راهبردهای کارآفرینی در صنایع خلاق چیست؟

راهبردهای کارآفرینی در صنایع خلاق چیست؟

بسیاری از افراد هنرمند و خلاق که در زمینه‌های مختلف مهارت دارند بیشتر بر مهارت خود تکیه داشته و به هیچ عنوان به فکر کسب و کار و درآمد نیستند و حتی اطلاعات کافی در این زمینه ندارند. این امر موجب افزایش کلاهبرداری یا عدم توانایی کسب درآمد مناسب برای گذران زندگی خواهد شد. راهبردهای کارآفرینی در صنایع خلاق را این روزها در بسیاری از کشورهای مختلف می‌بینیم و پیشرفت قابل توجهی را توانسته بدست آورد.

می توانید در مورد نقشه راه کارآفرینی ومدیریت کسب و کارهای کوچک چیست؟ در این مقاله بخوانید.

در آلمان، سیاستمداران آلمانی برای صنایع خلاق ارزش زیادی قائل هستند. آنها معتقدند به کمک نوآوری و صنایع خلاق میتوانند پیشرفت چشمگیری را بدست آورند. به همین دلیل انستیتو گوته با مرکز کارآفرینی استراشگ دانشگاه مونیخ (SCE) همکاری میکند تا مهارت های کارآفرینی متخصصان فرهنگی و خلاق را توسعه دهد و آنها را قادر سازد تا محصولات خود را به طور مؤثرتری بازاریابی کرده و به بازارهای جدید دسترسی پیدا کنند و از همین طریق به درآمد خوبی هم دست پیدا کنند.

اما برای موفقیت در حوزه صنایع‌خلاق با ماهیت متفاوت آن می‌بایست به چند نکته توجه نمائید که در ادامه مقاله به این نکات اشاره نموده و توضیحات تفضیلی ارائه می‌نمائیم.

چند نکته برای موفقیت در صنایع خلاق:

1- یک شبکه جهانی ایجاد کنید :

اگر می‌خواهید با انجام کاری که دوست دارید زندگی خوبی داشته باشید، باید مردم را بشناسید. شما به یک شبکه بزرگ در سراسر جهان نیاز دارید. برای کارآفرینان بسیار مهم است که بدانند شما در چه کاری مهارت دارید. برای ایجاد یک شبکه شما باید اول از همه شناخت کلی از افراد داشته باشید بعد از آن می توانید شبکه خود را ایجاد کنید. این در راهبرد های کارآفرینی در صنایع خلاق بسیار مهم است.

قطعاً دوست دارید در مورد نوآوری و اهمیت خلاقیت در استارتاپها چیست ؟ بیشتر بدانید.

2- آماده سازش باشید :

 شما به عنوان یک تاجر در تجارت خود نمی‌توانید همه چیز را ارائه دهید. شما نمی‌توانید بالاترین کیفیت و ارزان‌ترین قیمتها و سریع‌ترین زمان تحویل را به یکباره داشته باشید. پس خوب است به این فکر کنید که ارزشهای با اولویت بالای شما چیست؟ هدف شما از این کار چه چیزی است؟ این موضوع در راهبردهای کارآفرینی در صنایع خلاق بسیار حائز اهمیت است.

3- از شکست نترسید یکی از راهبرد های کارآفرینی در صنایع خلاق است:

با تجربه کاری خود به عنوان یک سفر رفتار کنید. داشتن برخی اهداف مهم هستند، اما دنیای تجارت یک محیط در حال تغییر است و پیش‌بینی همه چیز ممکن است دشوار باشد. شما برای فرآیندی که طی می‌کنید باید ارزش قائل شوید. سعی کنید از شکست خودن نترسید، زیرا از آن شکست‌هاست که چیزی می‌آموزید. به روند توسعه کار نگاه کنید، از پیشرفت خود لذت ببرید. این برای شما به عنوان یک فرد ضروری است، نه اینکه فقط به اهداف نگاه کنید.

4-  روی مشتری تمرکز کنید :

سعی کنید روی افرادی تمرکز کنید که از پروژه شما لذت می ببرند، زیرا  از این طریق شما می‌توانید به پاسخ‌هایی که در ذهن خود دارید برسید و به آن میزان درآمدی که هدفتان است برسید، فرقی نمی‌کند که می‌خواهید بخش خلاقانه یک پروژه را بسازید یا در حال تلاش برای ایجاد بخش تجاری هستید. نکته اصلی این است که باید روی افرادی تمرکز کنید که از محصولات شما لذت می برند. در ضمن برای رسیدن به این هدف باید صبور باشید و قدم به قدم جلو برید زیرا نمی‌توانید یک شبه به همه خواسته‌های خود برسید.

5- به دنبال رویکردهای جدید باشید :

                            

همانطور که می‌دانید ما  در بیشتر کارها از سرمایه‌گذاری جمعی استفاده می‌کنیم، به این معنی که می‌توانیم با مخاطب یا کاربران نهایی خود تماس بیشتری داشته باشیم. اگرچه این مربوط به بودجه نیست. اما  این در مورد شروع یک گفتگو با جامعه و مخاطبان است. وقتی رویکرد خود را تغییر می‌دهید و سعی می‌کنید جامعه‌ای را حول پروژه خود بسازید، یکی از مواردی که جامعه به آن کمک می‌کند تامین مالی است. اما مهمترین چیز شروع آن گفتگو است.

آیا در مورد GTD چیست ؟ اطلاعات دارید اگر دوست دارید بیشتر اطلاعات داشته باشید این مقاله را بخوانید.

وقتی از سرمایه‌گذاری جمعی استفاده می‌کنید، باید به مخاطب نهایی فکر کنید و مستقیماً با آن افراد صحبت کنید نه اینکه از طریق واسطه‌ها پیش بروید. فراموش نکنید که تأمین مالی در اول راه پروژه و یا کسب و کار بسیار مهم است. این یکی از راهبرد های کارآفرینی در صنایع خلاق است.

6- برای کارهای سخت و روزهای سخت آماده باشید :

 شاید در اول راه کار شما سخت باشد و تا دیر وقت کار کنید اما فراموش نکنید که هر کاری سخت است و باید برای آن زحمت زیادی بکشید اما بعد از مدتی کار شما بیشتر می‌شود و فروش شما تغییر می‌کند. چیزی که باید در نظر داشته باشید، این است که شروع یک کار سخت است و ممکن است برای حمایت از خود به منابع درآمد دیگری نیاز داشته باشید. شما باید یک طرح تجاری داشته باشید و طبق آن برنامه‌های خود را اجرا نمائید.

7-یکی از راهبرد های کارآفرینی در صنایع خلاق این است که فقط دنبالش برو :

شما فقط باید خودتان را باور کنید، دریغ نکنید. من نمی توانم درک کنم که چرا مردم می‌گویند “نمی‌توانند آن را بخواهند” یا “نمی‌توانند آن را انجام دهند”، شما فقط باید به دنبال آن بروید. اگر چیزی را می‌خواهید، باید آن را با تمام اشتیاق بخواهید. شاید شما موفق نشوید و یا حتی کلمه نه بشنوید اما  اوضاع شما که از این بدتر نمی‌شود، شما می‌توانید دوباره از نو شروع کنید و دوباره برنامه ریزی کنید. اما فراموش نکنید اگر چیزی را می‌خواهید باید به دنبال آن بروید.

نتیجه گیری :

راهبرد های کارآفرینی در صنایع خلاق این روزها زیاد شنیده و یا دیده می‌شود. کشورهای دیگر برای اینکه این راهبردها را به افرادی که دارای مهارتهای مختلف هستند اما روش فروش آن را نمی‌دانند، سرمایه‌گذاری کرده و بابت آموزش آنها تلاش می‌کنند زیرا معتقند که بدین وسیله می‌توان شرایط را تغییر داد.

منبع :

https://www.alumniportal-deutschland.org/en/global-goals/sdg-08-economy/entrepreneurship-creative-industry/

https://www.britishcouncil.org/voices-magazine/eight-tips-success-creative-industries

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *