روش مهندسی معکوس محصولات دانش بنیان چیست و کاربرد آن چیست؟

روش مهندسی معکوس محصولات دانش بنیان چیست و کاربرد آن چیست؟

شرکت های دانش بنیان که ظاهراً توجه خیلی زیادی از مردم و دانشجویان و نوخبه ها را به خود جلب کرده اند . اما در این مقاله می خواهیم در مورد مهندسی معکوس محصولات دانش بنیان صحبت کنیم .

مطالعه بیشتر:بازاریابی موفق برای یک محصول به چه عواملی بستگی دارد ؟

مهندسی معکوس چیست ؟

روشی برای دستیابی به فناوری جدید و محصولات پیشرفته تر است. در این روش، متخصصان رشته های علوم پایه ، مکانیک ، فیزیک،شیمی،و …برای شناخت کامل عملکرد یک محصول فناوری، گروههای تخصصی تشکیل میدهند و بااستفاده ازتجهیزات پیشرفته و دستگاه های برترمحصولات جدیدی تولیدمی کنند .

مهندسی معکوس محصولات دانش بنیان برای چه کاری استفاده میشود؟

 مهندسی معکوس محصولات دانش بنیان برای رفع معایب و افزایش قابلیت های محصولات موجود نیز مورداستفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال در کشور آمریکا ،مهندسی معکوس توسط شرکت جنرال موتور برروی محصولات کمپانی فورد موتور  به منظور حفظ وضعیت رقابتی و رفع اشتباهات محصولات به کار برده شده است.

اگر تمایل به مطالعه دارید:اصول فروش موفق در چیست؟

 خلاقیت تأثیری برشرکتهای دانش بنیان و دانش فنی محصول  دارد ؟

خلاقیت و تولید یک فکر جدید است و نوآوری عملی کردن آن فکرهای جدیداست. خلاقیت اشاره به قدرت خلق فکرهای جدید دارد و نوآوری به معنای عملی کردن آن افکار جدید است.خلاقیت کمک زیادی بر دانش فنی محصول میکند.

اگر شرکتی با روش مهندسی معکوس محصولات دانش بنیان را تولید کرده باشد ، چگونه شرکت بردانش فنی محصول احراز می شود ؟

شرکت باید دانش فنی محصول رامربوط به طراحی یا ساخت کالا و محصولات را حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی رسانده و از محصولی که قبلاً توسط افرادیاشرکتهای دیگر تولیدشده است را به‌صورت کامل ازطریق فرآیند مهندسی معکوس محصولات دانش بنیان دریافت کرده باشد.

اگر شرکتی بااستفاده ازایده وطراحی داخلی محصولی را تولید کرده باشد ، شرکت بر دانش فنی محصول چگونه احراز میشود ؟

شرکت باید دانش فنی محصول را عمدتاً به‌صورت داخلی توسعه داده باشد به این معنی که بخش عمده دانش فنی طراحی و ساخت آن باید در حد تست کردن رسانده و آنها مبتنی برایده وفعالیتهای تحقیق و توسعه و توانمندی‌های فنی خودشرکت، حاصل شده باشد.

حمایت دولت از شرکتهای دانش بنیان ؟

قانون حمایت از شرکتهای دانش‌بنیان در سال 1385به تصویب مجلس شورای اسلامی رساند و به نوعی شروع گسترده‌ترین برنامه دولت برای حمایت ازشرکت‌های دانش‌بنیان شد. دراین قانون موضوعات مهمی چون تشکیل صندوق نوآوری و شکوفایی و ارائه معافیت‌های مالیاتی و گمرکی مورد تاکید قرارگرفته است.

بیشتر بدانید :ساختار سازمانی و عوامل مؤثر بر آن چیست ؟

در صورت عدول شرکت تأییدشده ،ازمعیارهای مندرج درآیین نامه ارزیابی شرکتهای دانش بنیان ،وضعیت دانش بنیانی شرکت چه میشود ؟

 آن شركت امكان استفاده از تسهيلات مورد نظر قانون را از دست خواهد داد و دبیرخانه کارگروه میتواند اقدامات لازم برای خروج شرکتهایی که دارای این معیارها نباشند، از فهرست شرکتها دانش بنیان پاک می کند .

تسهیلات سربازی دانش بنیان چگونه است ؟

از آن جایی که کشور نیاز به توسعه شرکتهای و مهندسی معکوس محصولات دانش بنیان را دارد، تسهیلات برای سربازان نخبه و دانشجو، می توانند با دریافت مجوز، به عنوان نیروی افتخاری یا کارورزی در شرکتها و یا صنایع دفاعی کشور، دوران خدمت خود را سپری کنند.

بیشتر بخوانید :شرکت برای احراز شرط طراحی مبتنی بر تحقیق و توسعه چه شرایطی باید داشته باشد ؟

چه کسانی می توانندازاین تسهیلات استفاده کنند

اعضای اصلی و بنیانگذاران شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان و تمامی افرادی که در شرکت های دانش بنیان فعالیت دارند.

نتیجه گیری :

داشتن دانش فنی محصول امری بسیار کارآمد است . هدف اصلی مهندسی معکوس گسترش دانش و طراحی محصولات جدید وتولید آن به بهترین شکل ممکن است.

اطلاعات بیشتر:

https://searchsoftwarequality.techtarget.com/definition/reverse-engineering

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *