OKRچیست ؟ (هدف سنج):

OKRچیست ؟ (هدف سنج):

OKR”مخفف” اهداف و  نتایج کلیدی “است. اهداف و نتایج کلیدی یک ابزار تعیین کننده  هدف و رهبری موثر برای ارتباط با آنچه می خواهید به انجام برسانید و برای رسیدن به آن چه نقاط عطفی را باید رعایت کنید ، مورد استفاده قرار می گیرند. اهداف و نتایج کلیدی  توسط برخی از سازمانهای پیشرو در جهان برای تعیین و اجرای استراتژی های خود استفاده می شوند. در این مقاله ما یک OKR را تعریف می کنیم ، نحوه استفاده از آنها را بررسی می کنیم و چند نمونه از اهداف و نتایج کلیدی را ارائه می دهیم.

بسیاری از OKR ها اهداف یک سازمان را پیش می‌برند و براساس آن همه می‌دانند که انتظارات کلی در محل کار چیست. OKR ها عمومی هستند، به این معنی که وقتی تعیین شوند، همه به سمت آن حرکت کرده و از کار دیگران آگاه می‌شوند.

مطلب پیشنهادی :IQ و EQ چیست؟ چه تفاوتی با هم دارند؟

این اهداف و نتایج کلیدی شامل لیستی از اهداف سطح بالا است. در زیر هر هدف باید ۳ تا ۵ نتیجه کلیدی قابل اندازه‌گیری وجود داشته باشد. به دنبال آن هر نتیجه کلیدی را می‌توان با نمره ۰ تا ۱۰۰٪ اندازه‌گیری کرد.

این نتایج کلیدی معمولاً بخشی از فرآیند برنامه‌ریزی سه ماهه هستند، اگرچه برخی از شرکت‌ها OKR های سالانه یا فصلی نیز تعیین می‌کنند. باید این نکته را در نظر گرفت که امکان تعیین OKR در همه شرکت‌ها و سازمان‌ها وجود ندارد و اندازه‌گیری نتایج کلیدی فقط مخصوص سازمان‌هایی است که هر تیم یک مدیر دارد. به این وسیله مزایای زیادی از بهره‌وری و تمرکز گرفته تا پیشرفت فرهنگ شرکت به دست می‌آید.

OKR چیست؟

OKR  مخفف “اهداف و نتایج کلیدی” است. این یک روش تعیین هدف مشارکتی است که توسط تیم ها و افراد برای تعیین اهداف چالش انگیز و بلندپروازانه با نتایج قابل اندازه گیری استفاده می شود. با استفاده از اهداف و نتایج کلیدی  می توانید پیشرفت را ردیابی کنید، هم ترازی ایجاد کنید و مشارکت را در مورد اهداف قابل اندازه گیری تشویق کنید.

اهداف و نتایج کلیدی چه در مورد عملیات اداری، چه در مهندسی نرم افزار، چه در سازمان های غیرانتفاعی و …، برای تعیین اهداف در بسیاری از سطوح شرکت یکسان عمل می کنند. آنها همچنین می توانند برای اهداف شخصی و حتی توسط افراد برای انجام کارها در مکانهایی که رهبران ارشد از آنها استفاده نمی‌کنند استفاده شوند.

  • اجزاء OKR شامل اهداف و نتایج کلیدی است:
  • اهداف:

هدف به سادگی چیزی است که باید به دست آید، نه بیشتر و نه کمتر. بر اساس تعریف  اهداف مهم، ملموس، عمل گرا و (به طور ایده آل) الهام بخش هستند.

  • نتایج کلیدی :

نتایج کلیدی را معیار قرار داده و نحوه رسیدن به هدف را بررسی می‌کنیم. اهداف و نتایج کلیدی موثر، خاص و محدود به زمان و  همچنین تهاجمی و در عین حال واقع بینانه هستند. بیشتر از همه، آنها قابل اندازه گیری و قابل بررسی هستند.

چه کسی روش OKR را ایجاد کرده است؟

متدولوژی اهداف و نتایج کلیدی توسط Doerr در اینتل ایجاد شد و توسط او به جان دور آموزش داده شد. از آن زمان، بسیاری از شرکت ها از جمله Google ، Allbirds ، Apartment Therapy ، Netflix و سازمان های غیر انتفاعی الهام بخش مانند Code for America استفاده کردند.Doerr کسی بود که نام “OKRs” را ایجاد کرد. وی در سال 1999  این فلسفه را به بنیانگذاران گوگل معرفی نمود.

مزایای اهداف و نتایج کلیدی:

اهداف و نتایج کلیدی مزایای زیادی از جمله وضوح، ارتباطات بیشتر و یک استراتژی منسجم و شفاف را در سراسر سازمان ارائه  می دهند.

اگر تمایل به مطالعه بیشتر دارید :روانشناسی رنگ در تبلیغات چیست؟

  • تمرکز: اهداف و نتایج کلیدی به یک تیم اجازه می دهند که پشت مجموعه کوچکی از اولویت‌های با دقت انتخاب شده تجمع کند.
  • همسویی: اهداف و نتایج کلیدی روشی را برای کل سازمان ارائه می‌دهند تا اهداف خود را در هر لایه با اولویت های سطح بالا و با هدف نهایی خود هماهنگ کند.
  • تعهد: OKR ها از یک طرف تعهد جمعی و از طرف دیگر برای انتخاب، پایبندی به اولویت‌های مورد توافق در خواست می کند.
  • ردیابی: اهداف و نتایج کلیدی به یک تیم یا سازمان اجازه می‌دهند پیشرفت خود را در جهت رسیدن به هدف دنبال کنند و زودتر بدانند چه زمانی باید تاکتیک ها را تغییر دهند.
  • کشش: اهداف و نتایج کلیدی تیم‌ها را قادر می‌سازند تا اهدافی را فراتر از BAU یا “طبق معمول” تعیین کنند و تغییرات معناداری ایجاد نمایند.

چه چیزی OKR را منحصر به فرد می کند؟

هر شرکتی روش تفسیر و استفاده از اهداف و نتایج کلیدی خود را دارد. علاوه بر این، برخی از تیم‌ها یا شرکت ها ترجیح می‌دهند اهداف و نتایج کلیدی را برای ایجاد نسخه‌های مختلف تغییر دهند و تنظیم کنند. با این حال، برخی از مفاهیم اصلی وجود دارد:

1- سادگی :

استفاده از اهداف و نتایج کلیدی یک فرایند ساده است. شرکت ها آنها را برای کمک به کاهش زمان صرف شده برای تعیین اهداف از ماه به روز استفاده می کنند. در نتیجه ، این شرکت‌ها می‌توانند منابع خود را برای دستیابی به اهداف سرمایه گذاری کنند و نه برای توسعه آنها. آنها همچنین برای گنجاندن بخشی از بررسی عملکرد تیم ها و افراد مناسب هستند.

بیشتر بخوانید :روشهای موفق هدفگذاری در استارتاپ ها چیست ؟

2- اهداف چابک:

اهداف و نتایج کلیدی با استفاده از چرخه های هدف کوتاهتر،  رویکرد چابکی را در پیش می گیرد. این امر تأثیرات مثبت زیادی بر یک تجارت دارد. یک مثال خوب این است که به شرکت ها کمک می کند تا با تغییرات سازگار شده و واکنش نشان دهند.

3- شفافیت :

هدف اصلی OKR ایجاد همسویی در یک سازمان است. برای انجام این کار، آنها باید در تمام سطوح شرکت عمومی شوند. این شفافیت برای همه افرادی است که به اهداف و نتایج کلیدی دسترسی دارند.

نتیجه گیری :

OKR ها اصولاً برای تعیین اهداف مشارکتی در شرکت ها مورد استفاده قرار می گیرند. و بسیاری از سازمان‌ها می‌توانند با استفاده از آن ها اهداف های خود را مورد سنجش و بررسی قرار دهند.

منبع :

https://www.gend.co/blog/what-is-okr

https://www.whatmatters.com/resources/okr-and-mbo-difference-between/

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *