تست سنجش خلاقیت تورنس چیست ؟

تست سنجش خلاقیت تورنس چیست ؟

نمی دانم که چقدر در مورد تست سنجش خلاقیت تورنس آگاهی دارید ، اما این تست بر اساس  J.P.Guilford ساخته شود و توسط آلیس پلی تورنس عملی شد . این تست یک آزمون خلاقیت است که در مرحله اول به عنوان یک آزمون ساده تفکر واگرا و سایر مهارت های حل مسئله است که در آخر میزان خلاقیت شما را نشان می دهد .

مهمترین اطلاعات :مدیریت ارتباط با مشتری چه تاثیری در بازاریابی دارد ؟

چرا از کلمه خلاقیت در انسان ها استفاده می کنیم و یا واقعاً کلمه خلاقیت چیست ؟

خوب می توانیم بگوییم که خلاقیت یکی از توانایی هایی است که در وجود همه افراد شکل گرفته است . البته بعضی از افراد خلاقیت بیشتری دارند و بعضی های دیگر خلاقیت کمتری دارند . می توانیم بگوییم که بسیار از کار های علمی ، هنری ، فرهنگی ، فنی ، تخصصی و… که شما انجام می دهید در واقع خلاقیت شما را نشان می دهد .

آیا منظور از خلاقیت اختراع کردن چیزی است ؟

این سوالی است که اکثر افراد از ما می پرسند ، اما باید بدانید که خلاقیت به معنی اختراع کردن چیزی نیست ، اما به وجود آوردن یک سری از ارتباطات و ایده های جدید است که در ذهن افراد شکل می گیرد و آن ها با استفاده ازهمین خلاقیت و ایده ها دست به کارهای بزرگی می زنند .

مطالعه بهتر داشته باشید :انواع روش های تولید محصول چیست ؟

آلیس تورنس کیست ؟

آلیس تورنس ، فردی است که بیش از 50 سال در تحقیقات و آموزش های خلاقیت پیشگام بود و شخصی به یاد موندنی بود که از طریق متمرکز شدن بر زندگی خود بر توسعه توانایی های افراد در هر سنی ، به ایجاد جهان بهتر کمک کرده است . این فرد بزرگ بیش از 1800 نشریه و سخنرانی  برای خلاقیت انجام داده است . 

تورنس در مورد تست خلاقیت چه نظری دارد ؟

تورنس همیشه ترجیح داد که خلاقیت را به عنوان یک فرآیند تعریف کند . زیرا این فرد فکر می کرد که  فهمیدن مسائل و درک آن و همچنین  فهمیدن کم وکاستی های هر انسان باعث می شود که آن ها به دنبال این کم و کاستی ها بروند و آن ها را رفع کنند و ذهن خود را رشد دهند . تست خلاقیت این کم و کاستی ها را به شما نشان می دهد .

عنصرهای خلاقیت تورنس چه چیزهایی است ؟

1- سیالی یکی از عنصری است که در تست سنجش خلاقیت تورنس تعریف شده است :

 کلمه سیالی به معنی این است که یک فرد چقدر می تواند ایده های جدید ایجاد کند و چقدر می تواند به آن پاسخ دهد .

بیشتر بدانید :انواع شرکت های دانش بنیان کدام اند و شرایط تأیید شرکتهای دانش بنیان چیست؟

2- انعطاف :

این  یکی دیگر از عناصر تست سنجش خلاقیت تورنس است .این کلمه به این معنی است که یک فرد چقدر می تواند مسائل گذشته خود را کنار بگذارد و وقت خود را برای مسائل جدید بگذارد .

3- ابتکار این یکی دیگر از عناصر تست سنجش خلاقیت تورنس است :

 این کلمه هم یکی دیگر از عناصر تست سنجش خلاقیت تورنس است . این کلمه برای این استفاده می شود که نشان می دهد که فرد در برابر ایده های تازه چقدر توان عملی کردن و خلاقیت را در زندگی خود دارد.

در اصل تست سنجش خلاقیت تورنس چیست ؟

این تست یکی از تست های استاندارد و معروف جهان است . که میزان خلاقیت هر فرد را در زمینه های مختلف نشان می دهد . این تست ها از زمان دبستان تا دبیرستان برای افراد مختلف طراحی شده است .که شامل 60 سوال به صورت تستی است، که جواب آن ها در دو مرحله 20 نمره ای و 14 نمره ای نشان داده می شود .

تورنس در مورد افراد چه اعتقادهایی دارد ؟

تورنس معتقد بود که همه افراد منحصر به فرد هستند ، و نقاز قوت خاصی دارند که دارای ارزش است و باید به آن ها احترام گذاشت . این فرد اعتقاد دارد که آموزش ها باید به جای نقاط ضعف ، بر اساس نقاط قوت آن ساخته شود . به همین دلیل توسعه می شودکه همه افراد تست سنجش خلاقیت تورنس را انجام دهند.

می توانید اطلاعات مفیدتری داشته باشید :معیارهای ارزیابی شرکت های دانش بنیان و مؤسسات چیست ؟

نتیجه گیری :

به گفته تورنس خلاقیت به شهامت احتیاج دارد ، به محض اینکه ایده خوبی داشته باشید در یک اقلیت هستید ، تورنس فهمید که یادگیری و تفکر خلاقانه در فرآیند سنجش مشکلات و شکافت های اطلاعاتی اتفاق می افتد .

منبع:

https://creativeoklahoma.org/dr-e-paul-torrance/

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *