متریکهای ارزیابی استارتاپ ها چیست ؟

متریکهای ارزیابی استارتاپ ها چیست ؟

همانطور که می دانید استارتاپ ها باید روی چیزهای زیادی تمرکز کنند ، اما نمی توانند ردیابی شاخص ها و معیارهای کلیدی عملکرد را فراموش کنند. با ردیابی معیارها و شناختن متریکهای ارزیابی استارتاپ  ، صاحبان و سرمایه گذاران نگاه عینی به عملکرد یک استارتاپ دارند. در راه اندازی اولیه یک استارتاپ ، تمرکز تنها بر روی درآمد و سود است.

بیشتر بدانید :وظیفه مدیربرندینگ چیست ؟

با این حال ، اگر یک استارتاپ امیدوار به بقا و بلوغ است ، ضروری است که  متریکهای  ارزیابی استارتاپ ومعیارها و شاخص های عملکرد (KPI) مالکان و مدیران را زیر نظرداشته باشدتا بتوانندبا ستفاده از داده ها به جای شهود،کسب و کار را توسعه دهند.

اگر KPI ها به درستی مورد استفاده قرارگیرند،ارزیابی کلی از عملکرد شرکت شما را ارائه میدهند وبه سرمایه گذاران این امکان را میدهند تا دیدگاهی تحلیلی از وضعیت شرکت شما داشته باشند. اما ، همه KPI ها مناسب راه اندازی شما نیستند.

می توانید بیشتر اطلاعات داشته باشید :میزان سنجش خلاقیت کارمندان چگونه انجام می شود ؟

تعریف شاخص کلیدی و معیارهای (KPI) :

متریکهای ارزیابی استارتاپ همان معیارهای خاص  KPIهستند که شما برای سنجش و تعیین عملکرد نتایج ، رفتارها ، ابتکارات و یا فعالیت های تجاری خود استفاده می کنید ،ومیتوان گفت متغیرهایی که باهدف سنجش وضعیت یک استارتاپ استفاده میشوند،متریک یا سنجه یا  kpiنام دارند.

6 موردازمتریکهای ارزیابی استارتاپ :

1- فرصت:

یک استارتاپ،مانند هر کسب و کاری،باید بازار خود را بشناسد. تحقیقات جامع بازار به یک شرکت نوپا این فرصت را میدهد تا مشتریان بالقوه خودرا بشناسد و اقدامات لازم را برای فروش و سود دهی انجام دهد.

مطلب پیشنهادی :چند روش مهم ارزشگذاری استارتاپ ها

شرکت ها باید درک درستی ازمتریکهای ارزیابی استارتاپ داشته باشندتابفهمند بایدچه قسمتی از بازار رامیتوانند به خود اختصاص دهندبه این نوع استراتژی،سهم بازار میگویند (TAM) معمولاً اولین استراتژی بازار برای محاسبه است و نشان دهنده تعداد مشتریان (یا مقدار پول) موجود است .

 بازار هدف زیرمجموعه ای از TAM است و بازاری است که استارتاپ شما میتواند انتظار داشته باشدبه آن برسد.اگر مانند هر شرکت یا استارتاپ دیگری هستید ، با رقبایی روبرو خواهید شد که به دنبال مشتریان یکسانی هستند.برای شما مهم است که توزیع سهم بازار خود را دنبال کنید و اینکه چه کسانی سهم بازار را در اختیار دارند .

2- درآمد :

یکی دیگر از استارتاپهای معیار حیاتی ، درآمد است. برخی از معیارهای کلیدی درآمد شامل MRR (درآمد ماهانه مکرر) است ، و میزان درآمدی که استارتاپ شما ایجاد میکند و ماهانه تکرار میشود.ARR (درآمد مکرر سالانه) میزان درآمدی است که سالانه تکرارمیشود.

خطر تمرکز مشتری چیزی است که بسیاری از آن چشم پوشی میکنند، اما بسیارمهم است. اگر شرکتی درآمد قابل توجهی از یک شرکت یا صنعت به دست آورد،آسیب پذیرتر ازدرآمد حاصل از انواع شرکت ها و صنایع خواهد بود.سایرمعیارهای مهم درآمد عبارتند از رشد ماهانه (تغییر ارزش به عنوان درصدی از ارزش ماه قبل) ، سر و سامان دهی سود و حاشیه سود در طول زمان.

3- جذب مشتری یکی از متریکهای ارزیابی استارتاپ است:

مشتریان راه حل استارتاپ شما هستند ، بنابراین همیشه بهتر است روی برخی معیارهای مشتری متمرکز شوید. این شامل هزینه های جذب مشتری (CAC) میشود. شما CAC را با تعیین مقدار زمان و سپس تقسیم هزینه های بازاریابی و فروش بر تعداد مشتریان جدید به دست آمده در آن دوره تقسیم میکنید.

هدف این است که کمترین CAC را داشته باشید.استارتاپها باید تعداد رشد مشتریان و نرخ تبدیل را پیگیری کنند، و هزینه تبلیغات باید به بازدهی تبدیل شود.بنابراین،به عنوان یک استارتاپ ، باید بازده هزینه های تبلیغات (ROAS) خود را پیگیری کنید.

4- تامین مالی سلامت :

یکی از دلایل اصلی شکست استارتاپها این است که پول نقد آنها تمام میشو.بنابراین،معیارهایی که سلامت بودجه یک استارتاپ را ردیابی میکنند ضروری است. یکی از معیارهایی که هر استارتاپی باید آن را دنبال کند،میزان هزینه نقدی که یک شرکت خرج می کند یا میزان نقدینگی که ماهانه از شرکت خارج میشود.

 قیمت ثابت هزینه های عملیاتی شرکت مانند (اجاره ، حقوق ،هزینه های مازاد)باید بررسی شود در حالی که قیمت هزینه متغیر مانند (هزینه فروش ، هزینه های مستقیم کالا و غیره) هزینه هایی است که هر ماه متغیر است.

5- تعامل با مشتری :

معیارهای تعامل با مشتری،تعداد کاربران منحصر به فردی را که با محصول یک استارتاپ درگیر میشوند پیگیری میکند. وقتی یک استارتاپ میزان مشارکت مشتریان را به صورت روزانه و ماهانه ارزیابی میکند،پس میتواند میزان رضایت مشتریان بالقوه خود را بفهمند.

6- وفاداری یکی از متریکهای ارزیابی استارتاپ است :

مطمئناً برای یک استارتاپ حفظ مشتری وفادار که قبلاً خریدارکرده است بسیار مهم است. استارتاپها باید میزان رکود را ردیابی کنند،این نشان میدهد که چقدر مشتری را راضی میکنید.درنهایت، ردیابی نمره تبلیغات خالص (NPS) به شما کمک میکند تا تجربه مشتری و درک برند خود را بسنجید. همچنین میتواند به پیش بینی رشد کمک کند.

اطلاعات بیشتر :مراحل شکل گیری استارت آپ از ابتدا تا انتها چیست ؟

 برای تعیین NPS ، تعدادی از مخالفان را از تعداد تبلیغ کنندگان وکسانی که وفادار هستند کم کنید. این متریکهای ارزیابی استارتاپ مهمترین استراتژی های هستند که امروزه همه شرکت های نوپا باید از آن ها استفاده کنند .

نتیجه گیری :

متریکهای ارزیابی استارتاپ یا همان KPI ،میتواند کمکهای زیادی به شرکتهای استارت آپ کند . زیرا اگر این استراتژی ها به درستی استفاده شود قطعاً سود خیلی زیادی برای این نوع شرکت ها دارد .

منبع :

https://bernardmarr.com/6-vital-kpis-and-metrics-every-startup-should-be-measuring/

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *