بازاریابی شبکه ای چیست ؟

بازاریابی شبکه ای چیست ؟

بازاریابی شبکه ای چیست ؟

 بازاریابی شبکه ای ، به عنوان بازاریابی چند سطحی شناخته می شود و در اصل در جامعه ما روز به به روز درحال رشد و پیشرفت است .  این نوع بازاریابی فرصت هایی را برای افراد فراهم می کند تا محصولات شرکت را به بازار عرضه کنند ، وحتی می توانند تعدادی از محصولات یک شرکت را خریداری کنند و به جاهای دیگر بفروشند و سود بیشتری کسب کنند . اما در عوض باید افراد دیگری را به زیر شاخه خود معرفی کنند. هرچه این زیر شاخه بیشتر باشد قطعا سود بیشتری دریافت خواهند کرد .

بازاریابی یکی از شغل های پر درآمد است اگر می خواهید در مورد آن ها بیشتر بدانید :چرا بازاریابی بدون برندینگ بی فایده است ؟

بازاریابی شبکه چگونه کار می کند ؟

 این بازاریابی با نام های مختلف شناخته می شود مانند : بازاریابی مستقیم ، بازاریابی وابسته و بازاریابی چند سطحی . این نوع بازاریابی معمولا طبقات زیادی از فروشندگان را تشکیل می دهند و این فروشندگان باید کسانی را برای زیر مجموعه خود معرفی کنند تا این زنجیره ادامه پیدا کند و هرچه این زنجیره بیشتر شود و فعالیت آن بیشتر باشد ، قطعا سود بیشتری می برند . درآمد فروشندگان به استخدام و همچنین فروش محصولات بستگی دارد . کسانی که زودتر از همه وارد این زنجیره شده اند و در رده های بالاتری هستند سود بیشتری می برند .

انواع بازاریابی شبکه ای :

 این بازاریابی را می توان به سه دسته تقسیم کرد . که از طریق همین تقسیم بندی افراد اقدام به فروش می کنند و یا دیگران را برای فروش محصولات جذب می کنند .

بیشتر بخوانید :۹ گام برای بازاریابی پیامکی و جذب مشتری

1- بازاریابی مستقیم :

این سیستم بازاریابی تک لایه نیاز به ثبت نام افراد در برنامه فروش محصولات و یا خدمات دارد . افرادی که در این برنامه ثبت نام می کنند نیازی نیست افراد دیگر را استخدام کنند و فقط با فروش مستقیمی که انجام می دهند ، حقوق دریافت  می کنند . جالب است که بازاریابی مستقیم بهترین نوع بازاریابی است ، زیرا محصولی را که دوست دارید، پیدا می کنید و آن را به دوستان و خانواده خود و یا هر فرد دیگری می فروشید و دغه دغه این را ندارید که افراد جدید پیدا کنید تا زنجیره خود را بیشتر کنید .

2- بازاریابی وابسته :

این نوع بازاریابی ، جدیدترین نوع بازاریابی است که از طریق برنامه ها آنلاین انجام می شود . به این گونه که صاحبان وب سایت و وبلاگ نویسان محصولات شرکت را بر روی سایت قرار می دهند و افراد می توانند با کلیک کردن بر روی محصول آن را خریداری کنند .

می توانید برای اطلاعات بیشتر :مدیریت ارتباط با مشتری چه تاثیری در بازاریابی دارد ؟

3- بازاریابی چند سطحی :

 به این نوع بازاریابی ، بازاریابی شبکه ای یا فروش هرمی نیز می گویند . در این نوع بازاریابی از فروشندگان می خواهند که مشتریانی پیدا کنند تا  محصولات آن ها را پخش کنند  . این، یک نوع بازاریابی دهان به دهان است تا بتوانند محصولات خود را به فروش برسانند . البته برای این کار باید افراد را تشویق کنند تا به این زنجیره بپیوندند و محصولات آن ها را تبلیغ کنند . البته من فکر می کنم که در این نوع بازاریابی سود خیلی زیادی نداشته باشد .

مزایا و معایب  این نوع بازاریابی :

مزایا :

جذابیت بازاریابی شبکه ای این است که فرد با انرژی زیاد و مهارت خوب می تواند با سرمایه گذاری ناچیز یک تجارت سود آور ایجاد کند . اگر شما قدرت بیان و اعتماد به نفس بالایی داشته باشید می توانید افراد بیشتری را در این زنجیره دعوت کنید و به ازای هر کدام از آن ها سود دریافت کنید . با افراد بیشتری آشنا می شود و روابط عمومی شما روز به روز بیشتر می شود .

معایب :

اگر نتوانید کسی را به این زنجیره دعوت کنید ، سود بسیار کمی می برید و حتی بعضی ازمواقع، سودی به شما تعلق نمی گیرد .اگر محصولات آن ها بی کیفیت باشد کسی از شما خرید نمی کند و سودی به شما تعلق نمیگیرد و حتی سرمایه خود را از دست داده اید .

شرکت هایی که بازاریابی شبکه ای انجام میدهند :

شرکت پنبه ریز

شرکت بادران

شرکت نفیس و ….

نتیجه گیری :

سعی کنید قبل از اینکه وارد این شرکت ها و  یا این نوع کسب و کارها شوید حتما قبلا تحقیقات خود را انجام داده باشید . سعی کنید  اگر روابط عمومی بالایی دارید وارد این نوع بازاریابی شوید تا بتوانید افراد را جذب کنید و سود بیشتری ببرید .  

  

 

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *