چالش فناوری پلیمرهای زیست تخریب پذیر

شرح چالش

امروزه در ظروف و بسته‌بندی ها به خصوص برای مواد غذایی از مواد پلاستیکی، نفتی، شیشه، فلزات و کاغذ استفاده می‌شود.
کاربرد این مواد معایب متعددی را به‌دنبال دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به مهاجرت ترکیبات استفاده شده در فرمول‌بندی بسته‌بندی به ماده غذایی، ایجاد آلودگی‌های زیست‌محیطی و مشکلات بازیافت آن‌ها اشاره کرد.
توليد روزافزون پليمرهاي مقاوم به تخريب زيستي منجر به تجمع ضايعات پليمري در طبيعت شده و مشكلات زيست‌محيطي فراواني ايجاد مي‌كند و زباله‌های پلاستیکی به‌جا مانده همواره به‌عنوان معضل بزرگی برای محیط زیست مطرح هستند .

پژوهش‌های جدید به یافتن جایگزین‌های مناسب برای بسته‌بندی‌های متداول معطوف شده است. ‌پلیمرهای زیست‌تخریب‌پذیر و سازگار با محیط زیست به‌عنوان راه‌حل مناسب برای این موضوع پیشنهاد می‌شوند.
اما، استفاده از زیست‌پلیمرها در بسته‌بندی محصولات غذایی در برابر محدودیت‌های متعددی قرار دارد. شکنندگی، سفتی، ناپایداری گرمایی و نفوذپذیری زیاد نسبت به گازها و بخارآب در زمره عوامل اصلی محدودیت استفاده از زیست‌پلیمرها در صنایع غذایی هستند.
یکی دیگر از محدودیت ها هزینه تمام شده بالا نسبت به مواد پتروشيميايي می باشد که با توجه به حجم بالای استفاده از لیوان،ظروف یکبار مصرف و کیسه های حمل کفش در حرم مطهر رضوی ،توجیه پذیرنمودن استفاده از این زیست پلیمرهای تخریب پذیر یکی از مهمترین چالش ها می باشد.
در این چالش برآنیم تا به استفاده از ظرفیت علمی و فناوری شرکت های دانش بنیان و نخبگان و نوآوران با حفظ کیفیت و استانداردهای لازم استفاده از این مواد را اقتصادی نماییم

فرآیند برگزاری

این چالش در ۴ مرحله برگزار می‌شود.
برگزاری پیش رویداد چالش:
داوطلبین شرکت در رویداد به منظور آگاهی وکسب اطلاعات مربوطه ، در پیش رویداد آموزشی نیم روزه شرکت خواهند کرد تا ضمن آشنایی بیشتر با مسئله توسط مسئولین مربوطه، برای ارایه طرح‌های نهایی خود آماده شوند.
دریافت نمونه اولیه یا طرح مفهومی:
در این مرحله شرکت‌کنندگان می‌بایست حداکثر تا نیمه اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۸ طرح پیشنهادی خود را به صورت کامل در چارچوبی که از سوی دبیرخانه چالش فناوری در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد، در سایت معاونت علمی آستان قدس رضوی ثبت کنند.
لازم به ذکر است که در این مرحله اولویت با طرح‌های دارای نمونه‌ اولیه (با ارائه مستندات کافی) می‌باشد، اما طرح‌های مفهومی کاربردی نیز مورد پذیرش قرار خواهند گرفت. پس از اتمام مهلت ثبت طرح‌ها و غربال آن‌ها (ارزیابی اولیه غیرحضوری)، داوری حضوری طرح‌ها انجام خواهد شد و سرانجام طرح‌های برگزیده به مرحله دوم راه خواهند یافت.
رویداداصلی :
در قالب یک رویداد نیم‌روزه، از صاحبان طرح‌های برتر دعوت می‌شود تا طرح‌های خود را در حضور جمعی از مسئولین آستان قدس رضوی،سرمایه‌گذاران و حامیان بالقوه (مانند صندوق‌های توسعه فناوری، سرمایه‌گذاران خطرپذیر، شتابدهنده‌های مرتبط، نمایندگان مراکز رشد فناوری، پارک‌های علم و فناوری، شرکت‌های صنعتی و دیگر افراد یا نهادهای حمایتگر و علاقمند) ارائه نمایند.
در پایان به طرح‌های برگزیده توسط نهادهای حامی و سرمایه‌گذاران این مرحله تسهیلات حمایتی اعطا خواهد شد.
ساخت نمونه آزمایشگاهی:
برگزیدگان رویداداصلی ، دو ماه فرصت خواهند داشت تا ضمن تکمیل مستندات فنی و اقتصادی، یک «نمونه آزمایشگاهی» مطابق با طرح اولیه خود بسازند یا نمونه اولیه خود را تکمیل نمایند. دریافت تایید فنی نمونه‌های اولیه در این مرحله منوط به تکمیل مستندات آزمایشگاهی و ارائه نتایج آزمون‌های تعیین شده خواهد بود.
سه طرح برتر نهایی این مرحله علاوه دریافت جایزه نقدی ده ، هفت و چهار میلیون ریالی، در اولویت عقدقرارداد خریدمحصولات توسط استان قدس رضوی قرار خواهند گرفت.

ثبت ایده

https://sti.razavi.ir/sti/form/ideas


عضویت در خبرنامه