ساختار سازمانی و عوامل مؤثر بر آن چیست ؟

ساختار سازمانی و عوامل مؤثر بر آن چیست ؟

مهم نیست که در کدام صنعت فعالیت می کنید یا تجارت شما چقدر بزرگ (یا کوچک) است ، به نظر می رسد ساختار سازمانی در همه شرکت ها از همان سلسله مراتب سازمانی استفاده می کند: تصمیم گیرندگان در بالا و انجام دهندگان در پایین.  البته هر مشاغل منحصر به فرد است و غالباً به سازگاری و انعطاف پذیری بیشتری در سازمانی نیاز دارد.

اطلاعات بیشتر :یک مدیر موفق در سازمان چه وظایفی دارد ؟

ساختار سازمانی چیست ؟

ساختار سازمانی سیستمی است که برای تعریف سلسله مراتب درون سازمان استفاده می شود. این استراتژی، عملکردهای وفعالیت هایی که به سازمان مربوط می شود گزارش می دهد .این ساختار برای ایجاد چگونگی عملکرد یک سازمان و کمک به سازمان در دستیابی به اهداف خود و رشد آینده شرکت ایجاد شده است. این ساختار با استفاده از یک نمودار سازمانی نشان داده شده است.

چرا این  چنین ساختاری در شرکت ها مهم است؟

تعدادی فاکتور وجود دارد که فعالیت های مشاغل کوچک را از فعالیت های مشاغل بزرگ متمایز می کند ، یکی از آنها اجرای ساختار رسمی است. ساختار سازمانی برای هر شرکت که در حال رشد است راهنمایی می کند و در مورد مسائل خاص منابع انسانی ، مانند اختیارات مدیریتی  و…، مهم است. صاحبان مشاغل کوچک باید در اوایل مرحله رشد کسب و کار خود به فکر ساختار رسمی باشند.

شرکت های نوپا از ساختار سازمانی استفاده می کنند ؟

می توانید اطلاعات بیشتری داشته باشید :بازاریابی دیجیتال چیست ؟

مشاغل کوچک معمولاً فاقد ساختار رسمی مستحکم هستند. کلیه کارمندان شرکتهای نوپا می توانند وظایفی را خارج از شرح وظایف رسمی خود انجام دهند و تعداد زیادی از کارکنان شرکتهای نوپا در تصمیم گیری از قدرت فوق العاده ای برخوردار هستند. جدا از این ، همه شرکت های نوپا قبل از اینکه شرکتشان را گسترش دهند باید از ساختار سازمانی استفاده کنند .

چرا سلسله مراتب سنتی برای هر سازمانی کارساز نیست؟

در یک فضای رقابتی که با توجه به ساختار رسمی تکامل یافته شکل می گیرد ، شرکت های بیشتری تصمیم می گیرند که به کارمندان خود استقلال و پشتیبانی مورد نیاز برای اجرای راه حل های جدید ، ابراز پاسخگویی بیشتر و دستیابی به نتایج پایدار را بدهند، و برای همین است که شیوه های سنتی در شرکت ها کار ساز نیست .

 عوامل مؤثر در ساختار سازمانی چیست؟

1-اندازه شرکت و مرحله توسعه:

آیا ساختار رسمی شما این امکان را برای همه کارمندان شما فراهم می کند که وظایف خود را انجام دهند ؟ و آیا برای مقیاس فعلی و مرحله رشد بهینه است؟ شرکت های کوچک یا مشاغل جدید ، مانند استارتاپ ها ، اغلب مجبورند با ذهنیت بسیار فعال کار کنند که در آن همه مجبور هستند به طور فشرده تری کار کنند .در این صورت ، اگر حتی کارمندان کافی برای تشکیل بخشهای مختلف وجود نداشته باشد ، داشتن طبقات مختلف مدیریت منطقی نیست.

2-استراتژی کسب و کار:

کارمندان شرکت باید از نحوه استراتژی کسب و کار شما اطلاع داشته باشند .آیا شما به روشی فعالیت می کنید که این امکان را فراهم کند؟ چگونه ساختار تیمی شما می تواند اهداف شرکت شما را افزایش دهد؟برای شرکت هایی که محصولات یا خدمات مختلفی را ارائه می دهند ، هر محصول یا خدمات ممکن است به استراتژی های بسیار متفاوتی نیاز داشته باشد و در نتیجه منجر به تقسیم بندی های مجزا شود. 

 اطلاعات مورد نیاز:موانع پیشروی استارتاپ ها و کسب و کارهای نوپا

3- شیوه کار:

ما در یک عصر جهانی و دیجیتالی زندگی می کنیم. شرکت ها در تمام صنایع باید شیوه کار را به کارکنانی که به صورت دورکاری کار می کنند را آموزش دهند، به طور مثال: کارمندانی که در دفاتر ماهواره ای یا دفاتر بین المللی ، شرکا ، فریلنسرها و بسیاری از پیچیدگی هایی که درکارو در مکان های مختلف است را باید آموزش بدهند .

4-فرهنگ یکی از عوامل مؤثر ساختار سازمانی است .

می خواهید کارمندانتان وقتی به کار می آیند چه فکر کنند یا چه احساسی داشته باشند و ساختار تیمی شما چگونه می تواند این اتفاق را بیاورد؟شاید ظاهراً خیلی سخت است ، اما فاکتورهای زیادی وجود دارد که بر نام تجاری یک شرکت تأثیر می گذارد مانند :فعالیت ها ، ترتیب فضای کار ، فرهنگ و ارزش ها و…، شما می توانید در ایجاد نوعی فرهنگ هدفمند باشید.

در ادامه بخوانید :منظور از کالا و خدمات دانش بنیان سطح ۱ و ۲ چیست ؟

5-فناوری:

پیشرفت در فناوری ردیابی معیارهای مختلف ، جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات و برقراری ارتباط با دیگران را بیش از هر زمان دیگری آسان می کند. همانطور که می دانیدآنها عملکرد شرکت ها را تغییر می دهند. چگونه شرکت شما می تواند از فناوری برای کارایی بیشتر و ساده سازی ساختار رسمی شما استفاده کند؟

نتیجه گیری :

ساختار سازمانی برای شرکت های بزرگ و شرکت های نوپا بسیار مهم و ضروری است . زیرا داشتن چنین ساختاری به شرکت شما نظم خاصی می بخشد . منبع :https://smallbusiness.chron.com/meaning-organizational-structure-3803.htmlhttps://www.lucidchart.com/blog/5-factors-organizational-structure   

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *