اخلاق کسب و کار چیست ؟

اخلاق کسب و کار چیست ؟

اخلاق کسب و کار عبارت است از مطالعه سیاست ها و شیوه های مناسب تجاری در مورد موضوعاتی که احتمالاً بحث برانگیز است .اخلاق تجاری به نوبه خود تأثیر بسیار زیادی در شرکت ها دارد .اما کلمه اخلاق ، اجرای مفاهیمی مانند ، مسئولیت پذیری ، درست و غلط بودن و فعالیت های علمی انسان است .

اگر تمایل به مطالعه دارید :انواع کسب و کار چیست ؟

چرا اخلاق تجاری مهم شده است ؟

اخلاق کسب و کار امروزه بسیار مهم شده است ، به طوری که حتی کسب و کارهای کوچک هم از این قوانین استفاده می کنند .این اخلاق تجاری باعث می شودکه مشتریان اول ، اطمینان کنند که شرکت طبق تمام قوانین عمل می کند.

عملکرد های قانونی ، چه در سطح محلی و چه در سطح ملی ، باعث احترام شرکت در بین مشتریان می شود . همچنین اخلاق به جذب کارکنان با کیفیت کمک می کند .

مشاغلی که از کارمندان خود در هر سطح مراقبت می کنند و مطابق با بالاترین استاندارهای اخلاقی با آن ها رفتار می کنند ، برای افراد جویای کار جذاب هستند .

بیشتر بخوانید :چرا CRM در کسب و کار مهم است ؟

اگر در شرکتی کار می کنید که به کارمندان خود احترام می گذارند به احتمال زیاد عملکرد خوبی دارید .

کد رفتاری چیست ؟

هر شرکت دارای یک کد رفتاری است که برای هم مشاغل و هم برای کارکنان آن اجرا می شود .

اخلاق کسب و کار همان کد رفتاری است . شرکت ها غالباً اصول اخلاقی را را در شرکت درست می کنند تا مطابق با آن قوانین ؛شرکت ،کارمندان و حتی مشتریان رفتار کنند . 

انواع اخلاق کسب و کار چیست ؟

1- مسئولیت شخصی :

هر شخصی که در یک شغل کار می کند ، حالا چه در سطح اجرایی و چه در سطح ابتدایی ، باید مسئولیت شخصی خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهد . این می تواند به معنای انجام وظایفی باشد که مدیر به شما محول کرده است .

بیشتر بدانید :موانع پیشروی استارتاپ ها و کسب و کارهای نوپا

2-  اخلاق کسب و کار در مسئولیت سازمانی :

همه کارمندان در برابر کارهای خود و دربرابر هیئت مدیره خود مسئولیت کاری دارند .بعضی از این ها ممکن است تعهدات قراردادی یا قانونی باشد ، بعضی دیگر ممکن است عامل رفتار کارمندان با مشتریان باشد.

به طور مثال : رفتار منصفانه و احترام به مردم جزء تعهدات و قوانین شرکت است که باید همه کارمندان و مدیران به آن احترام بگذارند .

3- وفاداری :

در همه مشاغل باید همه کارمندان به همکاران ، مدیران شرکت وشغل خود وفادار باشند.همچنین وفاداری مشتری برای شرکت بسیار مهم است ، این امر نه تنها برای حفظ روابط خوب تجاری مهم است بلکه برای جذب تجارت از طریق شهرت خوب، بسیار با ارزش است .

4- احترام :

احترام هم از نظر رفتار تجارت با مشتری و هم از نظر برخورد کارمندان با یک دیگر یک اخلاق کسب و کار مهم محسوب میشود .زمانی که به کسی احترام می گذارید ، آن شخص احساس می کند یک عضو با ارزش در تیم یا یک مشتری با ارزش است .همین احساس مهم بودن باعث می شود که روز به روز این اخلاق تجاری در شرکت مهم شود .

 مطالعه کنید لطفاً:چه نوع کسب و کارهایی مناسب فضای کار اشتراکی هستند؟

5- امانت :

تجارت صداقت ، شفافیت و قابلیت اطمینان را به کارمندان خود یاد می دهد .کارمندان باید احساس کنند که می توانند به تجارت و عملکرد خود در شرکت اعتماد کنند و در برابر مسائل خصوصی شرکت امانت دار خوبی باشند .

6- انصاف :

زمانی که یک کسب و کار انصاف را رعایت می کند ، استاندارهای یکسانی را برای همه کارمندان در نظر می گیرد .حتی انتظارات یکسانی مانند صداقت و مسئولیت پذیری که برای کارمندان سطح پایین اعمال می شود ،در مورد مدیر عامل هم صدق می کند.این گونه کسب و کارها با احترام در مقابل مشتریان خود رفتار خواهندکرد. 

نتیجه گیری :

اخلاق کسب و کار به معیارهایی برای رفتار درست و غلط تجاری اشاره دارد ، در واقع قانون تا حدودی رفتار را تعریف می کند ، اما قانون و اخلاق لزوماً یکسان نیستند .اما اخلاق تجاری می تواند بر قوانین شرکت تأثیر بگذارد .

منبع: https://www.indeed.com/career-advice/career-development/business-ethics

https://ezinearticles.com/?Business-Ethics—Why-Are-They-Important-in-Small-Business?&id=4012659

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *