5 راهکار افزایش خلاقیت

راهکارهای افزایش خلاقیت

کنجکاو باشید

یکی از روش‌های رایج برای ایجاد خلاقیت کنجکاوی است. مانند کودکان که  به دنبال یادگیری و شناخت دنیای پیرامون خود هستند که به طور مکرر سؤال می‌پرسند و برای شنیدن پاسخ‌ها اشتیاق دارند. آن‌ها می‌خواهند به معنای واقعی کلمه همه چیز را بدانند. زمانی که در مورد چیزی کنجکاو هستید، به خودتان پاداش دهید. کنجکاوی فرصتی برای کشف موضوعات جدید و نوآورانه است.کنجکاوی باعث می‌شود افراد برای حل مسائل به دنبال ایده باشند و خلاقانه‌تر فکر کنند.

اعتمادبه‌نفس خود را بالا ببرید

ایمان نداشتن به توانایی‌های شخصیتان منجر به سرکوب خلاقیت می‌شود. به همین دلیل اعتمادبه‌نفس مقوله‌ای بسیار مهم است. به این نکته توجه داشته باشید که شما شخصیت و توانایی‌های منحصربه‌فردی دارید و هیچ‌کس این توانایی‌ها و مهارت‌های شما را ندارد؛ بنابراین اگر آن‌ها را باور داشته باشید می‌توانید راه‌حل‌های خلاقانه‌تری برای مسائل پیدا کنید. برای خلاق بودن بیش از هر چیز به اعتمادبه‌نفس نیاز دارید.

اعتماد به نفس خود را افزایش دهید

 خیال‌پردازی کنید

انسان یک توانایی منحصربه‌فرد به نام ذهن سیال دارد. خیال‌پردازی وظیفه این بخش از ذهن است. انسان‌های خیال‌پرداز اغلب افراد خلاقی هستند. وودی آلن نویسنده و بازیگر آمریکایی درباره نقش خیال‌پردازی در افزایش خلاقیت می‌گوید: «زمانی که خیال‌پردازی می‌کنید، ذهن شما به بخش‌های مختلف مغز سفر می‌کند و اطلاعاتی را جمع‌‌آوری می‌کند که مدت‌ها بعد ممکن است به هم مربوط شوند. این ارتباطات معمولا باعث می‌شوند افراد به ایده‌های خلاقانه‌تری برسند.

به ‌وسیله نوشتن افکار و ایده‌های خود را ثبت کنید

یکی‌ دیگر از روش‌های قدرتمند که نوآوری را افزایش می‌دهد، عمل ثبت افکار شماست که می‌تواند خلاقیت را به‌طور قابل‌توجهی افزایش دهد. این کار چندین مزیت دارد. نوشتن، در درجه‌ی اول، تفکر شما را بهبود می‌بخشد و شما را تشویق می‌کند تا در مورد مشکلات خود، مسائل مربوط به کار یا مفاهیم مختلف بیشتر فکر کنید و هنگامی‌که شما عمیق فکر می‌کنید، ایده‌های جدید ایجاد و متولد می‌شوند. این ایده‌ها در ابتدا ساده هستند، اما همان‌طور که به نوشتن ادامه می‌دهید، پیچیده‌تر و کارآمدتر می‌شوند. مزیت دوم این است که نتایج منعکس‌شده از نوشته‌ها به شما درک عمیق‌تری از مسائل داده و به رشد نوآوری کمک خواهد کرد.  راهها ساده برای شروع این است :

  1. در خودتان عادت روزنامه‌نگاری یا ثبت اخبار را به ‌وجود آورید.
  2. می‌توانید نوشتن یک رمان یا داستان کوتاه را آغازکنید.
  3. وبلاگ نویسی راه‌حل دیگری است که با آن می‌توانید از طریق پست‌های وبلاگ و مقالات، دانش و ایده‌های خود را با خوانندگان به اشتراک بگذارید.

نقشه‌ی ذهنی ترسیم کنید

نقشه‌ی ذهنی یک روش عالی برای اتصال ایده‌ها و پاسخ‌های نوآورانه به سؤالات است. نحوه‌ی کار به ‌این ‌صورت است که یک کلمه را به‌عنوان موضوع مرکزی در نقشه‌ی ذهنی می‌نویسیم. سپس، اصطلاحات و ایده‌های مربوط ‌به آن را در اطرافش نوشته و با خطوط به آن اتصال می‌دهیم. هر یک از ایده‌های ثبت‌شده به‌عنوان کلمه‌های مرکزی بعدی قابلیت اتصال به یک مجموعه ایده و اصطلاح را دارند که ادامه این روند موجب یک طوفان مغزی کتبی می‌شود. نقشه حاصل به علت شباهت به شاخه‌های درخت، با نام درخت ایده نیز شناخته ‌می‌شود.

نقشه ذهنی ترسیم کنید

مرجع:

خلاصه ای از  ttps://motalesharif.com

گردآوری: مونا فدایی، تکتم زحمتکش مرجانه

مطلبی که ممکن است مورد علاقه شما باشد:

7 تکنیک برتر برای داشتن تفکری خلاق

صنایع خلاق چیست؟ دسته بندیهای آن چیست؟

با دورریختنی ها خلاقیت خود را افزایش دهیم.

موانع خلاقیت را بشناسید

از ایده های نرم «در خانه ماندن» برای مقابله با کرونا حمایت میشود.

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *