میزان سنجش خلاقیت کارمندان چگونه انجام می شود ؟

 میزان سنجش خلاقیت کارمندان چگونه انجام می شود ؟

با پیشرفت دانش و فناوری درجامعـه مـا امروزه همه انسان ها باید بتوانند مغزی خلاق با مشکلات روبرو شده و برای حـل آنها تلاش کنند . در این دنیا اگر اگر دوست دارید که یک فرد ثروتمند و کار بلد باشید باید از خلاقیت خود به طور صحیح استفاده کنید . حتی اگر احساس می کنید که ذهن شما آن خلاقیت کافی را ندارد می توانید با روش های مختلف آن را تقویت کنید . امروزه بیشتر سازمان ها برای سنجش خلاقیت کارمندان از روش های مختلفی استفاده می کنند که در این این مقاله در مورد آن ها صحبت می کنیم .

مطالعه بیشتر :تست سنجش خلاقیت تورنس چیست ؟

چگونه خلاقیت کارمندان را بفهمیم ؟

خلاقیت و نوآوری چیزی است کـه باید در همه سـازمان احسـاس شـود.  مدیران سازمان باید بتوانند سنجش خلاقیت کارمندان خود در همه حوزه های کاری بسنجن. زیرا خلاقیت کارمندان در سازمان بسیار مهم و اساسی است .اگر کارمندان دریک شرکت یا سازمان خلاق نباشن کار آن سازمان تمام شده است . برای سنجش خلاقیت کارمندان می توانید از موارد زیر استفاده کنید.

1- طوفان مغزی:

از این روش می توانید در بین کارمندانتان استفاده کنید برای این کار می توانید یک موضوعی در مورد شرکت ، سازمان ، فعالیت ها و حتی یک مشکل بزرگ را ارائه دهید و از همه آن ها بخواهید که هر چی در ذهن آن ها می گذرد را  بیان کنند ، و همه پاسخ ها را بر روی یک تابلو بنویسید و میزان هوش و خلاقیت افرادرا بسنجید که چه کسی جواب درست راگفته است.

2- گروه اسمی:

در این روش میزان خلاقیت کارمندان در مورد تصمیم گیری انجام می شود در این روش اعضاء گروه دور یک میز جمع میشوند و موضوع تصمیم گیری به صورت کتبی بـه هریک از اعضاء داده میشود و آنها چگونگی حل مسئله را مینویسند هریک از اعضا به نوبه خود یک عقیده را به گروه ارائه میدهد، نظرات ثبت شده در گروه اعلام می شودو هریک باید در مورد نظرات یکیدیگر باهم گفتگو کنند.

3- هر هفته از کارمندان خود ایده جدید بخواهید :

این روش در بیشتر سازمان ها انجام می شود. در واقع مدیران سازمان های مختلف هر هفته از کارمندان خود می خواهد که یک ایده جدید در مورد کار و فعالیت خود در شرکت بدهد . این کار باعث می شود که کارمندان در مورد کار خود خلاق تر شوند و به نوبه هر هفته در مورد یک ایده جدید فکر کنند و ذهن خود را به آن مشغول کنند.

4- ارتباط اجباری یکی دیگر از روش های سنجش خلاقیت کارمندان است:

این روش برای مدیران شرکت است ، مدیران سازمان ها باید کارمندان شرکت را به دو دسته یا گروه تقسیم کند و ارتباط و فعالیت آن ها زیر نظر بگیرد . زیرا ارتباط داشتن با افراد مختلف و فعالیت های متفاوت در سازمان باعث می شود که ذهن افراد نسبت به کار خلاق تر شود. به گفته روانشناسان افراد زمانی خلاقیت نشان می دهند که در حال صحبت و یا فعالیت باشند .  

اگر تمایل به مطلعه بیشتر دارید :انواع کارآفرینی چیست ؟

5- روش حل مسئله یکی دیگر از روش های سنجش خلاقیت کارمندان است:

به کارگیری روش حـل مسـئله یکـی از مهم ترین و مـوثرترین روش سنجش خلاقیت کارمندان است. مدیران سازمان باید یک روز مشخص در شرکت بگذارند ، به عنوان روز حل مسئله در آن روز تمام کارمندان شرکت باید حضور داشته باشند و برای مشکل جدید که از نظر مدیران میتواند هر مشکلی باشد از کارمندان خود حل مسئله بخواهد.البته باید یک مشکل بزرگ باشد تا کارمندان آن را جدی بگیرند .

اطلاعات بیشتر :مراحل شکل گیری استارت آپ از ابتدا تا انتها چیست ؟

6-برنامه ریزی تفریحی برای کارمندان :

در این روش علاوه بر تفریح کردن و سرگرمی برای کارمندانتان می توانید با استفاده از هوشی که دارید بازی های فکری بگذارید که البته بازی های فکری یا مسابقات باید مربوط به مسائل شرکت و فعالیت های آن ها باشد و از این طریق می توانید خلاقیت آن ها بسنجید . سنجش خلاقیت کارمندان کار بسیار ساده ای است که باید مدیریت شرکت کمی وقت برای کارمندان خود بگذارد .

7- انتظارات زیادی داشته باشید:

خلاقیت به حوصله اش مشهور است.  گاهی وقت ها بعد نیست که از کارمندانتان انتظاربیشتری داشته باشید . مدیران می توانند برای سنجش خلاقیت کارمندان از آن ها کار سخت تر و یا بیشتری بخواهند . البته این روش را بعضی اوقات انجام دهید زیرا ، کار زیاد و سختگیری بیش از حد باعث می شود که کارمندان شما از شما و شرکت خسته شوند.

می توانید اطلاعات دقیق تری داشته باشید:مزایای داشبورد مدیریتی چیست ؟

8- به توانایی های آنها اعتماد کنید:

سعی کنیدتحت هر شرایطی به توانایی های کارمندان خود اعتماد داشته باشید . زیرا امروزه کمتر کسی است که خلاقیت نداشته باشد ، قطعاً همه انسان ها از خلاقیت های خاصی برخوردار هستند . می توانیم بگویم که شاید بعضی از کارمندان در نظر و ایده دادن ضعیف باشند ، اما قطعاً در کار های شرکت بسیار فعال و مسئولیت پذیر هستند . 

نتیجه گیری :

 میزان خلاقیت کارمندان برای هر شرکتی امری ضروری است .مدیران شرکت حق دارند که توانایی کارمندان خود را بشناسند و میزان خلاقیت آن ها بدانند . همه ما می دانیم که میزان خلاقیت در همه افراد بسیار متفاوت است ، اما اگرکسی خواسته باشد آن را بیشتر کند قطعاً راه های زیادی برای تقویت آن وجود دارد فقط کافی است که شما خودتان بخواهید.

منبع :

file:///C:/Users/EmamFarmacy/Downloads/sustainability-13-00275%20(1).pdf

https://innovationmanagement.se/2018/09/05/four-ways-to-manage-creative-employees/

https://mikekerr.com/measuring-creativity-in-the-workplace/

 

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *