انواع کسب و کار چیست ؟

انواع کسب و کار چیست ؟

تجارت یک شغل بسیار گسترده است که می تواند انواع کسب و کار  را به یک سازمان بزرگ یا کوچک تبدیل کند . در واقع تجارت فعالیتی است که می تواند از طریق تولید یا خرید و فروش محصولات ( مانند کالا ها و خدمات ) درآمد خود را تأمین کند . البته در تجارت انواع کسب و کارها مختلف است ، که در این مقاله در مورد چند مورد از آن ها صحبت می کنیم .

بیشتر بدانید :مشتری مداری برای چه نوع کسب و کاری نیاز است ؟

کسب و کار چیست ؟

کسب و کار به عنوان یک فعالیت اقتصادی سازمان یافته تعریف می شود که در آن مبادله کالا و خدمات انجام می شود . کسب و کار شامل کلیه فعالیت هایی است که تنها هدف آن ها ارائه دادن کالا ها و خدمات مطلوب به جامعه به روشی مؤثر است ، البته انواع کسب و کار درجامعه ما متفاوت است .

سود چه نقشی دارد ؟

سود در کسب و کار نقش اصلی را بازی می کند ، زیرا تمام فعالیت های تجاری به سمت آن معطوف شده است . سود باعث می شود که کارآفرینان برای به درست آوردن سود و درآمد فوق العاده تلاش بیشتری بکنند .

می توانید اطلاعات بیشتری داشته باشید:مهمترین مهارت یک کسب و کار چیست ؟

انواع کسب و کار:

1- کسب و کار خانگی :

امروزه مشاغل خانگی بسیار معروف شده است و اکثر مردم از این طریق درآمدکسب می کنند. مشاغل خانگی برای جوانان  شروع خوبی است تا بتوانند درآمد کسب کنند .

اگر مایل به خواندن هستید :تفاوت داشبورد مدیریتی و گزارش چیست ؟

مزایای مشاغل خانگی :

همانطور که همه مشاغل مزایای خاص خودشان را دارند ، قطعا کسب و کار خانگی هم همینطور است . این مزایا عبارت اند از : مستقل بودن ، ساعات کاری انعطاف پذیر ، ریسک کمتر ، موفقیت بیشتر ، داشتن فرصت و زمان بیشتر و… . فراموش نکنید قبل از راه اندازی کسب و کار خود حتماً تحقیق کنید ، با افراد مطمئن مشارکت کنید ، برند مناسب برای شغل خود ایجاد کنید و.. .

2- کسب و کار تولیدی :

کسب و کار تولیدی همانطور که اسم آن مشخص است ، به منظور کار کردن در کارخانه است . در این نوع کسب و کار افراد زیادی در کارخانه ها ، محصولات اولیه را تولید می کنند و آن را در بازار به فروش می رسانند . این نوع کارخانه ها که در تولید محصول بسیار معروف هستند شامل : کارخانه های خودروسازی ، کارخانه سنگ سازی ، کارخانه پلاستیک سازی و کارخانه مواد غذایی و..است.  

3- یکی دیگر از انواع کسب و کار ، کسب و کار آنلاین :

مشاغل آنلاین امروزه سر صدای زیادی را در بین مردم کرده است و ظاهرا کسانی که از مشاغل آنلاین استفاده می کنند ، درآمد خوبی را تا الان داشته اند . یکی از این مشاغل اینترنتی می توان به مهندس نرم افزار اشاره کرد .مهندس نرم افزار روی برنامه های سازمانی ، سیستم های عامل و سیستم های شبکه ، کار می کنند . کسب و کار آنلاین تا به امروز ، امتیاز محبوب ترین کسب و کار را برای خود ثبت کرده است .

4- کسب و کار شراکتی :

این یکی دیگر از انواع کسب و کار است که به دو صورت انجام می شود. ( مشارکت عمومی و مشارکت محدود ) . در مشارکت عمومی شرکا مسئولیت بدهی ها را بر عهده می گیرند . ، اما در مشارکت محدود ، شرکا آن سرمایه گذارانی هستند که هیچ کنترلی بر شرکت ندارند . در واقع شرکای عمومی صاحب مشاغل هستند و آن را اداره می کنند .

5-  بازاریابی:

یکی دیگر از مؤلفه های تجاری ،بازاریابی است. این نوع شغل انواع مختلفی دارد، مدیران و تحلیل گران بازاریابی ( موقعیت های سطح ابتدایی ، طرح های تبلیغاتی و تبلیغات شرکت ها و برندها را برنامه ریزی می کنند . در این شغل باید خلاق باشید ، از مهارت نوشتاری بالا ومهارت ارتباطی عالی برخوردار باشید . شغل بازاریابی شغلی است که همه کسب و کارها به آن احتیاج پیدا می کنند .

چگونه کسب و کار خود را توسعه دهیم ؟

این سوالی است که ذهن همه افراد را به خود مشغول کرده است . برای اینکه بتوانید کسب و کار خود را توسعه دهید باید به نکات زیر دقت کنید :

بیشتر بدانید :مدیریت شبکه اجتماعی به چه معنا است ؟

  • هدف و برنامه منظم برای  کار خود داشته باشید
  • اعتماد به نفس داشته باشید
  • ریسک پذیر باشید
  • مهارت های خود را در زمینه کاری توسعه دهید
  • یک بازاریاب عالی باشید
  • با انگیزه و با شور باشید
  • رابطه خود را با مشتریان بیشتر کنید
  • برنامه اقتصادی خود را مشخص کنید .

نتیجه گیری :

در جامعه الان  انواع کسب و کار بسیار متفاوت است ، اما مهم این است که شما بتوانید از کسب و کار خود بیشترین سود را ببرید . مهم نیست که شما یک کسب و کارخانگی دارید یک کسب و کار در یک شرکت بزرگ ، مهم این است که چقدر درآمد درمی آورید .   

منبع: https://www.indeed.com/career-advice/career-development/types-of-business

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *