انواع کارآفرینی چیست ؟

انواع کارآفرینی چیست ؟

در چند سال گذشته شاهد افزایش فرصت های کارآفرینی در اختیار همه افرادی که به دنبال هدایت و موفقیت در مشاغل شخصی خود بوده اند هستیم . براساس گزارش هایی که داده شده است انواع کارآفرینی در بین خانوم ها بیشتر شده است و بطور میانیگین مشاغل متعلق به خانوم ها در سال های 2014 و 2019 رشد 21 درصدی را نشان می دهد.

اطلاعات بیشتر :آیا شغل کارمندی برای همه افراد مناسب است ؟

هرچند این گزارش ها بطور دقیق اطلاعات نمی دهند اما کاملاً زوشن است که در دنیای کارآفرینی ، فضای بیشتری برای خانوم ها در تمام زمینه های شغلی و مقاطع تحصیلی وجود دارد. خانوم ها امیدوار به موفقیت در تجارت می توانند با درک چهار نوع مختلف کارآفرینی به شانس خود کمک کنند.

کارآفرینی چیست ؟

یک کارآفرین به کسی گفته می شود که شرکتی را تأسیس یا سازماندهی کند ، سپس همچنان به عنوان یک شرکت کننده فعال در آن زمینه فعالیت کند. به عبارت دیگر ، کارآفرین کسی است که شرکت خود را راه اندازی و ادامه دهد.کارآفرینان سرمایه گذاری های خود را از طریق وام ،پس انداز خود یا پول خانواده خود تأمین می کنند.

نکات مهم در مورد انواع کارآفرینی شدن:

  • ایده ای برای کسب و کار منحصر به فرد یا مورد تقاضا ایجاد کنید.
  • در مورد طیف وسیعی از نقش های تجاری ، از جمله امور مالی و حسابداری ، مدیریت و بازاریابی اطلاعات کسب کنید و تجربه کسب کنید.
  • یک طرح تجاری تهیه کنید و یک منبع بودجه تأسیس کنید.
  • کارمندان و مدیران با استعداد را با مهارت های مورد نیاز برای توسعه ، آزمایش ، اجرا ، پشتیبانی و نگهداری محصولات شرکت استخدام کنید.
  • برای راه اندازی محصول یا خدمات ،و برای جذب و حفظ مشتری استراتژی های خاصی طراحی کنید.
  • پس از تأسیس شرکت ، با گسترش در مناطق جدید و خطوط تولید ، به دنبال راه های رشد درآمد باشید.

اطلاعات بیشتر را در سایت ما بخوانید :مهمترین تفاوت کارآفرین و کارمند در چیست ؟

4 مورد از انوع کارآفرینی :

  • هرکسی که علاقه مند به راه اندازی و اداره مشاغل شخصی خود باشد باید در نظر بگیرد که کدام مدل کارآفرینی را ترجیح می دهد: کسب و کار کوچک ، استارت آپ مقیاس پذیر ، شرکت بزرگ یا کارآفرینی اجتماعی.

1- تجارت کوچک:

 یک تجارت کوچک می تواند هر شرکت ، رستوران یا فروشگاه خرده فروشی باشد که توسط یک بنیانگذار راه اندازی شود .کارآفرینان مشاغل کوچک معمولاً پول خودشان را سرمایه گذاری می کنند تا شرکت های خود را از صحنه خارج کنند و تنها در صورت موفقیت در کسب و کار ، درآمد کسب کنند.

مطلب پیشنهادی :چرا CRM در کسب و کار مهم است ؟

2- استارت آپ مقیاس پذیر:

استارت آپ های مقیاس پذیر نسبت به مشاغل کوچک کمتر متداول هستند، گرچه تمایل دارند بسیاری از رسانه ها را به خود جلب کنند. این مشاغل در مقیاس بسیار کمی شروع می شوند.این یکی از انواع کارآفرینی است که اکثر اوقات از یک مکان کوچک شروع به کار میکنند تا با استفاده از سودی که حاصل میشود بتوانند شرکت بزرگی را تأسیس کنند .

3- شرکت بزرگ یکی از انواع کارآفرینی است :

کارآفرینان درچارچوب یک شرکت بزرگتر و مستقر کار می کنند.تصورکنید که دریک شرکت بزرگ تولید کننده خودرو کار میکنید. با بررسی دقیق بازار متوجه میشویدکه تقاضای زیادی برای موتورسیکلت وجود دارد ،شما پیش رئیس خود میروید و برای راه اندازی موتور سیکلت بودجه می خواهید و تأیید می شوید. این نمونه ای ازکارآفرینی شرکت بزرگ است.

4- کارآفرینی اجتماعی:

کارآفرینی اجتماعی یکی دیگر از انواع کارآفرینی است که به دنبال راه حل های نوآورانه برای مشکلات جامعه محور است.کارآفرینان اجتماعی مایلند، با ابتکار عمل خود ریسک و تلاش کنند تا تغییرات مثبتی را در جامعه ایجاد کنند.یک کارآفرین اجتماعی سازمانی را راه اندازی می کند که اساساً در مورد ایجاد تغییرات اجتماعی مثبت است.

کارآفرینان مشاغل کوچک در چه صنایعی فعالیت می کنند؟

در حالی که کارآفرینان مشاغل کوچک در طیف وسیعی از زمینه های مختلف کار می کنند ، بسیاری از آنها در آرایشگاه ها ، نانوایان ، رستوران داران و صاحبان فروشگاه های خرده فروشی و…است . اتفاقاً کارآفرینان مشاغل کوچک امروزه بیشتر شده اند، زیرا به دلیل نداشتن بوجه مورد نظر سعی می کنند ،مشاغل کم بوجه را راه اندازی کنند .

اگر تمایل به مطالعه بیشتر دارید :آیا باشگاه مشتریان برای هر کسب و کاری مفید است؟

انواع کارآفرینی در مشاغل کوچک می تواند شامل مشاوران و متخصصان خلاق مانند نوشتن مطالب تبلیغاتی ، بازاریاب یا طراحان گرافیک باشد که خودشان به تجارت می پردازند، و درآمدی خوب و سود خوبی داشته باشند .البته ناگفته نماند که کارآفرینان مشاغل کوچک بیشتر بخاطر خلاق بودنشان است که موفق می شوند .

نتیجه گیری :

امروزه انواع کارآفرینی بسیار زیاد شده است . اگر می خواهید که یک کارآفرین موفق شوید باید حتماً خلاقیت های منحصر به فردی را در زمینه کاری خود داشته باشید . باید بدانید که تمام کارآفرینان بزرگ و کوچک با استفاده از خلاقیت و نوآوری به موفقیت رسیده اند.

منبع :

https://onlinebusiness.northeastern.edu/blog/types-of-entrepreneurship/

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *