تفاوت داشبورد مدیریتی و گزارش چیست ؟

تفاوت داشبورد مدیریتی و گزارش چیست ؟

از آنجایی که در مقاله قبل در مورد داشبورد مدیریتی صحبت کردیم و شما معنی آن را می دانید . پس می توانیم عرض کنیم که داشبورد و گزارش هر دو برای برقراری ارتباط داده ها و اطلاعات استفاده می شوند . اما تفاوت داشبورد مدیریتی و گزارش بسیار زیاد است . ، که در این مقاله می خواهیم در مورد آن ها صحبت کنیم .

تعریف داشبورد مدیریتی :

داشبورد با ردیابی داده های مهم کسب و کار به روشی آسان ، درک سریع عملکرد تجاری را تقویت می کنند . داشبورد یک صفحه وب دو ستونی و یا چند ستونی است و دارای 4 ابزار مختلف نگهدارنده مکان و اطلاعات برای کسب و کار شما است . داشبورد به منظور نشان دادن وضعیت اطلاعات شما است ، مانند داشبورد ماشین که که میزان سوخت یا مشکل های میکانیکی را سریعا اعلام می کند

بیشتر بدانید :مزایای داشبورد مدیریتی چیست ؟

تعریف گزارش :

گزارش ها ماهیت دقیق تری دارند . گزارش ها معمولا داستان بیشتری را روایت می کنند و اطلاعات بیشتری را به شما نشان می دهند . گزارش ها مجموعه وسیعی از نمودارها را تشکیل می دهند ، که همه آن ها با ارتباط دارند و شامل چنین اطلاعاتی می شوند:

 • اطلاع از نتیجه ناشی از یک عمل
 • اشتراک گذاری اخبار
 • ثبت شکایت
 • ترکیبی برای اهداف آموزش و…

تفاوت داشبورد مدیریتی و گزارش در چیست ؟

 • داشبورد مدیریتی کوتاه ومختصر است ، اما گزارش ها می توانند ماهیت طولانی تری داشته باشند .
 • تفاوت داشبورد مدیریتی و گزارش این است که داشبورد بصری است ، اما گزارش ها مؤلفه های بصری دارند .
 • داشبورد ها بر روی KPI خاص متمرکز هستند ، اما گزارش ها شامل پیش زمینه و داده های بیشتری هستند .
 • داشبورد ها با یک نگاه کنترل می شوند ، اما گزارش ها به توجه عمیق تری نیاز دارند ( به طور مثال نیاز به خواندن دارند ) .
 • داشبوردها مشخصات خاص را برقرار یا بیان می کند ، اما گزارش ها اغلب ، بیشتر از یک داستان حکایت می کند .
 • مهمترین تفاوت داشبورد مدیریتی و گزارش این است که ، گزارش ها می توانند داشبورد باشند ، اما داشبوردها نمی توانند یا حداقل نباید شامل یک گزارش واقعی باشند .
 • داشبوردها ساده هستند ، اما گزارش ها پیچیده تر هستند .
 • داشبوردها قابل اجرا هستند ، اما گزارش ها می توانند اجزاء قابل اجرا داشته باشند .

گزارش ها بیشتر موثر هستند یا داشبوردهای مدیریتی ؟

تفاوت داشبورد مدیریتی و گزارش را در اینجا برای شما گفتیم . باید عرض کنیم که شاید اطلاعات اضافی در قالب گزارش های مختلف مفید باشد ، اما هدف همه مدیران این است که در اسرع وقت به سرعت عمل کنند، و همیشه وقت کافی برای مرور همه جزئیات گزارش را ندارند . اما داشبورد ها می توانند ، در مدت زمان کوتاهی اطلاعات زیادی را ارائه دهند . اگر چنانچه نگران زمان لازم برای تکمیل گزارشات ماهانه ، هفتگی یا روزانه خود هستید ، داشبورد مؤثر می تواند به بهبود ابتکارات ناب کمک کند .

چرا داشبورد مدیریتی و گزارش هر دو برای یک کسب و کار لازم است ؟

از آنجایی که تفاوت داشبورد مدیریتی و گزارش زیاد است ، اما هر دوی آن ها برای یک کسب و کار لازم است . داشبورد و گزارش ها روش های خلاصه سازی و توضیح اطلاعات اصلی را در اختیار شرکت قرار می دهد .

اطلاعات بیشتر:انواع روش های فروش چیست ؟

همانطور که می دانید شرکت شما روز به روز درحال پیشرفت است و این پیشرفت باعث می شود که هر روز بانک اطلاعاتی شما بیشتر شود .در این زمان شما نیاز دارید که این بانک اطلاعاتی را در یک مکان مطمئن قرار دهید و هر روز آن ها را بررسی کنید . در چنین موقعیت هایی شما باید نرم افزارهای داشبورد مدیریتی و گزارش را داشته باشید تا بتوانید به راحتی تمام این بانک اطلاعاتی را در آن ها منتقل کنید .

وظیفه داشبورد تخصصی چیست ؟

داشبورد تخصصی کلیه عملکردهای شرکت را ردیابی می کند . به عنوان مثال ، منابع انسانی ، استخدام ، فروش ، عملیات ، امنیت ، فناوری اطلاعات ، مدیریت پروژه و مدیریت ارتباط با مشتری را مدیریت و کنترل می کند . داشبوردهای تخصصی مزایای زیادی دارند و امروزه همه شرکت ها از این داشبوردها استفاده می کنند تا عملکرد سازمان یا شرکت خود را به طور صحیح مدیریت کنند .

می توانید اطلاعات بیشتری داشته باشید :مشتری مداری برای چه نوع کسب و کاری نیاز است ؟

نتیجه گیری :

در اینجا تفاوت داشبورد مدیریتی و گزارش را برای شما بیان کردیم . اگر از این ابزارها استفاده کنید می توانید خیلی راحت تر و دقیق تر اطلاعات شرکت را بررسی  کنید . امروزه جمع آوری اطلاعات و بررسی آن ها برای یک مدیر حرفه کار بسیار سختی است . اما با این ابزار کار خیلی از مدیران راحت شده است .

منبع : http://www.jodynimetz.com/the-difference-between-a-dashboard-and-a-report

 

 

 

 

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *