IQ و EQ چیست؟ چه تفاوتی با هم دارند؟

IQ و EQ چیست؟ چه تفاوتی با هم دارند؟

قبل از روشن شدن تفاوت بین IQ و EQ ، ابتدا بای درک کنیم که این اصطلاحات در به چه معنا هستند. EQ ضریب احساسی / توانایی فرد در درک احساسات خود در کنار احساسات طرف مقابل اشاره می کند ،  در حالی که IQ مخفف Intelligence Quotient نشان دهنده سطح هوش فرد است. بسیاری از مردم بر این باورند که بهره هوشی برای موفقیت افراد در زندگی مهمتر است ، در حالی که محققان معتقدند افراد با بهره هوشی بالا در شغل خود موفق تر هستند.

مطلب پیشنهادی :

بهترین کتابهای مدیریت استارتاپ چیست ؟

تعریف IQ :

Intelligence Quotient ، که به  اختصار IQ نامیده می شود ، یک نمره آزمون هوشمند است که با یک آزمون استاندارد هوش بدست می آید که در آن سن ذهنی فرد بر سن تقویمی او تقسیم می شود و سپس در 100 ضرب می شود. هدف از این آزمون ارزیابی توانایی شناختی فرد در تفکر و استدلال است. این اصطلاح برای اولین بار توسط ویلیام استرن معرفی شد.

ضریب هوشی معیاری برای اندازه گیری سطح هوش فردی است که در نمره ای که فرد در آزمون هوش به دست می آورد در مقایسه با نمرات دریافتی از افراد دیگر هم سن و سال در همان آزمون منعکس می شود.

تعریف EQ :

EQ مخفف عبارت Emotional Quotient است که به عنوان توانایی فرد در تشخیص احساسات خود و دیگران تعریف  می شود. این اندازه گیری از سطح هوش هیجانی یک فرد است که بین احساسات مختلف مرزبندی می کند و از این هوش برای هدایت تفکر و رفتار استفاده می کند.

این اصطلاح برای اولین بار در سال 1995 توسط دانیل گلمن روانشناس در کتاب هوش هیجانی به کار رفت. این توانایی فرد در شناسایی ، بیان و کنترل افکار و اعمال خود ، درک افراد دیگر و تفسیر درست موقعیت های آنها ، تصمیم گیری درست و سریع ، کنار آمدن با فشارها و بحران ها و غیره است. تحقیق شده است که افراد دارای EQ بالا از سلامت روانی ، عملکرد شغلی و شیوه زندگی بهتر برخوردارند.

تفاوت های کلیدی بین IQ و EQ :

تفاوتهای عمده بین IQ و EQ در نکات زیر توضیح داده شده است:

سطح هوش هیجانی افراد ، که با نمرات به دست آمده در آزمون استاندارد نشان داده می شود ، Emotional Quotient یا EQ نامیده میشود. Intelligence Quotient یا IQ عددی است که از آزمون استاندارد  هوش به دست میاید و نشان دهنده توانایی افراد در استدلال منطقی است.

 • موفقیت یک فرد در مدرسه بستگی به سطح ضریب هوشی او دارد ، در حالی که سطح EQ فرد نشان دهنده موفقیت او در زندگی واقعی است.
 • EQ توانایی های اجتماعی و عاطفی فرد یا توانایی فرد در تشخیص بیانات احساسی خود و دیگران را اندازه گیری می کند. برعکس ، IQ صلاحیت تحصیلی و استدلال فرد را اندازه گیری می کند.
 • ضریب احساسی به دست می آید و بهبود می یابد. بر خلاف ضریب هوشی ، توانایی شما متولد شده است.
 • فردی با EQ خوب می تواند احساسات خود را تشخیص داده ، کنترل و بیان کند ، احساسات دیگران را درک و ارزیابی کند. برعکس ، فردی با بهره هوشی بالا می تواند دانش را بیاموزد ، بفهمد و به کار گیرد و از استدلال منطقی و تفکر انتزاعی برخوردار باشد.
 • هوش هیجانی بالا را می توان در رهبران ، فرماندهان ، مدیران و افرادی که دارای چالش های اجتماعی هستند مشاهده کرد. برعکس ، ضریب هوش افراد با عقل بالا ، عقل سلیم ، چالش های ذهنی و غیره را شناسایی می کند.

بیشتر بخوانید :شبکه PBN چیست؟و چرا از آن استفاده می کنند؟

IQ و EQ چگونه اندازه گیری می شوند؟

بحث های زیادی در مورد صحت اندازه گیری IQ و EQ وجود دارد.

عوامل زیادی می توانند بر نتایج آزمایش ها تأثیر بگذارند ، که باعث می شود برخی از مردم سوالاتی کنند که آیا این آزمون ها واقعا توانایی های ذاتی را اندازه گیری می کنند یا خیر. به عنوان مثال ، عوامل زیر می تواند بر نتایج آزمایش تأثیر بگذارند:

 • وضعیت اقتصادی
 • نابرابری های اجتماعی
 • دسترسی به آموزش
 • تغذیه دوران کودکی
 • آسیب دوران کودکی
 • سایر عوامل محیطی

بسیاری از آزمون های EQ توانایی های شما را در پنج زمینه رتبه بندی می کنند:

 • خودآگاهی
 • خودتنظیمی
 • انگیزه
 • یکدلی
 • مهارتهای اجتماعی

بیشتر بدانید :روانشناسی عرضه و تقاضا چیست؟

آیا می توانید IQ و EQ خود را ارتقا دهید؟

باز هم ، در این باره بحثی بین دانشمندان وجود دارد. برخی معتقدند که IQ را می توان بهبود بخشید. سایر محققان معتقدند هیچ روش دقیقی برای اندازه گیری اینکه آیا هوش اولیه شما پس مدتی بهبود  میابد وجود ندارد.

نتیجه گیری  :

سطح IQ و EQ در افراد مختلف متفاوت است. ممکن است فردی از ضریب هوشی بالایی برخوردار باشد ، اما تعداد ضریب هوشی پایین و بالعکس. بنابراین ، روشهای بررسی IQ و EQ نیز متفاوت است.

ضریب هوشی شما چیزی است که شایستگی ها و ظرفیت های فردی شما را تعیین می کند ، اما EQ شما نحوه تعامل و رفتار شما با افراد را در زندگی شما تعیین می کند ، این نشان می دهد که چگونه می خواهید با فشارها کنار بیایید یا با بحران روبرو شوید. تفاوت بین این دو در این است که هیچ کس نمی تواند هوش یا استدلال خود را تغییر دهد ، اما هرکسی می تواند یاد بگیرد که چگونه با احساسات کنار بیاید و برای او موفقیت ایجاد کند.

منبع :

https://keydifferences.com/difference-between-iq-and-eq.html

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *