فروش چیست و فروشنده کیست ؟

فروش چیست و فروشنده کیست ؟

فروش چیست و فروشنده کیست ؟

فروش فعالیتی است که به فروش کالا و یا تعداد کالا های فروخته شده در یک بازده زمانی مشخص مربوط می شود .البته فروش را می توانیم همان اقدام و عمل بدانیم که یعنی توانستیم یک کالا را به یک مشتری بفروشیم . در کل معنای فروش به کلیه فعالیت های مربوط به فروش محصول و یا خدمات به مصرف کننده یا تجارت گفته می شود . به نظر من فروش و فروشنده هر دو در یک مسیر شغلی هستند .

فروشنده کیست ؟

فروشنده یک شخص یا نهاد دیگری است که با مشتری ملاقات می کند و او را با استفاده از روابط عمومی که دارد مشتری را قانع می کند تا آن جنس را بخرد . قطعا باید اینقدر مهارت گفتاری و رفتاری داشته باشد تا مشتری راضی شود خرید کند . البته تعریف فروش و فروشنده شبیه هم هستند . اما وظایف آن ها کمی باهم تفاوت دارد .

بیشتر بخوانید :استراتژی معاملاتی در بورس 

تفاوت بین فروشنده و بازاریاب چیست ؟

فروشنده و بازاریاب تفاوت چندانی ندارند ، اما فروشنده به عنوان مهندس فروش عمل می کند و نوع صحبت کردن و اطلاعاتش در مورد کالا و خدماتی که به مشتریان ارائه می دهند بسیار بالا تر و پخته تر است . اما بازاریاب در کل به عنوان یک فردی است که به زیر مجموعه یک شرکت اضافه می شود ، و تمام هدفش این است که محصولات شرکت را بفروشد و پورسانت خودش را دریافت کند و یا کسی را جذب کند و به زیر مجموعه خود اضافه کند . اما فروشنده باید مهارت لازم را داشته باشد تا کالا را بفروشد و مانند یک مشاور فروش رفتار کند .

انواع فروش :

1- فروش معاملاتی :

این روش بر روی فروش سریع ،متمرکز است . دو نفر در مورد کالای مورد نظر یا حتی تجارت کردن با هم صحبت می کنند و به توافق می رسند و معامله را انجام می دهند . . البته این نوع فروش بیشتر برای تجارت های بزرگ صورت می گیرد .

2- فروش مشورتی :

این نوع فروش شامل ایجاد یک رابطه مدام با مشتری است . در اصل هدف فروشنده این است که نیازها و خواسته های مشتری را بشناسد و بتواند به آن ها مشاوره خوبی دهد و نیاز های مشتری را برطرف کند . اگر این فروش را به خوبی یاد داشته باشید ، قطعا می توانید سود بسیار خوبی ببرید .

قطعا دوست دارید اطلاعات بیشتری داشته باشید :چند فعالیت مهم برای رصد نقاط ضعف و قوت سیستم فروش

3- فروش مشارکتی :

این نوع فروش کمی با فروش مشورتی فرق دارد . در اصل این مدل فروش یک گام جلو تر است ، زیرا رویکرد این فروش شامل ایجاد مشارکت بین خریدار و فروشنده است و شامل سطح بالایی از اعتماد خریدار را تشکیل می دهد و مشتری نسب به این فروش حس خوبی دارد و قطعا معامله بین فروش و فروشنده انجام می شود .

4-خرده فروش :

این نوع فروش قطعا به فروشی گفته می شود که کالا های یک شرکت را خریداری می کنند و آن را به دوستان و افراد دیگر با قیمت بالاتر می فروشد . البته این فروش سود زیادی ندارد و افراد کمی این کار را می کنند . مگر اینکه فروشنده از فروش این نوع محصولات سود بسیار بالایی ببرد.

فروشنده باید چه خصوصیاتی داشته باشد ؟

1- مودب باشد

2- مهارت گفتاری بالایی داشته باشد داشته

3- نیاز های مشتری را بشناسد

4- صمیمی باشد

5- اعتماد به نفس داشته

6- کار بلد باشد

7- با هوش باشد .

8- فرق فروش و فروشنده را به خوبی بداند

بیشتر بخوانید :چرا بازاریابی بدون برندینگ بی فایده است ؟

چند توصیه برای فروش بیشتر :

1- محصولات با کیفیت :

همه افراد به دنیال محصولات باکیفیت هستند . اگر محصولات شما باکیفیت باشد قطعا مشتری به شما اعتماد می کند و از شما خرید می کند . پس قبل از این کالایی را بفروشید ، اول در مورد کیفیت آن به خوبی تحقیق کنید .

2- اگر نیروی فروش دارید به او آموزش دهید :

اگر نیروی انسانی دیگری دارید ، حتما آموزش های لازم را به آن ها بدهید . به آن ها یاد بدهید که فروش و فروشنده چه وظایفی دارند و چگونه باید با مشتری رفتار کنند و نیاز های او را برآورده کنند .

می توانید میزان اطلاعات خود را بالا ببرید :روش‌های موثر در ارائه بهتر محصولات مجازی

3-خدمات مشتری :

آنچه را مشتری لازم دارد شناسایی کنید و در برابر رفع نیازهای آن اقدام کنید . سعی کنید توضیحاتی که مشتری دوست دارد بشنود را به او بگوید ، مانند : به ما اعتماد کنید ،  این محصول مناسب شما است و… .

 نتیجه گیری :

در این مقاله در مورد فروش و فروشنده توضیح دادیم . اما اگر می خواهید که به یک فروشنده حرفه ای تبدیل شوید باید مهارت های لازم را داشته باشید و باید مثل یک مشاور فروش یا مهندس فروش کار بلد باشید تا بتوانید درآمد خوبی کسب کنید .

  

  

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *