داشبورد مدیریتی چیست ؟

داشبورد مدیریتی چیست ؟

داشبورد مدیریتی ابزاری برای ارائه کلیه ( KPI ) های مدیریتی مهم در یک مکان واحد است. این داشبوردها معمولا از شکل های گرافیکی درست شده اند ، تا به مدیران شرکت کمک کنند، تمام اطلاعات شرکت را به طور دقیق تری بررسی کنند .

بیشتر بخوانید :مدیریت شبکه اجتماعی به چه معنا است ؟

این داشبوردها تقریبا شبیه داشبورد های ماشین است ،  داشبوردهای ماشین دمای آب رادیاتور ، میزان بنزین ، و…. را اندازه گیری می کند، اما داشبوردهای مدیریت ، میزان کار پرسنل ، سود واقعی ، هزینه جاری و …..را مورد بررسی قرار می دهد .

کار داشبورد مدیریتی چیست ؟

کار داشبوردها تمرکز کردن بر KPI است . این داشبوردها شامل نمودارهایی هستند که با استفاده از آن ها شما می توانید به اطلاعات مورد نیاز شرکت در کمترین زمان ممکن دسترسی پیدا کنید . 

چه زمانی این داشبورد مهم است ؟

اگر تمایل به مطالعه دارید:بازاریابی دیجیتال چیست ؟

داشبورد مدیریتی زمانی مهم است که فرآیندهای تصمیم گیری استراتژیک، نیاز به خلاصه کردن داده های غالبا پیچیده و تبدیل آن ها به بینش و گزارش های عملی داشته باشد. این نرم افزار باعث می شود که مدیران تصویر روشنی از سازمان خود ، شناسایی فرصت های شغلی، تعیین نوع بهبود مدیریت KPI و … داشته باشند . در اینجا نمونه ای از الگوهای مدیریتی را  داریم

در شکل اول : داشبورد مدیریتی :

این نمودارها نشان دهنده کل درآمد به علاوه هزینه خرید مشتریان جدید است . این نمودار اطلاعاتی در مورد درآمد کل و متوسط و آمار مربوط به تعداد مشتریان جدید و هزینه جذب مشتری (CAC ) را به شما نشان می دهد .

یکی از مهمترین KPI هر مدیر ، درآمد واقعی تولید شده از یک دوره خاص در مقایسه با درآمد شرکت و همچنین نمای کلی از چگونگی رشد درآمد در طی ماه های گذشته است . در واقع این اعداد و ارقام نشان میدهد که چگونه تجارت شما توسعه یافته است .

اطلاعات بیشتر:گام های اصلی برای فریلنسرشدن :

در سمت راست شکل نمودارهایی از هزینه جذب مشتری را(CAC ) مشاهده می کنید . این نمودارها شامل تمام هزینه های بازاریابی و فروش است ، که در طی فرآیند خرید رخ داده است ، و اساسأ به طور دقیق هزینه به دست آوردن مشتری جدید را به رخ می کشد . 

 شکل دوم داشبورد مدیریتی:

در این نمودارنمای کلی از عملکرد (KPI ) است که هر مدیر مالی باید آن را اندازه گیری یا بررسی کند . در این الگو ،نسبت هزینه عملیاتی ( OPEX ) ، سود و مالیات ( EBIT ) و حاشیه سود خالص را نشان می دهد .

در داشبورد مدیریتی مشخص میشود که بعد از محاسبه تمام هزینه های مستقیم مربوط به تولید کالا یا ارائه خدمات ، از هر دلار به دست آمده چند سنت باقی مانده است ، این نشان میدهد که بعد از کسب درآمد و در نظر گرفتن هزینه های لازم برای محصولات یا خدمات ، چه مقدار پول در بانک باقی مانده است .

کلمه EBIT  به معنی سود عملیاتی است .

 این بخش داشبورد مدیریتی نشان دهنده کسر هزینه های عملیاتی که مربوط به مدیریت ، بازاریابی ، فروش و بخش IT است . EBIT یک KPI مهم برای اندازه گیری میزان سود آوری مدل کسب و کار شما است و نشان می دهد چه مقدار از درآمد شما بعد از پرداخت های هزینه های عملیاتی باقی مانده  است. 

در بخش NET profit margin  :

در بخش حاشیه سود خالص پس از کسر کلیه هزینه های عملیاتی ، استلاک ، سود و مالیات ،درصدی از کل درآمد و سود شرکت را نشان می دهد . 

بیشتر بدانید:پردرآمدترین مشاغل اینترنتی در سال ۱۴۰۰

نتیجه گیری :

ما به طور مثال یکی از نمودارهای داشبورد مدیریتی را برای شما توضیح دادیم. مطمئن باشید که با استفاده از این نرم افزار شما می توانید خیلی راحت  سود و زیان سازمان خود را کنترل کنید .

منبع : https://www.datapine.com/dashboard-examples-and-templates/management

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *