنند .

6- بازاریابی وابسته :

این نوع بازاریابی زمانی انجام می شود که یک خورده فروش آنلاین از طریق تبلیغ محصولات یک شرکت برای خود مشتری جذب می کند و آن محصولات را به فروش می رساند . و در عوض شرکت علاوه بر حقوقی که به او می دهد به تعداد محصولات فروخته شده ، به او پورسانت می دهند . البته اکثر این خرده فروش ها از طریق وب سایت های مختلف این کار را انجام می دهند تا بتوانند سود بیشتری را دریافت کنند .

نتیجه گیری :

در این مقاله با انواع بازاریابی آشنا شدیم . گفتیم که بازاریابی شغل بسیار پردرآمدی است البته برای کسانی که اصول آن را به خوبی بلد باشند . البته ناگفته نماند که از زمانی که اینترنت پیشرفت کرده است شغل بازاریابی روز به روز در بین مردم مخصوصا جوانان معروف تر شده است .

 

 

 

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *