محدویت سنی افزایش خلاقیت چیست؟

محدویت سنی افزایش خلاقیت چیست؟

همه ما می دانیم که  فرهنگ ما یک فرهنگ جوان محور است ، و به گفته خیلی ها دنیای امروزی در دست اکثر جوانان است ، اما این دلیل نمی شود که افرادی که در سن بالایی قرار دارند هیچگونه خلاقیتی نداشته باشند در واقع چیزی به عنوان محدودیت سنی افزایش خلاقیت وجود ندارد. زیرا ما به دروغ اعتقاد داریم که خلاقیت متعلق به جوانان است و بنابراین ، وقتی سن خاصی را پشت سر می گذاریم ، به خود می گوییم که دیگر از ما گذشته است .امااین ایده ای که خلاقیت با افزایش سن کمرنگ می شود نادرست است.

اطلاعات بیشتر:۵ راهکار ارزشمند برای افزایش دایره ارتباطات در کسب و کار

خلاقیت چیست ؟

خلاقیت در واقع یافتن راه های جدید برای حل مشکلات و نزدیک شدن به موقعیت ها است. این مهارت فقط به هنرمندان ، نوازندگان یا نویسندگان داده نشده است. این یک مهارت مفید برای همه افراد در هر سنی است و محدودیت سنی افزایش خلاقیت ربطی به سن و سال ندارد. اگر تا به حال می خواستید خلاقیت خود را تقویت کنید ، این نکات می تواند به شما کمک کند.

نکات مهم برای افزایش خلاقیت در هر سنی :

1-خود را به خلاقیت متعهد کنید :

اولین قدم این است که کاملاً خود را وقف توسعه توانایی های خلاقیت کنید. تلاش خود را به تعویق نیندازید. اهداف خود را تعیین کنید ، از کمک دیگران استفاده کنید و هر روز برای پیشرفت مهارت خود وقت بگذارید.

مطلب پیشنهادی:انواع کارآفرینی چیست ؟

2- متخصص شوید :

یکی از بهترین راه های رشد خلاقیت ، متخصص شدن در زمینه شغلی است. با داشتن درک غنی از موضوع ، بهتر می توانید به فکر راه حل های متنوع برای حل مشکلات باشید.سعی کنید در هر سنی که هستید از شغلی که انجام میدهید مهارت خاصی نسبت به آن پیدا کنید .

3- تخلیل داشتن :

اگرچه با افزایش سن میزان تخیل و بلندپروازی کاهش میابد اما توانایی ما در تصور چیز جدید و متفاوت همیشه وجود دارد.سعی کنید تا می توانید در زندگی روزمره خود بلندپرواز باشید . زیرا خیال پردازی باعث می شود که ذهن شما هر روز فعال تر باشد .

4- ریسک کن :

وقتی نوبت به ایجاد مهارت های خلاقیت می رسد ، باید برای پیشرفت توانایی های خود ریسک کنید . اگرچه ممکن است تلاش های شما هر بار به موفقیت منجر نشود ، اما شما همچنان  مهارت های خلاقیت خود را تقویت کرده و قطعاً مهارت های جدیدی را کسب کرده اید.

5- محدودیت سنی افزایش خلاقیت با داشتن دانش  :

دانش و تجربه سوخت خلاقیت هستند. دانش با افزایش سن رشد میکند. سعی کنید تخصص و اشتیاق خودرا دنبال کنید تا بیشتر یادبگیریدو حتی در سالهای بعد نیز تجربیات خود را کسب کنید.فراموش نکنید که شما در هر سنی که باشید باز هم میتوانید دانش و تجربه بالا را کسب کنید.

6- اعتماد به نفس بالا داشته باشید:

عدم اطمینان در توانایی های شما می تواند خلاقیت را سرکوب کند ، به همین دلیل ایجاد اعتماد به نفس مهم است. پیشرفتی که کسب کرده اید را یادداشت کنید ، تلاش های خود را بیشتر کنید و همیشه به دنبال راه های جدید برای افزایش خلاقیت خود باشید.

7-  برای ایده های جدید طوفان فکری راه بیندازید :

طوفان فکری ،در هر شغلی یک تکنیک حرفه ای است  و ربطی به محدویت سنی افزایش خلاقیت ندارد، اما همچنین می تواند ابزاری قدرتمند برای رشد خلاقیت شما باشد. می توانید با نوشتن ایده های مرتبط و راه حل های ممکن شروع کنید، و در ذهن خود در مورد آن بحث کنید.

8-  محدودیت سنی افزایش خلاقیت، لبخند زدن :

خلق و خوی مثبت می تواند خلاقیت را بیشتر کند .زیرا باعث افزایش فعالیت در قشر جلوی مغز می شود . طبق گزارشات علوم روانشناسی در سال  2010 حتی اگر احساس خوشحالی نمی کنید ، اما بازهم خندیدن می تواند باعث ایجاد خلق و خوی مثبت شود و میزان خلاقیت شما را افزایش دهد.

مطالعه بیشتر:مراحل شکل گیری استارت آپ از ابتدا تا انتها چیست ؟

محدودیت سنی افزایش خلاقیت چیست؟

محدودیت سنی افزایش خلاقیت چیزی است که بعضی ازافراد باورد دارند چون سن و سال آن ها بالا است دیگر خلاقیت ندارند و با درونی کردن این پیام های مخرب مانند، “خیلی پیر هستیم” ،و برای ما”خیلی دیر” است و….  دست از زندگی کردن بر می دارند .

اما این اشتباه است افزایش خلاقیت هیچ محدودیت سنی  ندارد ، فقط کافی است که شما خودتان بخواهید و کمی برای بالا بردن خلاقیت خود تلاش کنید. وقت بگذارید و به صدای درونی خود گوش کنید ، هر شخصی خلاقیت خودش را دارد،  هر شخصی قدرت ایجاد تغییرات کوچک و معتبری را دارد که با گذشت زمان مسیر زندگی آنها تغییر می کند.

نتیجه گیری :

محدودیت سنی افزایش خلاقیت امری است که ما فقط به خدمان تلقین می کنیم . افزایش خلاقیت ربطی به سن  و سال ندارد و همیشه می توان خلاقیت خود را به بهترین شکل ممکن تقویت کرد.

منبع :

https://time.com/4329830/creativity-julia-cameron-age/

https://www.verywellmind.com/how-to-boost-your-creativity-2795046

 

 

 

 

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *