اهمیت شخصیت شناسی شغلی در انتخاب نیرو چیست؟

تست شخصیت شناسی شغلی یک ابزار غربالگری است که برای شناسایی شخصیت یا ویژگی های متقاضی کار درنظر گرفته شده است. شخصیت یک کارمند به احتمال زیاد بر نحوه ارتباط و عملکرد آن کارمند در محیط کار تأثیر می گذارد. این تست را امروزه همه شرکت ها از کارمندان خود میگیرند تا میزان شخصیت آن ها را بشناسند .

اطلاعات بیشتر :روانشناسی فروش چیست ؟

تست شخصیت شناسی چه تأثیری بر کارمندان دارد ؟

شخصیت خوش بین یک کارمندمیتواند کل روحیه کارکنان را بالا ببرد و درنتیجه کارایی و عملکرد را بهبود ببخشد.یک تست شخصیت از ارزیابی و سوالات برای شناسایی نقاط قوت و ضعف احتمالی هرداوطلب استفاده میشود.امروزه اکثر محققان تأثیر مثبتی در مورد نقش تست شخصیت در انتخاب کارکنان پیدا کرده اند.

رایج ترین  تست شخصیت شغلی :

رایج ترین آزمون  BigFive است که برای توصیف ویژگیهای رفتاری مورد استفاده قرار میگیرد که دراین آزمون تا 75 درصد شخصیت افراد را را نشان میدهد .این عوامل عبارتند از:تجربه کاری، وظیفه شناسی ، برون گرایی ، مسئولیت پذیری و ثبات عاطفی و… .

اگر تمایل به مطلعه بیشتر دارید :آیا شغل کارمندی برای همه افراد مناسب است ؟

اهمیت ثبات عاطفی در آزمون شغلی :

ثبات عاطفی به تعادل ویژگیهای مختلف مانند اضطراب، عصبانیت، استرس، نگرانی ،نفرت،ناامیدی، بی توجهی، افسردگی و بی فکری هر فرد اشاره دارد.انتظار می رود که کارکنانی که از ثبات عاطفی بالایی برخوردارند، تعهد مستمر بیشتری نشان دهند. و نسبت به کار خود با جدیت بیشتری پیگیری کنند .

  • مطالعات گذشته نشان میدهدکه بعضی از کارمندان از عوامل بهداشتی مانند امنیت شغلی ،مزایا،دستمزد و شرایط کار بسیار انگیزه میگیرند وبه شدت به آن کار جذب میشوند.سازمانهایی که احساسات مثبت بیشتری را در محل کار به وجود میاورند ، احتمالاً کارکنان بیشتری خواهند داشت.

رفتارهای محیط کار تحت تأثیر چه عواملی قرار می گیرند ؟

رفتارهای محیط کار تحت تأثیر هوش هیجانی از جمله نوآوری، کیفیت خدمات و دستیابی به وظایف، به موقع بودن، و تعهد کارکنان قرار می گیرد.کارمندانی که این نوع شخصیت را نشان میدهند شانس بیشتری برای انتخاب و استخدام شدن در شرکت های خوب را دارند . تسیت شخصیت شناسی شغلی این عوامل را به خوبی نشان میدهد.

بیشتر بخوانید :نوآوری و اهمیت خلاقیت در استارتاپها چیست ؟

افراد برون گرا در آزمون شغلی :

افراد برون گرا اجتماعی، قاطع، فعال، خوش بین و پرحرف هستند. این نشان میدهد که یک فرد چقدر اجتماعی است.از فردی که در آزمون شغلی برون گرایی نمره بالایی میگیرد انتظار می رود که از بودن درکنارمردم ،شرکت درمجالس اجتماعی و سرشار از انرژی لذت ببرد.

افراد برون گرا بیشتر به عنوان رهبر ظاهر میشوند.فردی که برون گرایی پایینی دارد ،رفت و آمد کمتری دارد و راحت تر کار می کند.مشاغل مختلف سطوح مختلف برون گرایی را می طلبد.سطح بالایی از برونگرایی ممکن است برای مشاغلی که نیاز به تعامل زیادی با افراد دیگر دارند ، مانند روابط عمومی ، آموزش ، فروش و غیره مفید باشد.

وظیفه شناسی مهمترین موضوعی است که در آزمون شغلی از نمره بالایی برخوردار است : 

وظیفه شناسی مهمترین عامل برای یافتن و حفظ شغل است. برنت روبرتز ، روانشناس دانشگاه ایلینوی گفت: “کارکنان با وظیفه شناسی یک سری کارها را بهتر از بقیه انجام میدهند.”افراد وظیفه شناس تمایل دارند که بسیارسازماندهی شده،مسئولیت پذیر،سخت کوش بوده و برنامه هایی را در پیش داشته باشند تا در تلاش های خود کارآمدتر عمل کنند.

کارمندان موافق همیشه نسبت به سازمان خود وفادار،قابل اعتماد وصادق هستند و از آنها همیشه به عنوان  دوستی،مهربانی ، همکاری و ادب و قابل اعتماد نام برده میشود .این کارمندان به عنوان یک عضو تیم ارزش بیشتری دارند.

  • وظیفه شناسی ، ثبات عاطفی و برون گرایی این سه ویژگی قوی رکن شخصیت شناسی شغلی هستند.

آزمون شغلی نشان دهنده شخصیت خلاق و خیال پرداز است :

این آزمون نشان میدهد که این شخص چقدر خلاق،خیال پرداز و کنجکاو است. در یک آزمون شغلی  فردی با درجه بالا احتمالاً فردی کاملاً خلاق است و دوست دارد چیزهای جدید را امتحان کند. این نوع کارکنان میتوانند خارج از چارچوب فکر کرده و کاری خلاقانه و استراتژیک برای سازمان انجام دهند.

داشتن امتیاز بالا درمشاغلی که به تفکر خلاق و نگرش انعطاف پذیر نیاز دارند، مهم است.مشاغلی که شامل تبلیغات، تحقیق ، تمرین هنری و غیره هستند قطعاً باید خلاق باشند زیرا شغل های مانند تبلیغات و تحقیق نیاز به هوش بالا دارد.البته این افراد بعداز مدتی کار کردن تجربه زیادی به دست میاورند.

  • فردی که در آزمون شغلی نمرات کمی کسب می کند ، ممکن است در مشاغلی که شامل کارهای معمول هستند و نیازی به خلاقیت ندارند ، برتری داشته باشد.

پذیرش گسترده ای در مورد اعتبار و کاربرد آزمون شخصیت برای انتخاب کارمند مناسب وجود دارد. به هرحال انتقاداتی وجود دارد به عنوان مثال، ممکن است با گذشت زمان ،شخصیت افراد تغییر کند،زیرا آنها با تجربه ترمیشوند.آزمون شخصیت در یک زمان ممکن است ابزار مناسبی برای آزمایش شایستگی داوطلب برای کار در یک سازمان نباشد.

مطلب پیشنهادی :میزان سنجش خلاقیت کارمندان چگونه انجام می شود ؟

  • جدا از انتقادات ، مطالعات نشان میدهد که کارمندانی در شرایطی که تست های شخصیتی با الزامات کاری هماهنگ است ، موفق تر هستند.

تست شخصیت شناسی می تواند درگیری ها را کاهش داده و همکاری را بهبود ببخشد:

هنگامی که شخصیتها با یکدیگر درگیر میشوند،میتواند باعث ایجاد بی نظمی در سازمان شما شود. دیدن دو نفر در حین انجام پروژه یا شنیدن این که چرا کسی به دلایل X از فلانی ناراحت است ، و…دیدن این رفتار های توهین آمیز در محل کار هیچ وقت سرگرم کننده نیست.

اما اگر بتوانید با تست شخصیت شناسی شغلی بفهمید که چه افرادی ممکن است هنگام کار با یکدیگر بیشتر تلاش کنند و به طور خاص باهم کنار بیایند ، میتوانید خیلی راحت کارمندانی را انتخاب کنید که در محل کار باهم صمیمی باشند و در مسیر شغلی به هم کمک کنند.

نتیجه گیری :

تست شخصیت شناسی شغلی ،یکی از تستهای مهم همه شرکتها است که قبل از اینکه افرادی را استخدام کنند از این تست ها اسفاده میکنند . زیرا همه شرکت سلامت روحی و تجربه کاری کارمندانشان برایشان بسیار مهم و حیاتی است.

منبع :

https://thefinancialexpress.com.bd/education/personality-test-for-selecting-employees-1591806163

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *