پادکست شب نشینی

پادکست شب نشینی

گفتگوی آقای سلمان یزدانی مدیر آموزش شتابدهنده هاوش(شتابدهنده تخصصی صنایع خلاق) در راستای اولین جشنوار پادکست و رسانه های شنیداری با جناب آقایهامون درویش سازنده پادکست شب نشینی

اگر کسی اصلا تا به حال هیچ پادکستی را نشنیده باشد و شما بخواهید برای اولین بار پادکست را بهش معرفی کنید، چه تعریفی  براش دارید؟

بستگی به سن و میزان آگاهی فرد از پادکست دارد، من ترجیح میدم از ساده ترین تعریف پادکست استفاده کنم.

پادکست یک رسانه یا رادیو اینترنتی است و فرق آن با رادیو این است که فرد میتواند موضوع مورد علاقه اش را انتخاب کند.

اگر پس از تعریف شما از پادکست، فردی به این رسانه علاقمند شد، میتوانید دلایلی برای اینکه شب نشینی را به عنوان اولین پادکست برای گوش دادن انتخاب کند، نام ببرید؟

شب نشینی اولین پادکست فارسی است که در حوزه موسیقی، تاپ تن می سازد، مثلا در یک قسمت از این پادکست ده تا از آهنگ های برتر ایرانی را انتخاب میکند، موزیک هایش را مرور میکند و در بین موزیک ها درمورد شاعر، خواننده، موزیک و یا اگر آهنگ حاشیه داشته باشد اطلاعاتی را میدهد.

مخاطبانی که به موسیقی علاقه مندند و قصد دارند نیم ساعتی سرگرم شوند و در کنار گوش دادن به موزیک اطلاعاتی را هم کسب کنند میتوانند پادکست شب نشیتی را انتخاب نمایند.

به چه علتی سراغ تولید پادکست رفتید؟

فقط در سال 92 دو پادکست  وجود داشت که سازنده  آنها در خارج از کشور زندگی میکردند  و هنوز هم پلتفرم های پادگیر ایرانی نبود، من از آن زمان شنونده پادکست بودم و همیشه هم به این رسانه علاقه داشتم، وقتی فضا یک مقدار آسونتر شد و مردم بیشتر با پادکست آشنا شدند تصمیم گرفتم رسانه خودم را داشته باشم.

اگر یکی از مسئولین صدای شما را بشنود، دوست دارید چه چیزهایی در مورد مشکلات کار در پادکست ها  و  یا درباره کمکی که میتواند باعث بیشتر شنیده شدن  پادکست ها شود، به وی بگویید؟

اول از همه سوالی دارم، اینکه چرا سایت یکی از میزبان های پادکست خارجی فیلتر است، دوم اینکه اگر با آمدن شما به فضای پادکست این رسانه دولتی یا مجوزی میشود یا اگر آزادی بیان در این رسانه گرفته میشود از شما خواهشمندم که سراغ پادکست نیایید.

همانطور که میدانید ما تصمیم داشتیم اولین جشنواره پادکست را به صورت حضوری برگزار کنیم ولی به علت مشکلات پیش آمده که در تمام دنیا رخ داد، تصمیم گرفتیم امسال یک قسمت از هر پادکست را به انتخاب خود افراد در سایت قرار دهیم  و مخاطبین به این بخش  رای دهند. شما کدام اپیزود از پادکست خودتان را پیشنهاد میدهید و  لطفا یک خط در موردش توضیح دهید.

قسمت محبوب پادکست شب نشینی از نظر مخاطبین این رسانه، قسمت ده آهنگ نوستالژیک ایرانی است که ما با این قسمت خاطره بازی میکنیم، موزیک ها را گوش می دهیم و یک سری حاشیه را درموردشان  مرور می کنیم و در مورد آهنگ و ساختش گپ می زنیم.

 

پادکست های معرفی شده در شتابدهنده هاوش:

معرفی پادکست سینمایی مدوناک

معرفی پادکست تاریخی راوکست

معرفی پادکست اقتصادی سکه

گردآورندگان: مونا فدایی، تکتم زحمتکش مرجانه

ارتباط با پادکست شب نشینی

عضویت در خبرنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *