چگونه یک استراتژی مشتری مداری کارآمد داشته باشیم؟

چگونه یک استراتژی مشتری مداری کارآمد داشته  باشیم؟

توجه به استراتژی مشتری مداری برای کسب و کار شما بسیار مهم است .این به این معنی است که شما نیازهای مشتری را در اولویت اصلی خود قرار می دهید. همانطور که می دانید 73درصد از مشتریان ادعا می کنند که آنها به نام تجاری شما ، کیفیت محصولات شما  وفادار هستند،و این به شما کمک می کندتا مشتری مداری بیشتری داشته باشید و استراتژی هایی را ایجاد کنید که به شما کمک کند تا نسبت به نیازها و انتظارات مشتریان هوشیارتر باشید.

 اطلاعات بیشتر:

چرا توسعه فردی کارکنان برای مدیران مهم است ؟

استراتژی مشتری مداری: ایده هایی برای انجام صحیح آن :

کسب و کارها، استراتژی مشتری مداری را اولویت اول کسب و کارخود می دانند. به همین دلیل است که اکثر شما درک کرده اید که حفظ نیازهای مشتری می تواند به کسب و کار شما حس وفاداری بدهد.

1- نوع استراتژی رشد خود را مشخص کنید :

برای اینکه بتوانید یک استراتژی بازاریابی پایدار ایجاد کنید ، ابتدا باید مشخص کنید که چه چیزی میخواهید و هدف اصلی شما چیست . اگر فقط می خواهید کسب و کار خود را بزرگتر کنید و هنوز ایده دقیقی  از برنامه خود ندارید به احتمال زیاد شکست خواهید خورد.

هدف  شما از رشد استراتژی :

 • نفوذ به بازار ، که در صورت دستیابی به فروش بیشتری از محصولات خود به مشتریان صورت می گیرد.
 • توسعه بازار ، که شامل گسترش تجارت شما به بازارها و مشتریان جدید است و (افتتاح فروشگاههای جدید منطقه ای ، گسترش تجارت الکترونیکی در سطح جهان و غیره) می شود.
 • توسعه محصول ، که راهی عالی برای به دست آوردن تبلیغات مثبت و افزایش علاقه مشتریان جدید است.
 • تنوع ، زمانی اتفاق می افتد که با معرفی محصولات جدیدی برای برآورده کردن نیازهای مشتریان وارد بازارهای جدیدی شوید.

2- تقسیم بندی مشتریان را در نظر بگیرید :

هنگامی که متوجه شدید کدام یک از استراتژی های ذکر شده در کسب و کار شما مفید است .می توانید به تجزیه و تحلیل تأثیر آن بر مشتریان خود برای ایجاد یک استراتژی بازاریابی مؤثر بپردازید. حال ، برای اینکه بتوانید انتظارات آنها را برآورده کنید ، باید آنها را بهتر بشناسید. برای این کار باید یک سیستم بسیار برنامه ریزی شده به منظور جمع آوری و طبقه بندی مشتریان خود داشته باشید .

مطلب پیشنهادی :

مهارت ارتباط مؤثر چیست؟

3- از رسانه های اجتماعی استفاده کنید :

شبکه های اجتماعی قطعاً یکی از کارآمدترین راه ها برای ایجاد استراتژی مشتری مداری هستند. نه تنها می توانید در مورد پیروان خود اطلاعات بیشتری کسب کنید ، بلکه فرصتی برای ارتباط بیشتر با آنها خواهید داشت. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یاد بگیرید به طور فعال به آنها گوش دهید و به نظرات و پیام های آنها توجه کنید. اینها می توانند به طور مستقیم نه تنها مزایای شما ، بلکه  نیازها و نقاط حساس مشتریان را نشان دهند.

4- یکی از روش های استراتژی مشتری مداری این است که محتوای مورد نیاز مشتریان خود را ایجاد کنید :

همانطور که قبلاً اشاره کردیم،می توانید با استفاده از رسانه های اجتماعی اطلاعات زیادی در مورد نظرات و نیازهای مشتریان خود پیدا کنید. و هنگامی که این اطلاعات را بدست آوردید ، تمام تلاش خود را برای ایجاد محتوایی ارزشمند بکنید .سعی کنید چیزی را ارائه دهید که به آنها کمک کند حداکثر استفاده را از محصول یا خدمات شما ببرند.

 • سعی کنید محتوایی را برای محصولات خود ایجاد کنید که ارزش واقعی آن را به مشتریان ارائه دهد .

5- از نظرسنجی های آنلاین برای جلب نظرات خود استفاده کنید :

گاهی اوقات ، فعالیت مشتریان شما در صفحات رسانه های اجتماعی شما برای فهمیدن تجربیات یا نظرات آنها کافی نخواهد بود. برای این کار می توانید به عنوان ایمیل نهایی خود ، این نظر سنجی ها را برای مشتریان خود ارسال کنید و نظرات آن ها را جویا شوید. این کار به شما کمک می کند تا بازخورد دقیق مشتریان ،رتبه بندی ها و برداشت های مربوط به نام تجاری خود را جمع آوری کنید.

6- ارتباطات خود را شخصی کنید :

یکی دیگر از استراتژی رشد مشتری مدارکه باید روی آن کار کنید شخصی سازی ارتباط خود با مشتریان است. مطمئن شوید که تیم پشتیبانی شما همه داده ها را در اختیار دارد .برای این کار، می توانید از ابزارهایی مانند چت زنده یا نرم افزار فروش کمک بگیرید این کار به شما کمک می کند تا اطلاعات ارزشمندی در مورد رفتار ، تصمیمات و انتظارات مشتری بگیرید.

7- آموزش خدمات به مشتریان را برای کارکنان خود ترتیب دهید :

اگر در فکر این هستید که چگونه می توانید یک تیم فروش را از ابتدا ایجاد کرده و آن را به بخشی اساسی از استراتژی مشتری مداری خود تبدیل کنید ، چندین نکته را باید در نظر داشته باشید.

 • افرادی با ذهن باز و دوستانه را استخدام کنید که راحت با آنها صحبت کنید
 • به آنها آموزش مشتری مداری بدهید که صلاحیت آنها را افزایش دهد
 • آنها را با نرم افزار قابل اعتماد خدمات مشتری مجهز کنید.

بیشتر بخوانید :خدمات شتابدهنده استارتاپ چیست ؟

8- از مشتریان خود قدردانی کنید:

با ارائه این کار باعث می شود که مشتریان شما وفادار بمانند، جدا از رسیدگی به موقع مسائل ، تیم شما باید خریدهای آن ها بررسی کرده و از آنها قدردانی کند. اما چگونه باید این کار را انجام دهید؟ خوب ، اگرچه ممکن است پیچیده به نظر برسد ، اما در واقع چند روش ساده و در عین حال عالی برای انجام این کار وجود دارد.

 • با ارسال ایمیل یا کارت پستال به آنها بگوییدکه از شما تشکر می کنم
 • برای آنها کارت تولد ارسال کنید و از آن ها بابت خریدشان تشکر کنید.

9- توجه بیشتری به حفظ مشتری داشته باشید :

این قافیه در واقع باید سنگ بنای تجارت شما باشد. حفظ مشتری نه تنها هزینه کمتری نسبت به جذب مشتریان جدید دارد ، بلکه ثبات بیشتری را برای تجارت شما ایجاد می کند. با داشتن مشتریان وفادار ،می توانید مطمئن باشید که همیشه یک پایگاه سالم و قابل اعتماد برای رشد بیشتر دارید.بنابراین ، مراقب مشتریان فعلی خود باشید و به نیازها و درخواست های آنها گوش دهید.

چگونه می توان استراتژی مشتری مداری ایجاد کرد؟

 • تلاش برای همدلی مشتری
 • افرادی را استخدام کنید که بتوانند مشکلات مشتری شما را بهتر درک کنند و اقدامات عملی را انجام دهند
 • افرادی را داشته باشید که بتوانند بینش مشتریان را بهتر درک کنند

اگر تمایل به اطلاعات بیشتر دارید :مشتری مداری برای چه نوع کسب و کاری نیاز است ؟

کدام ابزارها می توانند به شما در ایجاد استراتژی مشتری مداری کمک کنند؟

شما اساساً به ابزارهایی نیاز دارید که به شما کمک می کند داده های مشتریان خود را جمع آوری کنید تا یک استراتژی بازاریابی عمده مشتری محور ایجاد کنید. اینها شامل موارد زیر است:

 • نرم افزار چت زنده
 • تجزیه و تحلیل ترافیک گوگل
 • دانش محور
 • ابزار مدیریت ارتباط با مشتری

نتیجه گیری :

استراتژی مشتری مداری امروزه برای هر کسب و کاری ضروری است. زیرا می توانید با این کار مشتریان را به خود وفادار کنید و محصولات بیشتری را بفروشید .

منبع :

https://www.proprofsdesk.com/blog/build-a-customer-oriented-growth-strategy/

 

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *