پویا نمایی “رستم و زکریا علیه کرونا” منتشر شد.

هفت خوان کرونایی

«جمال رحمتی» کاریکاتوریست و داور بخش کارتون دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، انیمیشنی با موضوع ویروس کرونا ساخته و منتشر کرده است.
این انیمیشن با عنوان کلی «هفت خوان کرونایی»، روایتی طنزگونه از نحوه مواجهه رستم پهلوان افسانه‌ای شاهنامه به همراه رخش و زکریای رازی با ویروس کرونا است. رحمتی درباره انیمیشن «هفت خوان کرونایی» گفته است: این انیمیشن‌ها در ۷ قسمت ساخته می‌شود و موضوع اصلی آن مبارزه با کروناست. هدف ما در ساخت این انیمیشن‌ها روحیه‌بخشی به مردم در این روزهای سخت است. تکنیک اجرا «کات اوت» است و کاراکترها فانتزی و فضاها برگرفته از مینیاتور ایرانی است.

 

طراح پویانمایی «هفت خوان کرونایی» نقش هنرمندان در بحران‌ها را به سه بخش سازنده، مخرب و خنثی تقسیم‌بندی کرد و گفت: هنرمند انتخاب می‌کند در این شرایط چه نقشی داشته باشد، ما در کشور یک خانواده بزرگ هستیم؛ بنابراین نخست باید رابطه خویشاوندی خود را با جامعه تعریف کنیم و برای اثبات تعلق خاطر خود رفتار سازنده داشته باشیم.

جمال رحمتی این روزها با مجموعه انیمیشن هفت خوان کرونایی موفق شده بینندگان زیادی را در شبکه های اجتماعی جذب این اثر کند. انیمیشن‌ یا پویانمایی هفت خوان کرونایی با بهره از شخصیت‌های شاهنامه همچون رستم در ۷ قسمت توسط جمال رحمتی و با صداپیشگی محمدرضا صولتی با موضوع مبارزه با کرونا با هدف روحیه‌بخشی به مردم روزهای شیوع بیماری کرونا ساخته و عرضه شده است که در اولین قسمت این اثر با عنوان رستم و زکریا علیه کرونا شاهد مبارزه رستم با ویروس کرونا هستیم که در این نبرد رستم با گرز و شمشیر و تفنگ قادر به شکست این ویروس نیست و در نهایت با الکلی که زکریای رازی برایش می‌آورد ویروس را از بین می‌برد.

به گزارش شیرین طنز، رحمتی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا گفت: درخواست این کار از طرف عبدالرحیم سیاهکارزاده رئیس موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر انجام شد تا در در شرایط موجود یک حرکت فرهنگی صورت بگیرد و سپس ایده اولیه هفت خوان رستم را دادم که مورد تایید قرار گرفت و سپس به صورت اجرا در آمد.

 

رستم علیه کرونا
رستم علیه کرونا

 

سرآمد پهلوانان و قهرمانان

وی در تشریح انتخاب شخصیت‌های انیمیشن خود از درون شاهنامه گفت: هر کشوری در ادبیات کهن خود یکسری قهرمان دارد که شکل اسطوره‌ای به خود گرفته اند و در آن منطقه به سمبل تبدیل شدند. رستم سرآمد پهلوانان و قهرمانان در ادبیات کهن ایران است و می‌توانست برای این اثر انیمیشن شخصیت مناسبی باشد.

رحمتی ادامه داد: بیشتر مواجه های هنری شاهنامه در یک برخورد جدی شکل می‌گیرد که معمولا نمی‌توان با آن شوخی کرد اما در فضای موجود که اخبار تلخ مرگ و میر بر سر مردم آوار شده است و مخاطبان در حجم بالای این اخبار درست و نادرست سرگردان هستند فکر کردم چنین کاری می تواند در شکستن فضای موجود نقش داشته باشد و آرامش را برای آنها به ارمغان آورد.

برای گذر از این بحران به آرامش نیاز داریم و استقبال گسترده از این اثر ثابت کرد که در شرایط موجود جامعه تشنه چنین کارهایی است. قرار نیست که بحرانی پیش نیاید مهم شکل برخورد با بحران است که باید تلاش کرد به جامعه روحیه داد تا بتوانند مدبرانه از این شرایط عبور کنند.

گردآورنده: تکتم زحمتکش مرجانه، مونا فدایی

منابع: 

https://shirintanz.ir

http://www.ghatreh.com

عضویت در خبرنامه

یک پاسخ

  1. سلام. من دانشجو آموزش زبان فارسی هستم. و اهل روسیه هستم. کارتون تان خیلی قشنگ و جذاب است و همچنین بامزه! فکر می کنم برای آموزش زبان هم بسیار مفید است. موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *