موانع خلاقیت را بشناسید

موانع خلاقیت را بشناسید

یکی از اساسی ترین ارکان مشاغل مرتبط با صنایع خلاق و حتی می توان گفت یکی از مهمترین عوامل موفقیت هر کسب و کاری، خلاقیت می باشد. بنابراین باید موانع خلاقیت را شناساییو برطرف نمود. در زیر به مهمترین موانع خلاقیت پرداخته و توضیحات کاملی برای پیشگیری از آن ارائه می شود.

عواملی که جزء موانع خلاقیت هستند را  می توان این گونه  تقسیم بندی کرد:

  1. موانع فردی
  2. موانع اجتماعی
  3. موانع سازمانی

موانع فردی:

این موارد نشات گرفته از زندگی فردی و خلق و خوی هر فرد است. در اینجا سعی داریم مهم ترین موانع فردی را نام ببریم :

  1. عدم اعتماد به نفس: اکثر انسان ها به دلیل عدم اعتماد به نفس کافی تلاشی در جهت خلاق تر شدن و ابراز ایدههای خود ندارند.
  2. کمرویی: کمرویی از جمله عواملی است که باعث از بین رفتن اعتماد به نفس می شود.
  3. ترس از شکست و انتقاد: در این مورد افراد به دلیل ترس از عدم پذیرش ایده خود و یا انتقاد از ایدههایشان معمولا از بازگو کردن آنها خودداری می کنند.
  4. عدم استفاده از طرفین مغز: مغز انسان از دو نیمکره چپ و راست تشکیل شده است هر طرف این نیمکره ها وظایفی را دارند. یکی از این نیمکره ها وظیفه انجام امور منطقی و دیگری وظیفه انجام امور احساسی را بر عهده دارند، افراد معمولا فقط از یک طرف ذهنشان استفاده می کنند، در این میان افرادی موفق تر و خلاق تر هستند که بتوانند از دو نیمکره مغزشان استفاده کنند و بین آنها ارتباط ایجاد کنند.
  5. تمایل به همرنگی با جامعه و اطرافیان: به طور ذاتی ما انسان ها سعی می کنیم بیشتر در منطقه امن خودمان باقی بمانیم و کمتر خودمان را وارد محیط های چالشی کنیم در نتیجه ما بیشتر سعی میکنیم از روش های مرسوم استفاده کنیم و خلاقیتی در جهت بهتر سازی و تغییر روشها نداشته باشیم. 
  6. عدم تمرکز ذهن: این مورد یکی از اصلی ترین موارد کشنده خلاقیت است. باید بتوانیم ذهن خود را درست و صحیح و در کوتاهترین زمان طبقه بندی کنیم. یکی از روش ها و تکنیک های طبقه بندی ذهن استفاده از روش نقشه ذهنی می باشد.
  7. مقاوم نبودن: هر تغییری نیازمند تحمل سختی است، وقتی شما ایده جدیدی دارید می بایستی برای اثبات و آزمایش کارایی آن مقداری سختی را تحمل کنید، معمولا ما در برابر این سختی ها مقاوم نیستیم و به راحتی در برابر این سختی ها کنار میکشیم، یکی از راه های اینکه بتونیم انسان خلاق تری باشیم رعایت همین موضوع است.

 

موانع خلاقیت را بشناسید
موانع خلاقیت را بشناسید

موانع اجتماعی خلاقیت:

این موانع خلاقیت مستقیما به محیط اطراف ما بر می گردند و ما عملا نمی توانیم تاثیر زیادی روی آنها بگذاریم، این موارد بیشتر در محیط خانواده، مدارس و جمع های دوستانه خودنمایی می کنند.
در محیط های دوستانه و همینطور محیط های خانوادگی روابط و رفتار های متقابل عموما باعث سرکوب خلاقیت می شوند. انسان در کودکی خود بیشترین خلاقیت را در خود دارد و بعد از قرار گرفتن در محیط های اجتماعی و قرار گرفتن در برابر برخی از اعتقادات تربیتی غلط مثل بی توجهی به سوالات کودکانه، ارزش قائل نشدن برای کودکان، انتقاد و سرزنش نا بجا، پرخاشگری، قرار دادن کودک در چار چوب های مقرراتی و… از جمله موانع خلاقیت در سنین کودکی هستند.

موانع سازمانی:

این عوامل مربوط به محیط های اداری و کاری می باشد. شرایط حاکم بر این محیط اکثرا باعث سرکوب خلاقیت است. در بیشتر موارد قانون سازمان ها، نظر هیئت مدیره ، عدم تحمل شکست، ساختار سازمانی، فرهنگ سازمانی، عدم تحمل انتقاد، مدیریت اشتباه در سطوح اولیه مدیران، تلاش در جهت حفظ وضع موجود و …. عملا باعث جلوگیری خلاقیت در افراد می گردد.

گردآوری: مونا فدایی، تکتم زحمتکش مرجانه

مطالبی که شاید به آن علاقمند باشید:


5 راهکار افزایش خلاقیت

7 تکنیک برتر برای داشتن تفکری خلاق

با دورریختنی ها خلاقیت خود را افزایش دهیم.

صنایع خلاق چیست؟ دسته بندیهای آن چیست؟

از ایده های نرم «در خانه ماندن» برای مقابله با کرونا حمایت میشود.

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *